ԵԱՏՄ-ում զգայուն հարցերը պետք է արագ լուծել, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Երեւանում տեղի ունեցած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում հանդես է եկել ծավալուն ելույթով:
Մեդիամաքսը հատվածներ է առանձնացրել վարչապետի ելույթից։
Ինտեգրացիոն տարածքի արդյունավետ օգտագործում
Մենք ձգտում ենք ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի առավելագույնս արդյունավետ մասնակցությանը՝ միեւնույն ժամանակ ջանքեր գործադրելով համագործակցության մեխանիզմների կատարելագործման եւ ինտեգրացիոն տարածքի արդյունավետ գործունեության համար։
Մեր կառավարության գործունեության առաջնահերթությունները համահունչ են միության հիմքում դրված փիլիսոփայությանը։
Ապրանքաշրջանառության աճ
Եվրասիական տնտեսական միության երկրների տեսակարար կշիռը Հայաստանի արտահանման մեջ 2018-ին հասել է 28,5%-ի։ Արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ երկրներ աճել է 20%-ով, իսկ ընդհանուր ապրանքաշրջանառությունը՝ 11%-ով։
«Անհրաժեշտ է ակտիվացնել ջանքերը»
ԵԱՏՄ կարեւորագույն ինտեգրացիոն ուղղություններից է գազի, նավթի եւ նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ստեղծումը եւ ընդհանուր էլեկտրաէներգետիկ շուկայի աստիճանաբար ձեւավորումը։
Մենք անհրաժեշտ ենք համարում ակտիվացնել այն ջանքերը, որոնք ուղղված են ոչ խտրական հիմքի վրա էներգառեսուրսների գնագոյացման զգայուն հարցի արագ լուծմանը եւ դրանց տարանցմանը ԵԱՏՄ պետությունների տարածքներով՝ այդ թվում հաշվի առնելով տարանցիկ բաղադրիչները:
Աշխարհագրության ընդլայնում
Հայաստանը պատրաստ է բոլոր հնարավոր ջանքերը գործադրել ազատ առեւտրի համաձայնագրերի աշխարհագրության ընդլայնման եւ նոր գործընկերությունների որոնման ուղղությամբ:
Նորմատիվ-իրավական բազայի բարելավում
Ոչ պակաս կարեւոր է նաեւ նորմատիվ-իրավական բազայի բարելավումը, որն ապահովում է անդամ պետությունների՝ աշխատանքային գործունեությամբ զբաղվող եւ մեր երկրների տնտեսությունների զարգացմանը նպաստող քաղաքացիների իրավունքների եւ պարտականությունների արդյունավետ իրականացումը:

Pashinyan: We need to solve sensitive issues quickly in EAEU - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan delivered an extensive speech at the session of the Eurasian Intergovernmental Council today.
Mediamax presents excerpts from Prime Minister’s speech.
Efficient use of integration space
We aim at providing the optimal participation of Armenia in EAEU, putting efforts in perfectionation of cooperation mechanisms and efficient use of integration space.
The priorities of our government’s operation are in line with the philosophy of the union.
Growth of trade turnover
The volume of export to Eurasian Economic Union member states was 28.5% of all exports from Armenia in 2018. The growth of export to EAEU was 20% with total trade turnover of 11%.
It’s necessary to activate the efforts
Establishment of common markets of gas, oil and oil products, as well as gradual formation of common electric power market is one of the most important intergration directions in EAEU.
We attach importance to activating the efforts, aimed at soonest solution of the sensitive issues of non-biased pricing of energy resources, their transit through territories of EAEU member states, taking into consideration the transit components.
Geographic Expansion
Armenia is ready to put efforts in geographic expansion of free trade agreements and looks for new partnerships.
Improvement of normative-legal base
Improvement of normative-legal base is also essential, since it provides the effiecient implementation of rights and reponsibilities of working citizens of the member states, who contribute to the development of economy in our countries.