Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն այսօր Մոսկվայում քննարկել են օպերատիվ իրադրությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում։
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպմանն ասել է, որ «չնայած հոկտեմբերի 10-ին կրակի դադարեցման վերաբերյալ նախարարական մակարդակով համատեղ հայտարարությանը՝ Ադրբեջանը մինչ օրս չի կատարում իր հանձնառությունը եւ շարունակում է լայնածավալ ռազմական գործողությունները, քաղաքացիական բնակչության եւ ենթակառուցվածքերի դիտավորյալ թիրախավորումը»։
Նա առանձնահատուկ ընդգծել է տեղում վերիֆիկացիոն համակարգերի ներդրման անհրաժեշտությունը՝ որպես կրակի դադարեցման եւ այդ ռեժիմի ամրապնդման կարեւոր միջոց:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ), ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը։ Հեռահար ձեւաչափով հանդիպմանը միացել է նաեւ ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտին:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян и сопредседатели Минской группы ОБСЕ обсудили сегодня в Москве оперативную ситуацию в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Зограб Мнацаканян сказал на встрече, что «несмотря на совместное заявление на уровне министров о прекращении огня от 10 октября, Азербайджан до сих пор не выполняет взятые на себя обязательства и продолжает широкомасштабные военные действия и умышленное таргетирование мирных жителей и объектов инфраструктуры».
В качестве важного средства прекращения огня и укрепления этого режима он подчеркнул необходимость внедрения на месте системы верификации.
Во встрече приняли участие сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Эндрю Шаффер (США), а также Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспшик. Французский сопредседатель Стефан Висконти участвовал во встрече в удаленном режиме.