Երեւան: Մեդիամաքս: Օգոստոսի 12-ի ուշ երեկոյան Կրեմլի մամուլի հաղորդագրություն է տարածել Վլադիմիր Պուտինի եւ Իլհամ Ալիեւի հեռախոսազրույցի մասին, որը կայացել է ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ:
«Քննարկվել են երկկողմ օրակարգի արդիական հարցեր, հաստատվել է բոլոր ոլորտներում ռուս-ադրբեջանական գործընկերության ամրապնդումը շարունակելու փոխադարձ տրամադրվածությունը:
Իլհամ Ալիւեը շնորհավորել է Վլադիմիր Պուտինին կորոնավիրուսային վարակի դեմ ռուսաստանյան պատվաստանյութի գրանցման կապակցությամբ:
Կարծիքների փոխանակում է տեղի ունեցել տարածաշրջանային խնդիրների մասին՝ հուլիսին ադրբեջանա-հայկական պետական սահմանին տեղի ունեցած իրավիճակի լարման համատեքստում: Ռուսաստանյան կողմից ընդգծվել է լարման աճին նպաստող որեւէ գործողություն բացառելու կարեւորությունը»:

Путин и Алиев обсудили недавнее обострение на границе Армении и Азербайджана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Поздно вечером 12 августа пресс-служба Кремля распространила сообщение о телефоннном разговоре Владимира Путина с Ильхамом Алиевым, состоявшемся по инициативе азербайджанской стороны.
В сообщении говорится:
«Обсуждены актуальные темы двусторонней повестки дня. Подтверждён взаимный настрой на дальнейшее укрепление российско-азербайджанского партнёрства во всех областях.
Ильхам Алиев поздравил Владимира Путина с регистрацией российской вакцины от коронавирусной инфекции.
Проведен обмен мнениями по региональной проблематике в контексте имевшего места в июле этого года обострения обстановки на азербайджано-армянской государственной границе. С российской стороны подчеркнута важность недопущения любых действий, способствующих эскалации напряжённости».