Հունաստանի ԱԳ նախարար. Բոլոր խնդիրների արմատը Թուրքիան է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասն այսօր ասել է, որ «Թուրքիան գործում է իբրեւ տարածաշրջանի խաղաղության եւ կայունության խաթարող»:
Այսօր Լյուքսեմբուրգում կայացած Եվրոպական միության անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումից հետո Նիկոս Դենդիասը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասված է.
«Այսօր տեղեկացրել եմ գործընկերներից հունական մայրցամաքային շելֆում Թուրքիայի նոր անօրինական գործողությունների մասին: Նաեւ բացատրել եմ այն, ինչն ակնհայտ է. տարածաշրջանի բոլոր խնդրահարույց իրավիճակները՝ Լեռնային Ղարաբաղ, Սիրիա, Իրաք, Լիբիա, Կիպրոս, Արեւելյան Միջերկրական ծով, մեկ ընդհանուր հայտարար ունեն: Այդ ընդհանուր հայտարար Թուրքիան է:
Թուրքիան գործում է իբրեւ տարածաշրջանի խաղաղության եւ կայունության խաթարող՝ ընդդեմ միջազգային իրավունքի, ընդդեմ Եվրոպական Խորհրդի բոլոր եզրակացությունների»:

Greek FM: The common denominator is Turkey - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Minister of Foreign Affairs of Greece Nikos Dendias stated today that “Turkey is acting as the disruptor of peace and stability in the region.”
Following the EU Foreign Affairs Council held in Luxembourg today, Nikos Dendias issued a statement which particularly reads:
“I had the opportunity to inform today my colleagues in the Council about the new illegal activities of Turkey on the Greek continental shelf, south of Kastelorizo. I also explained what’s obvious - the common denominator in all problematic situations in the region: Nagorno Karabakh, Syria, Iraq, Libya, Cyprus, Southeastern Mediterranean. The common denominator is Turkey.
Turkey is acting as the disruptor of peace and stability in the region, against international law, against all Conclusions of the European Council.”