ԵԱՏՄ-ում զգայուն հարցերը պետք է արագ լուծել, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Երեւանում տեղի ունեցած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում հանդես է եկել ծավալուն ելույթով:
Մեդիամաքսը հատվածներ է առանձնացրել վարչապետի ելույթից։
Ինտեգրացիոն տարածքի արդյունավետ օգտագործում
Մենք ձգտում ենք ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի առավելագույնս արդյունավետ մասնակցությանը՝ միեւնույն ժամանակ ջանքեր գործադրելով համագործակցության մեխանիզմների կատարելագործման եւ ինտեգրացիոն տարածքի արդյունավետ գործունեության համար։
Մեր կառավարության գործունեության առաջնահերթությունները համահունչ են միության հիմքում դրված փիլիսոփայությանը։
Ապրանքաշրջանառության աճ
Եվրասիական տնտեսական միության երկրների տեսակարար կշիռը Հայաստանի արտահանման մեջ 2018-ին հասել է 28,5%-ի։ Արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ երկրներ աճել է 20%-ով, իսկ ընդհանուր ապրանքաշրջանառությունը՝ 11%-ով։
«Անհրաժեշտ է ակտիվացնել ջանքերը»
ԵԱՏՄ կարեւորագույն ինտեգրացիոն ուղղություններից է գազի, նավթի եւ նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ստեղծումը եւ ընդհանուր էլեկտրաէներգետիկ շուկայի աստիճանաբար ձեւավորումը։
Մենք անհրաժեշտ ենք համարում ակտիվացնել այն ջանքերը, որոնք ուղղված են ոչ խտրական հիմքի վրա էներգառեսուրսների գնագոյացման զգայուն հարցի արագ լուծմանը եւ դրանց տարանցմանը ԵԱՏՄ պետությունների տարածքներով՝ այդ թվում հաշվի առնելով տարանցիկ բաղադրիչները:
Աշխարհագրության ընդլայնում
Հայաստանը պատրաստ է բոլոր հնարավոր ջանքերը գործադրել ազատ առեւտրի համաձայնագրերի աշխարհագրության ընդլայնման եւ նոր գործընկերությունների որոնման ուղղությամբ:
Նորմատիվ-իրավական բազայի բարելավում
Ոչ պակաս կարեւոր է նաեւ նորմատիվ-իրավական բազայի բարելավումը, որն ապահովում է անդամ պետությունների՝ աշխատանքային գործունեությամբ զբաղվող եւ մեր երկրների տնտեսությունների զարգացմանը նպաստող քաղաքացիների իրավունքների եւ պարտականությունների արդյունավետ իրականացումը:

Пашинян: чувствительные вопросы в ЕАЭС требуют быстрых решений - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил сегодня с речью на заседании Евразийского межправительственного совета в Ереване.
Медиамакс выделил наиболее примечательные отрывки из выступления.
Эффективное использование интеграционной территории
Мы стремимся к максимально эффективному участию Армении в ЕАЭС, одновременно прикладывая усилия по совершенствованию механизмов сотрудничества и эффективной деятельности интеграционного пространства.
Приоритеты деятельности нашего правительства созвучны с философией, заложенной в основе Союза.
Рост товарооборота
В экспорте стран Евразийского экономического союза удельная доля Армении в 2018-м достигла 28,5%. Экспорт в страны ЕАЭС вырос на 20%, а общий товарооборот - на 11%.
«Необходимо активизировать усилия»
Одними из главных интеграционных направлений в ЕАЭС являются создание единых рынков газа, нефти и нефтепродуктов и постепенное формирование единого электроэнергетического рынка.
Мы считаем необходимым активизировать усилия, направленные на быстрое решение чувствительного вопроса ценообразования на энергоресурсы на бездискриминационной основе и их транзит по территории стран ЕАЭС с учетом транзитных компонентов.
Расширение географии
Армения готова приложить все возможные усилия для расширения географии соглашений о свободной торговле и поиск новых партнерств.
Совершенствование нормативно-правовой базы
Не менее важно улучшение нормативно-правовой базы, которая обеспечивает эффективную реализацию прав и обязанностей граждан стран-участниц Союза, занимающихся трудовой деятельностью и способствующих развитию экономик наших стран.