Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասն այսօր Երեւանում ասել է, որ Աթենքը հետեւում է Հարավային Կովկասում բռնկված կոնֆլիկտի զարգացումներին եւ մտահոգված է հրադադարի խախտումների պատճառով։
«Ողջունում ենք Մոսկվայում հրադադարը վերաբերյալ պայմանավորվածությունը. այն պետք է խստիվ պահպանել»,- Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասել է Նիկոս Դենդիասը։
Նա ասել է, որ ԼՂ հակամարտության տեւական լուծման կարելի է հասնել միայն դիվանագիտական ճանապարհով՝ վերադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով բանակցություններին։
«Մենք լուրջ անվտանգային մարտահրավերների ենք բախվում մեր անմիջական հարեւանությամբ, բայց փորձում ենք գտնել դիվանագիտական լուծումներ՝ հանուն տարածաշրջանի խաղաղության եւ կայունության։ Երկու դեպքում էլ վճռական ու կարեւոր է, որ միջազգային հանրությունը հստակ տարբերակում դնի նրանց միջեւ, ովքեր յուղ են լցնում կրակի վրա եւ նրանց, ովքեր որդեգրում են կառուցողական մոտեցում եւ հավատարիմ են մնում վեճերի լուծման խաղաղ տարբերակին»,- ասել է Հունաստանի ԱԳ նախարարը։
Նիկոս Դենդիասը նշել է, որ պետք է վերջ դնել օտար միջամտությանը, շեշտելով, որ Անկարայի միջամտությունը եւս մեկ կոնֆլիկտում շատ մտահոգիչ է։
«Սիրիայում, Իրաքում, Կիպրոսում, Լիբիայում լարումներն ունեն մեկ աղբյուր, որը Թուրքիան է։ Այդ երկիրն անտեսում է միջազգային նորմերը հարգելու մասին Եվրամիության կոչերը»,- ասել է նա։

Yerevan /Mediamax/. Greek Foreign Minister Nikos Dendias has stated in Yerevan today that Greece is monitoring the developments of the conflict in South Caucasus and is concerned about ceasefire violations.
“We welcome the ceasefire agreement agreed upon in Moscow. It must be strictly observed,” Nikos Dendias said during a joint press conference with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan.
Dendias has said that a lasting solution to the Nagorno-Karabakh conflict can be achieved only through diplomacy, when the parties return to negotiations in the format of OSCE Minsk Group.
“We face serious security challenges in our immediate neighborhood, but we are trying to find diplomatic solutions in order to maintain peace and stability in the region. In both cases, it is crucial and important that the international community states a clear distinction between those who add fuel to the fire and those who take a constructive approach and adhere to peaceful solutions to a dispute,” he said.
Nikos Dendias has also noted that foreign intervention should stop, stressing that Ankara’s intervention in one more conflict is very worrying.
“Tensions in Syria, Iraq, Cyprus and Libya have one source - Turkey. This country ignores the European Union’s calls to respect international norms,” he said.