Հայաստանը քննարկում է Իսրայելում դեսպանության բացման հարցը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը քննարկում է Իսրայելում դեսպանության բացման հարցը՝ չպայմանավորելով իր որոշումը Երեւանում Իսրայելի դեսպանության բացմամբ:
Այդ մասին The Jerusalem Post-ի հետ հարցազրույցում ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Գրիգոր Հովհաննիսյանը:
Դիվանագետն ասել է, որ դեսպանության բացումը թույլ կտա երկու երկրների կապերը դուրս բերել նոր մակարդակի վրա։ Գրիգոր Հովհաննիսյանը նկատել է, որ խոսքը չի գնում Երուսաղեմում դեսպանություն բացելու մասին։
«Հայաստանի նման փոքր երկրի համար դժվար է էապես շեղվել ավանդական դիրքորոշումից՝ առանց լուրջ արձագանքներ հրահրելուց: Ես չէի կենտրոնանա ապագա դեսպանության տեղակայման վայրի վրա: Կարեւորը հարաբերություններն ամրապնդելն է», - ասել է փոխնախարարը:
Գրիգոր Հովհաննիսյանն ասել է, որ Հայաստանը ցանկանում է, որպեսզի Իսրայելը հետեւի ԱՄՆ եւ եվրոպական շատ երկրների օրինակին, որոնք Ադրբեջանին եւ Հայաստանին զենք եւ զինամթերք չեն վաճառում:
ՀՀ փոխարտգործնախարարը նկատել է, որ Հայաստանը Իսրայելի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը չի դիտարկում որպես հարաբերությունների խորացման նախապայման:
Գրիգոր Հովհաննիսյանն ասել է, որ Հայաստանը կողջուներ «պատմական փաստի ճանաչումը, բայց դա նախապայման չէ Իսրայելի հետ ավելի սերտ հարաբերություններ զարգացնելու համար»։

Armenia considers opening an embassy in Israel - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenia considers opening an embassy in Israel without conditioning the decision by opening an Israeli embassy in Yerevan.
This was stated by Armenia’s Deputy Foreign Minister Grigor Hovhannisyan, in an interview to The Jerusalem Post.
The diplomat said that Armenia is considering opening an embassy in Israel in order to take ties between the two countries to the “next level.” It is not, however, considering opening that embassy in Jerusalem.
“For a small country like Armenia, it is very difficult to make major departures from a more traditional stance without provoking major reactions. For the time being there is no change in the Armenian approach about where the would-be embassy should be, but fundamentally I would not focus on that. The important thing is to gear-up the relationship,” Armenia’s Deputy FM said.
Grigor Hovhannisyan said that Armenia would “welcome a situation” where Israel would do as the U.S. and most European countries have done and not sell arms to either Armenia or Azerbaijan.
Armenia’s Deputy Foreign Minister also said that Armenia is not conditioning closer ties with Israel on its recognition of the Armenian Genocide.
The diplomat said that while Armenia would welcome the “recognition of the historic fact of what the Armenian people had to go through, it is not a precondition to us to develop closer ties with Israel.”