Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Արցախի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական ագրեսիային Թուրքիայի մասնակցությունը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանի համար:
Հայաստանի նախագահի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ Թուրքիայի ուղղակի եւ անմիջական ներգրավվածության պայմաններում, որն արտահայտվում է տարածաշրջան իսլամիստ ահաբեկիչների ներմուծմամբ, լուրջ սպառնալիք է ստեղծվել ոչ միայն տարածաշրջանային, այլեւ միջազգային կայունության ու անվտանգության համար:
Ժոզեպ Բորելը խորը մտահոգություն է հայտնել շարունակվող ռազմական գործողությունների եւ ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ: Նա ընդգծել է լարվածությունը լիցքաթափելու, կրակը դադարեցնելու ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ բանակցային սեղանի շուրջ վերադառնալու անհրաժեշտությունը:

Турция - угроза международной безопасности, заявил президент Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян на встрече с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Джозефом Боррелeм заявил, что участие Турции в крупномасштабной военной агрессии Азербайджана против Арцаха представляет серьезную угрозу для региона.
Как сообщает пресс-служба президента, Армен Саргсян сказал, что в условиях прямого вмешательства Турции, которое в том числе проявляется в привлечении исламских террористов в регион, создается серьезная угроза не только региональной, но и международной стабильности и безопасности.
Джозеф Боррель выразил глубокую озабоченность продолжающимися боевыми действиями и текущей ситуацией. Он подчеркнул необходимость разрядить напряженность, прекратить огонь и вернуться за стол переговоров в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.