Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասն այսօր Երեւանում ասել է, որ Աթենքը հետեւում է Հարավային Կովկասում բռնկված կոնֆլիկտի զարգացումներին եւ մտահոգված է հրադադարի խախտումների պատճառով։
«Ողջունում ենք Մոսկվայում հրադադարը վերաբերյալ պայմանավորվածությունը. այն պետք է խստիվ պահպանել»,- Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասել է Նիկոս Դենդիասը։
Նա ասել է, որ ԼՂ հակամարտության տեւական լուծման կարելի է հասնել միայն դիվանագիտական ճանապարհով՝ վերադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով բանակցություններին։
«Մենք լուրջ անվտանգային մարտահրավերների ենք բախվում մեր անմիջական հարեւանությամբ, բայց փորձում ենք գտնել դիվանագիտական լուծումներ՝ հանուն տարածաշրջանի խաղաղության եւ կայունության։ Երկու դեպքում էլ վճռական ու կարեւոր է, որ միջազգային հանրությունը հստակ տարբերակում դնի նրանց միջեւ, ովքեր յուղ են լցնում կրակի վրա եւ նրանց, ովքեր որդեգրում են կառուցողական մոտեցում եւ հավատարիմ են մնում վեճերի լուծման խաղաղ տարբերակին»,- ասել է Հունաստանի ԱԳ նախարարը։
Նիկոս Դենդիասը նշել է, որ պետք է վերջ դնել օտար միջամտությանը, շեշտելով, որ Անկարայի միջամտությունը եւս մեկ կոնֆլիկտում շատ մտահոգիչ է։
«Սիրիայում, Իրաքում, Կիպրոսում, Լիբիայում լարումներն ունեն մեկ աղբյուր, որը Թուրքիան է։ Այդ երկիրն անտեսում է միջազգային նորմերը հարգելու մասին Եվրամիության կոչերը»,- ասել է նա։

Глава МИД Греции: «Вмешательство Анкары вызывает беспокойство» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Греции Никос Дендиас сказал сегодня в Ереване, что Афины следят за развитием конфликта, разгоревшегося на Южном Кавказе, и крайне обеспокоены нарушением перемирия.
«Мы приветствуем договоренность о прекращении огня, достигнутую в Москве. Ее необходимо строго соблюдать»,- сказал Никос Дендиас на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном.
Он сказал, что прочное решение нагорно-карабахского конфликта может быть достигнуто только путем дипломатии и возврата к переговорам в формате Минской группы ОБСЕ.
«Мы сталкиваемся с серьезными вызовами безопасности в непосредственной близости от наших границ, но мы пытаемся найти дипломатические решения во имя мира и стабильности в регионе. В обоих случаях крайне важно, чтобы международное сообщество делало четкое разграничение между теми, кто подливает масло в огонь, и теми, кто придерживается конструктивного подхода и мирного решения»,- сказал министр иностранных дел Греции.
Никос Дендиас отметил, что внешнее вмешательство должно быть остановлено.
«Источник напряженности в Сирии, Ираке, Кипре и Ливии один - это Турция. Эта страна игнорирует призывы Европейского Союза соблюдать международные нормы»,- сказал он.