ԱԳՆ. «Հայաստանն իրավունք ունի ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳՆ-ն այսօր հայտարարել է, որ «պահպանելով հավատարմությունը ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ Հայաստանի Հանրապետությունն իրեն իրավունք է վերապահում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ վճռականորեն մերժելու հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի մտադրությունը»։
«Հոկտեմբերի 17-ին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունները միաժամանակ հանդես եկան հայտարարությամբ մարդասիրական հրադադարի հայտարարման մասին, որը ձեռք էր բերվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերով եւ Ֆրանսիայի նախագահի անձնական միջնորդությամբ:
Սակայն, ինչպես եւ նախորդ անգամ՝ Մոսկվայում համաձայնության ձեռք բերումից հետո, Ադրբեջանը կրկին ի ցույց դրեց իր՝ պատրաստակամության իսպառ բացակայությունը՝ հավատարիմ մնալու իր իսկ կողմից ստանձնված հանձնառություններին:
Այս ամենը ուղեկցվել է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչների հայտարարություններով, որ Ադրբեջանը չի դադարեցնելու ռազմական գործողությունները մինչեւ պատերազմի «հաղթական ավարտը»։ Հատկանշական է, որ միաժամանակ նմանատիպ հայտարարություններ հնչել են նաեւ Թուրքիայում։
Մարդասիրական զինադադարի հայտարարումից րոպեներ անց Ադրբեջանի զինված ուժերը վերսկսել են մարտական գործողությունները, իսկ հոկտեմբերի 18-ի առավոտյան լայնամասշտաբ հարձակման են անցել հարավային ճակատում։
Փաստորեն, սա կրակի դադարեցման վերաբերյալ երկրորդ պայմանավորվածությունն է, որն Ադրբեջանը չի ցանկանում կամ չի կարողանում կյանքի կոչել՝ միաժամանակ մոլորեցնելով միջազգային հանրությանը եւ առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին:
Մենք հավատարիմ ենք հոկտեմբերի 10-ի Մոսկովյան համատեղ հայտարարությամբ եւ հոկտեմբերի 17-ի հայտարարությամբ ստանձնած հանձնառություններին՝ որպես առաջնահերթ նպատակ ունենալով վերիֆիկացիոն մեխանիզմներով պահպանվող կայուն հրադադարի հաստատումը:
Այդ առումով կրկին վերահաստատում ենք այդ  հայտարարությունները, որոնք կիրառական արտահայտություն են տալիս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների հոկտեմբերի 1-ի, ինչպես նաեւ համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների հոկտեմբերի 5-ի հայտարարություններին:
Հավատարիմ ենք կարգավորմանը բացառապես խաղաղ միջոցներով՝ բանակցային գործընթացի միջոցով:
Պահպանելով հավատարմությունը ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ Հայաստանի Հանրապետությունն իրեն իրավունք է վերապահում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ  քայլերը՝ վճռականորեն մերժելու հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի մտադրությունը»։

МИД: «Армения предпримет все необходимые шаги» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД Армении заявил сегодня, что «Армения, придерживаясь достигнутых договоренностей, оставляет за собой право предпринять все необходимые шаги, чтобы решительно отвергнуть намерение Азербайджана решить вопрос военным путем».
«17 октября министерства иностранных дел Армении и Азербайджана одновременно выступили с заявлением об объявлении гуманитарного перемирия, достигнутого благодаря усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ и при личном посредничестве президента Франции.
Однако, как и в прошлый раз, после достижения договоренности в Москве, Азербайджан в очередной раз продемонстрировал полное нежелание выполнять свои обязательства.
Это сопровождалось заявлениями представителей военно-политического руководства Азербайджана о том, что Азербайджан не прекратит боевые действия до «победного окончания» войны. Примечательно, что аналогичные заявления были сделаны в то же время в Турции.
Через несколько минут после объявления о прекращении огня по гуманитарным соображениям азербайджанские вооруженные силы возобновили боевые действия, а утром 18 октября начали широкомасштабное наступление на южном фронте.
Фактически, это второе соглашение о прекращении огня, которое Азербайджан не хочет или не может выполнять, вводя в заблуждение международное сообщество и, прежде всего, сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Мы остаемся приверженными принятым обязательствам, основная цель которых - установление прочного режима прекращения огня, поддерживаемого с помощью механизмов верификации.
В этой связи мы еще раз подтверждаем заявления, практическим образом отражающие заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 1 октября, а также министров иностранных дел стран-сопредседателей от 5 октября.
Мы остаемся приверженными урегулированию конфликта исключительно мирными средствами, путем переговоров.
Придерживаясь достигнутых договоренностей, Армения оставляет за собой право предпринять все необходимые шаги, чтобы решительно отвергнуть намерение Азербайджана решить вопрос военным путем».