Փաշինյանն ու Դենդիասը քննարկել են Թուրքիային հակազդելու քայլերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասն այսօր Երեւանում քննադատել են Թուրքիայի ապակայունացնող ծավալապաշտական քաղաքականությունը։
ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ վարչապետի հետ հանդիպմանը Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ Հունաստանը Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման կողմնակից է, քանի որ բռնությունը հարցի լուծման ճանապարհ չէ:
«Այս բարդ իրավիճակում Հունաստանը, հույն ժողովուրդը հայ ժողովրդի կողքին են»,- ասել է Հունաստանի արտգործնախարարը՝ ընդգծելով, որ Հունաստանը դատապարտում է ռազմական գործողությունները հրահրող արտաքին միջամտությունները եւ սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ հրադադարը պահպանելու եւ բանակցային գործընթացը վերսկսելու կոչին:
«Հայաստանը կարեւորում է Հունաստանի հետ կապերի շարունակական սերտացումը եւ զարգացումը, որի նշանակությունն ավելի է ընդգծվում ներկայիս տարածաշրջանային եւ աշխարհաքաղաքական բարդ իրավիճակում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը եւ Հունաստանի արտգործնախարարն անընդունելի են համարել Թուրքիայի քաղաքականությունն ու մտքեր փոխանակել դրան հակազդելու ուղղությամբ համատեղ անելիքների շուրջ:

Pashinyan and Dendias discuss ways to counter Turkey - Mediamax.am
According to the Armenian government’s press service, Foreign Minister Dendias has stated that Greece stands in favor of an immediate cessation of hostilities in Nagorno-Karabakh, as violence is not the way to settle the issue.
“Greece and the Greek people stand by the Armenian people in this difficult situation,” he has declared, adding that Greece has condemned the foreign intervention provoking the hostilities and supported the OSCE Minsk Group Co-Chairs’ call to maintain the ceasefire and resume the talks.
“Armenia attaches importance to continuous strengthening and development of relations with Greece, the value of which is further emphasized in the current difficult regional and geopolitical situation,” said Armenian PM Nikol Pashinyan.
Pashinyan and Dendias have described Turkey’s policy as unacceptable and exchanged views on joint actions to counter it.