ՀՀ ԱԳ նախարարը խոսել է պատերազմին Թուրքիայի մասնակցության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ասել է, որ «ամենից անհանգստացնող հանգամանքը նոր գործոնի՝ Թուրքիայի ապակայունացնող ուժի առկայությունն է, որն առավել քան ակնառու է այս հակամարտությունում, քանի որ այն ներկա է իր ռազմական ուժով եւ ավիացիայով»:
Ֆրանսիական France 24 լրատվականին տված հարցազրույցում նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանը մտադրություն չունի գործել լարվածության թուլացման ուղղությամբ:
«Մենք պատրաստ ենք պաշտպանվել ամենավճռական կերպով: Դժբախտաբար, մենք առերեսվում ենք Ադրբեջանի բացառապես առավելապաշտական դիրքորոշման հետ, որը մերժում է Արցախի ժողովրդի եւ նրա իշխանությունների, հայ ժողովրդի շահերի եւ մտահոգությունների որեւէ դիտարկում: Առավելապաշտական մոտեցումը եղել եւ մնում է մերժված:
Մենք պատրաստ ենք փոխզիջման: Այնուամենայնիվ, այս լայնածավալ էսկալացիան բերում է նոր իրավիճակ, որին մենք ստիպված ենք առերեսվել»,- ասել է նախարարը:

Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan has stated that "the most disturbing thing is that there is a new component to this - the destabilizing force of Turkey, which is very visible in this conflict due to Turkey’s military presence, with aviation.”
In the interview to France 24 news agency, Mnatsakanyan has noted that Azerbaijan shows no intention to act towards de-escalation.
“We are prepared to defend most decisively. What we have unfortunately been dealing with is the absolutely maximalist position of Azerbaijan, which denies any recognition of the interest and concerns of the people of Nagorno-Karabakh and its authorities and the people of Armenia. This maximalist position has been and remains rejected.
We are prepared for compromise. However, this massive escalation is bringing in a new situation we have to deal with,” said Zohrab Mnatsakanyan.