Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն այսօր Մոսկվայում քննարկել են օպերատիվ իրադրությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում։
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպմանն ասել է, որ «չնայած հոկտեմբերի 10-ին կրակի դադարեցման վերաբերյալ նախարարական մակարդակով համատեղ հայտարարությանը՝ Ադրբեջանը մինչ օրս չի կատարում իր հանձնառությունը եւ շարունակում է լայնածավալ ռազմական գործողությունները, քաղաքացիական բնակչության եւ ենթակառուցվածքերի դիտավորյալ թիրախավորումը»։
Նա առանձնահատուկ ընդգծել է տեղում վերիֆիկացիոն համակարգերի ներդրման անհրաժեշտությունը՝ որպես կրակի դադարեցման եւ այդ ռեժիմի ամրապնդման կարեւոր միջոց:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ), ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը։ Հեռահար ձեւաչափով հանդիպմանը միացել է նաեւ ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտին:

Armenian FM voices the necessary measure for ceasefire - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and OSCE Minsk Group Co-Chairs discussed the operative situation in the Nagorno Karabakh conflict zone in Moscow today.
According to the press service of the Armenian Foreign Ministry, at the meeting Zohrab Mnatsakanyan said that “despite the joint statement of foreign ministers of Armenia, Azerbaijan and Russia on ceasefire adopted on October 10, Azerbaijan is still not implementing its commitment and continues large-scale hostilities, and deliberate targeting of civilians and infrastructure.”
He especially highlighted the need of introducing on-site verification systems as an important element for ceasefire and strengthening that regime.