ԵԱՀԿ-ն դիտորդական առաքելություն է բացել Բաքվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Ժողովրդական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԺՀՄԻԳ) դիտորդական առաքելություն է բացել Բաքվում՝ փետրվարի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները դիտարկելու նպատակով:
Առաքելությունը ղեկավարում է Շվեդիայի ներկայացուցիչ դեսպան Պիտեր Տեժլերը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ նա ղեկավարում էր ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունը 2019թ. գարնանը Ուկրաինայում կայացած նախագահական ընտրությունների ժամանակ:
Երկարաժամկետ առաքելության կազմում առայժմ ընդգրկված է 12 փորձագետ: Հունվարի 14-ից առաքելությանը կմիանա եւս 30 փորձագետ, իսկ ընտրությունների օրը ԵԱՀԿ-ն ներկայացված կլինի 350 կարճաժամկետ դիտորդներով, որոնց կմիանան նաեւ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի եւ  Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի դիտորդները:

ОБСЕ начинает наблюдательскую миссию в Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ открыло миссию в Баку для наблюдения за предстоящими 9 февраля внеочередными парламентскими выборами.
Миссию возглавляет представитель Швеции, посол Питер Тейлер. Медиамакс отмечает, что он возглавлял наблюдательскую миссию (БДИПЧ) ОБСЕ на президентских выборах в Украине, состоявшихся весной 2019г.
На данный момент долгосрочная миссия состоит из 12 экспертов, а с 14 февраля к ним присоединятся еще 30. В день выборов от ОБСЕ будут представлены 350 краткосрочных наблюдателей, к которым присоединятся также наблюдатели из Парламентской ассамблеи ОБСЕ и Парламентской ассамблеи Совета Европы.