ՀՀ ԱԳ նախարարը խոսել է պատերազմին Թուրքիայի մասնակցության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ասել է, որ «ամենից անհանգստացնող հանգամանքը նոր գործոնի՝ Թուրքիայի ապակայունացնող ուժի առկայությունն է, որն առավել քան ակնառու է այս հակամարտությունում, քանի որ այն ներկա է իր ռազմական ուժով եւ ավիացիայով»:
Ֆրանսիական France 24 լրատվականին տված հարցազրույցում նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանը մտադրություն չունի գործել լարվածության թուլացման ուղղությամբ:
«Մենք պատրաստ ենք պաշտպանվել ամենավճռական կերպով: Դժբախտաբար, մենք առերեսվում ենք Ադրբեջանի բացառապես առավելապաշտական դիրքորոշման հետ, որը մերժում է Արցախի ժողովրդի եւ նրա իշխանությունների, հայ ժողովրդի շահերի եւ մտահոգությունների որեւէ դիտարկում: Առավելապաշտական մոտեցումը եղել եւ մնում է մերժված:
Մենք պատրաստ ենք փոխզիջման: Այնուամենայնիվ, այս լայնածավալ էսկալացիան բերում է նոր իրավիճակ, որին մենք ստիպված ենք առերեսվել»,- ասել է նախարարը:

Глава МИД Армении заявил об участии Турции в войне - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян сказал сегодня, что «наиболее тревожным обстоятельством является наличие нового фактора - дестабилизирующей силы Турции, которая более чем очевидна, поскольку Турция участвует в этом конфликте военной силой и авиацией».
В интервью France 24 министр отметил, что Азербайджан не намерен прикладывать усилия для снижения напряженности.
«Мы готовы защищаться самым решительным образом. К сожалению, мы сталкиваемся с позицией исключительного абсолютистского подхода Азербайджана, который отвергает какое-либо рассмотрение интересов и обеспокоенности народа Арцаха, его властей и армянского народа. Этот абсолютистский подход был и будет отвергнут.
Мы готовы к компромиссу. Однако эта крупномасштабная эскалация приводит к новой ситуации»,- сказал министр.