Հունաստանի ԱԳ նախարար. Բոլոր խնդիրների արմատը Թուրքիան է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասն այսօր ասել է, որ «Թուրքիան գործում է իբրեւ տարածաշրջանի խաղաղության եւ կայունության խաթարող»:
Այսօր Լյուքսեմբուրգում կայացած Եվրոպական միության անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումից հետո Նիկոս Դենդիասը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասված է.
«Այսօր տեղեկացրել եմ գործընկերներից հունական մայրցամաքային շելֆում Թուրքիայի նոր անօրինական գործողությունների մասին: Նաեւ բացատրել եմ այն, ինչն ակնհայտ է. տարածաշրջանի բոլոր խնդրահարույց իրավիճակները՝ Լեռնային Ղարաբաղ, Սիրիա, Իրաք, Լիբիա, Կիպրոս, Արեւելյան Միջերկրական ծով, մեկ ընդհանուր հայտարար ունեն: Այդ ընդհանուր հայտարար Թուրքիան է:
Թուրքիան գործում է իբրեւ տարածաշրջանի խաղաղության եւ կայունության խաթարող՝ ընդդեմ միջազգային իրավունքի, ընդդեմ Եվրոպական Խորհրդի բոլոր եզրակացությունների»:

Глава МИД Греции: «Турция - источник всех проблем в регионе» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Греции Никос Дендиас сказал сегодня, что «Турция подрывает мир и стабильность в регионе».
Сегодня после встречи министов иностранных дел стран Евросоюза в Люксембурге Никос Дендиас выступил с заявлением, в котором сказал:
«Сегодня я проинформировал коллег о новых незаконных действиях Турции на греческом континентальном шельфе. Также я объяснил то, что является очевидным: Нагорный Карабах, Сирия, Ливия, Кипр, Восточное Средиземноморье - все имеют один общий знаменатель. И этот общий знаменатель – Турция.
Турция подрывает мир и стабильность в регионе, действуя против международного права, против всех решений Европейского Совета».