Փաշինյանն ու Դենդիասը քննարկել են Թուրքիային հակազդելու քայլերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասն այսօր Երեւանում քննադատել են Թուրքիայի ապակայունացնող ծավալապաշտական քաղաքականությունը։
ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ վարչապետի հետ հանդիպմանը Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ Հունաստանը Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման կողմնակից է, քանի որ բռնությունը հարցի լուծման ճանապարհ չէ:
«Այս բարդ իրավիճակում Հունաստանը, հույն ժողովուրդը հայ ժողովրդի կողքին են»,- ասել է Հունաստանի արտգործնախարարը՝ ընդգծելով, որ Հունաստանը դատապարտում է ռազմական գործողությունները հրահրող արտաքին միջամտությունները եւ սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ հրադադարը պահպանելու եւ բանակցային գործընթացը վերսկսելու կոչին:
«Հայաստանը կարեւորում է Հունաստանի հետ կապերի շարունակական սերտացումը եւ զարգացումը, որի նշանակությունն ավելի է ընդգծվում ներկայիս տարածաշրջանային եւ աշխարհաքաղաքական բարդ իրավիճակում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը եւ Հունաստանի արտգործնախարարն անընդունելի են համարել Թուրքիայի քաղաքականությունն ու մտքեր փոխանակել դրան հակազդելու ուղղությամբ համատեղ անելիքների շուրջ:

Пашинян и Дендиас обсудили шаги по противодействию Турции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и министр иностранных дел Греции Никос Дендиас сегодня на встрече в Ереване выступили с критикой дестабилизирующей политики Турции.
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, глава МИД Греции отметил, что Афины выступают за немедленное прекращение боевых действий в Нагорном Карабахе, поскольку насилие не является способом решения вопроса.
«Греция и греческий народ поддерживают армян в этой сложной ситуации», - сказал он, добавив, что Греция осуждает иностранное вмешательство, спровоцировавшее военные действия, и поддерживает призыв сопредседателей Минской группы ОБСЕ к поддержанию режима прекращения огня и возобновлению переговоров.
«Армения придает важность укреплению и развитию отношений с Грецией, особенно существенно в нынешней сложной региональной и геополитической ситуации», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр и министр иностранных дел Греции назвали политику Турции неприемлемой и обменялись мнениями о совместных действиях по противодействию ей.