Երեւան: Մեդիամաքս: Մարի Յովանովիչը, որը 2008-2011թթ. զբաղեցնում էր Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը, հայտնվել է սկանդալի կիզակետում Կիեւում, որտեղ նա գլխավորում է ամերիկյան դիվանագիտական առաքելությունը:
«Կոմերսանտ» թերթը գրում է, որ Մարի Յովանովիչին քննադատում են ինչպես ԱՄՆ-ում, այնպես էլ Ուկրաինայում:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որդին՝ Դոնալդ Թրամփ-կրտսերը, կոչ է արել փոխարինել Մարի Յովանովիչին, ում նա անվանել է պետության ներկա ղեկավարի դեմ գործող «Օբամայի դեսպան»։
Մինչ այդ Ուկրաինայի գլխավոր դատախազ Յուրի Լուցենկոն սենսացիոն խոստովանություն էր արել այն մասին, որ 2016 թ. ամռանը Մարի Յովանովիչը նրան հանձնել էր «դեսպանատան ընկերների» ցանկը, որոնց դեմ ոչ մի քրեական գործ չի կարող հարուցվել:
Լուցենկոն The Hill-ին տված հարցազրույցում ասել է.
«Ցավոք, մեր առաջին հանդիպման ժամանակ Կիեւում ԱՄՆ դեսպանը ինձ հանձնեց այն անձանց ցուցակը, որոնց մենք չպետք է հետապնդենք։ Ես պատասխանեցի, որ դա անընդունելի է: Այս երկրում ոչ ոք՝ ոչ մեր նախագահը, ոչ մեր խորհրդարանը, ոչ էլ ԱՄՆ դեսպանը, չեն կանգնեցնի ինձ հանցագործություն կատարած անձանց քրեական հետապնդումից»։
Իսկ ԱՄՆ նախկին գլխավոր դատախազ Ջո ԴիԳենովան Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել էր, որ «Մարի Յովանովիչը վատ է արտահայտվել ԱՄՆ նախագահի մասին ուկրաինական պաշտոնյաների հետ զրույցներում եւ կոչ է արել նրանց չլսել Թրամփին եւ չմտահոգվել վերջինիս քաղաքականությամբ, քանի որ նրան իմպիչմենթի են ենթարկելու»։

Мари Йованович оказалась в центре скандала - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Мари Йованович, занимавшая пост посла США в Армении в 2008-2011 гг., оказалась в центре скандала в Киеве, где она возглавляет американскую дипломатическую миссию.
Газета Коммерсантъ пишет, что Мари Йованович критикуют как в США, так и в Украине.
Сын президента США Дональд Трамп-младший призвал сменить Мари Йованович, которую он считает «послом Обамы», действующим против нынешнего главы государства.
Перед этим генпрокурор Украины Юрий Луценко сделал сенсационное признание о том, что летом 2016 года Мари Йованович передала ему список «друзей посольства», против которых якобы нельзя возбуждать уголовные дела. Луценко сказал в интервью The Hill:
«К сожалению, в ходе нашей первой встречи посол США в Киеве дала мне список лиц, которых мы не должны преследовать. Я ответил, что это недопустимо. Никто в этой стране - ни наш президент, ни наш парламент, ни посол США - не остановят меня от уголовного преследования тех, кто совершает преступление».
А бывший генпрокурор США Джо ДиГенова в интервью телеканалу Fox News заявил, что «Мари Йованович плохо высказывалась о президенте США в беседах с украинскими официальными лицами и призывала их не слушать Трампа и не беспокоиться о его политике, потому что ему объявят импичмент».