Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Արցախի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական ագրեսիային Թուրքիայի մասնակցությունը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանի համար:
Հայաստանի նախագահի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ Թուրքիայի ուղղակի եւ անմիջական ներգրավվածության պայմաններում, որն արտահայտվում է տարածաշրջան իսլամիստ ահաբեկիչների ներմուծմամբ, լուրջ սպառնալիք է ստեղծվել ոչ միայն տարածաշրջանային, այլեւ միջազգային կայունության ու անվտանգության համար:
Ժոզեպ Բորելը խորը մտահոգություն է հայտնել շարունակվող ռազմական գործողությունների եւ ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ: Նա ընդգծել է լարվածությունը լիցքաթափելու, կրակը դադարեցնելու ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ բանակցային սեղանի շուրջ վերադառնալու անհրաժեշտությունը:

Turkey is a threat to global security, says Armenian president - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Armen Sarkissian has stated at a meeting with EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Joseph Borrell that Turkey’s participation in Azerbaijan’s large-scale military aggression against Artsakh poses a serious threat to the region.
According to the press service of the President, Armen Sarkissian has also noted that not only regional but also global stability and security are facing a serious threat resulting from direct involvement of Turkey, manifested in the transfer of Islamist terrorists to the region.
Josep Borrell has expressed deep concern over the ongoing hostilities and the current situation. He has stressed the need to de-escalate tensions, cease fire and return to the negotiating table co-chaired by the OSCE Minsk Group.