Հայաստանը քննարկում է Իսրայելում դեսպանության բացման հարցը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը քննարկում է Իսրայելում դեսպանության բացման հարցը՝ չպայմանավորելով իր որոշումը Երեւանում Իսրայելի դեսպանության բացմամբ:
Այդ մասին The Jerusalem Post-ի հետ հարցազրույցում ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Գրիգոր Հովհաննիսյանը:
Դիվանագետն ասել է, որ դեսպանության բացումը թույլ կտա երկու երկրների կապերը դուրս բերել նոր մակարդակի վրա։ Գրիգոր Հովհաննիսյանը նկատել է, որ խոսքը չի գնում Երուսաղեմում դեսպանություն բացելու մասին։
«Հայաստանի նման փոքր երկրի համար դժվար է էապես շեղվել ավանդական դիրքորոշումից՝ առանց լուրջ արձագանքներ հրահրելուց: Ես չէի կենտրոնանա ապագա դեսպանության տեղակայման վայրի վրա: Կարեւորը հարաբերություններն ամրապնդելն է», - ասել է փոխնախարարը:
Գրիգոր Հովհաննիսյանն ասել է, որ Հայաստանը ցանկանում է, որպեսզի Իսրայելը հետեւի ԱՄՆ եւ եվրոպական շատ երկրների օրինակին, որոնք Ադրբեջանին եւ Հայաստանին զենք եւ զինամթերք չեն վաճառում:
ՀՀ փոխարտգործնախարարը նկատել է, որ Հայաստանը Իսրայելի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը չի դիտարկում որպես հարաբերությունների խորացման նախապայման:
Գրիգոր Հովհաննիսյանն ասել է, որ Հայաստանը կողջուներ «պատմական փաստի ճանաչումը, բայց դա նախապայման չէ Իսրայելի հետ ավելի սերտ հարաբերություններ զարգացնելու համար»։

Армения обсуждает вопрос открытия посольства в Израиле - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Армения обсуждает вопрос открытия посольства в Израиле, не увязывая решение открытием посольства Израиля в Ереване.
Об этом в интервью с The Jerusalem Post сказал замминистра иностранных дел Армении Григор Ованнисян.
Замглавы МИД Армении отметил, что открытие посольства позволит вывести армяно-израильские отношения на новый уровень. Григор Ованнисян заметил, что речь не идет об открытии посольства в Иерусалиме.
«Для такой маленькой страны как Армения сложно резко отклоняться от традиционной позиции, не вызывая серьезной реакции. Я бы не стал концентрироваться на местоположении будущего посольства. Важно укрепление отношений»,- сказал замминистра.
Григор Ованнисян отметил, что Армения желает, чтобы Израиль последовал примеру США и многих европейских стран, которые не продают оружие Азербайджану и Армении.
Замглавы МИД Армении заметил, что для Армении признание Израилем Геноцида армян не является предусловием для углубления отношений.
Григор Ованнисян добавил, что Армения приветствовала бы «признание исторического факта, однако это не является предусловием для развития более тесных отношений с Израилем».