Երեւանում չեն մեկնաբանում Փաշինյան-Պուտին զրույցի հնարավորությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ երկխոսությունը բոլոր մակարդակներում ունի բնականոն եւ շարունակական բնույթ, եւ դրա շրջանակներում տեղի ունեցող զարգացումների մասին հանրությունն ըստ արժանվույն տեղեկացվում է»:
Այս մասին նա ասել է՝ պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին, թե արդյո՞ք հայկական կողմը նախատեսում է առաջիկայում հեռախոսազրույց նախաձեռնել Ռուսաստանի դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Այսօր ավելի վաղ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գեւորգյանը Մեդիամաքսին ասել էր, որ երկու երկրների ղեկավարների հեռախոսազրույցի հնարավորության մասին մեկնաբանություն չի կարող տրամադրել, քանի որ դա ԱԳՆ գործառույթն է:
Օգոստոսի 12-ին երեկոյան ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի էր ունեցել Վլադիմիր Պուտինի եւ Իլհամ Ալիեւի հեռախոսազրույցը: Կրեմլի մամուլի հաղորդագրության մեջ ասված էր.
«Կարծիքների փոխանակում է տեղի ունեցել տարածաշրջանային խնդիրների մասին՝ հուլիսին ադրբեջանա-հայկական պետական սահմանին տեղի ունեցած իրավիճակի լարման համատեքստում: Ռուսաստանյան կողմից ընդգծվել է լարման աճին նպաստող որեւէ գործողություն բացառելու կարեւորությունը»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ հուլիսին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած դեպքերից հետո Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարները զրույց չեն ունեցել: Պուտինի եւ Փաշինյանի վերջին հեռախոսազրույցը կայացել էր 2020թ. հունիսի 1-ին՝ Ռուսաստանի նախագահը Հայաստանի վարչապետին շնորհավորել էր ծննդյան օրվա կապակցությամբ եւ մաղթել էր արագ ապաքինվել կորոնավիրուսից:

В Ереване не комментируют возможность телефонной беседы Пашинян-Путин - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян сказала сегодня, что «диалог между Арменией и Россией носит естественный и непрерывный характер на всех уровнях, и общественность должным образом информируется о происходящих в его рамках событиях».
Об этом она заявила, отвечая на вопрос Медиамакс - планирует ли армянская сторона в ближайшее время инициировать телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным?
Ранее сегодня пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворгян сообщила Медиамакс, что не может дать комментарий о возможности телефонной беседы лидеров двух стран, поскольку это является прерогативой МИД.
Вечером 12 августа по инициативе азербайджанской стороны состоялся телефонный разговор Владимира Путина и Ильхама Алиева. В сообщении пресс-службы Кремля отмечалось:
«Проведен обмен мнениями по региональной проблематике в контексте имевшего места в июле этого года обострения обстановки на азербайджано-армянской государственной границе. С российской стороны подчеркнута важность недопущения любых действий, способствующих эскалации напряжённости».
Медиамакс отмечает, что после июльских инцидентов на армяно-азербайджанской границе руководители Армении и России не разговаривали. Последняя телефонная беседа руководителей двух стран состоялась 1 июня 2020 года, когда президент России поздравил Никола Пашиняна с днем рождения и пожелал скорейшего выздоровления от коронавируса.