Երեւան: Մեդիամաքս: Փետրվարի 27-ին պաշտոնական այցով Թեհրանում գտնվող Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Իրանի ղեկավարներին:
Նիկոլ Փաշինյանը եւ Հասան Ռոհանին հանդես են եկել հայտարարություններով
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանին հանդիպումից հետո հանդես են եկել հայտարարություններով:
Հասան Ռոհանիի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Պարոն վարչապետի հետ հանդիպմանը մենք գոհունակություն ենք հայտնել Իրանի նկատմամբ անարդար պատժամիջոցների հետ կապված Հայաստանի դիրքորոշման կապակցությամբ: Մեր երկու երկրների նպատակն է, որպեսզի աշխատանքներն առաջ տանենք ըստ մեր շահերի եւ թույլ չտանք, որպեսզի որեւէ երրորդ երկիր միջամտի այդ աշխատանքներին եւ համագործակցությանը»:
Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Կարեւոր էր այն արձանագրումը, որ մենք արեցինք բանակցությունների ընթացքում. երկկողմ հարաբերությունները պետք է դիտարկենք առավել լայն համատեքստում եւ իրականացնենք ծրագրեր, որոնք կունենան տարածաշրջանային նշանակություն:
Հայաստանը պատրաստ է Իրանի հետ տարանցման համագործակցություն ծավալել եւ լինել իրանական գազի տարանցիկ երկիր: Էներգետիկ միջանցքի ստեղծումը նույնպես կարեւոր նշանակություն ունի թե՛ երկկողմ, թե՛ տարածաշրջանային առումով, թե՛ ավելի ընդարձակ առումով: Այս հարցերի լուծման համար քաղաքական կամքը առկա է, պետք է հույս հայտնել, որ բանակցություններում գործնականացման պրոցեսը կիրականացվի հաջողությամբ»:
Հանդիպում Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեիի հետ
Կառավարությունից հայտնում են, որ Այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեին իր աջակցությունն է հայտնել հայ-իրանական բազմաոլորտ համագործակցության զարգացմանն ու այդ ուղղությամբ նախատեսվող քայլերին: Նա առանձնակի կարեւորել է հայ-իրանական տնտեսական փոխգործակցության ընդլայնումն ու խթանումը:
«Ջերմ մթնոլորտում անցած հանդիպման ընթացքում վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձություններին եւ ժողովրդական հեղափոխությանը: Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդը տեղեկացրել է, որ ուշադրությամբ հետեւել է Հայաստանում խաղաղ եւ ժողովրդավարական կանոններով տեղի ունեցած գործընթացներին», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հանդիպում Իրանի Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ
Կողմերն անհրաժեշտ են համարել տնտեսական համագործակցության շարունակական ամրապնդումը եւ այդ գործում կարեւորել նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ կապերի ընդլայնումը:
Ալի Լարիջանին ընդգծել է, որ Իրանի խորհրդարանը դրական է տրամադրված հարաբերություններն էլ ավելի ընդլայնելու հարցում: Նրա խոսքով` առկա են փոխգործակցությունը զարգացնելու մեծ հնարավորություններ՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում:

Визит Пашиняна в Иран: главное - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Находящийся с официальным визитом в Тегеране премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился 27 февраля с лидерами Ирана.
Никол Пашинян и Хасан Роухани выступили с заявлениями
По итогам встречи премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Ирана Хасан Роухани выступили с заявлениями.
В заявлении Хасана Роухани, в частности, говорится:
«Мы выразили удовлетворение позицией Армении по поводу несправедливых санкций в отношении Ирана. Цель наших двух стран - работать в соответствии с нашими интересами и не позволять какой-либо третьей стране вмешиваться в эти работы и сотрудничество».
В заявлении Никола Пашиняна, в частности, отмечается:
«Важен тот акцент, который мы сделали во время переговоров: двусторонние отношения следует рассматривать в более широком контексте и реализовывать проекты, которые будут иметь региональное значение. Армения готова сотрудничать с Ираном в вопросе транзита и стать транзитной страной для иранского газа. Создание энергетического коридора также имеет важное значение как в двустороннем и региональном контексте, так и в более широком плане. Для решения этих вопросов наличествует политическая воля, и мы надеемся, что процесс переговоров будет успешным».
Встреча с верховным лидером Исламской революции Аятоллой Сейедом Али Хаменеи
Пресс-служба правительства Армении сообщает, что Аятолла Сейед Али Хаменеи заявил о своей поддержке развитию многоотраслевого армяно-иранского сотрудничества и запланированным в этом направлении шагам. Он особо подчеркнул важность расширения и стимулирования армяно-иранского экономического сотрудничества.
«Премьер-министр Пашинян коснулся политических событий и народной революции в Армении. Верховный лидер Исламской революции сообщил, что внимательно следил за мирными и демократическими процессами в Армении»,- говорится в сообщении пресс-службы правительства.
Встреча с председателем Меджлиса Ирана Али Лариджани
Стороны заявили о необходимости укрепления экономического сотрудничества и в этом контексте подчеркнули важность расширения связей между парламентами двух стран.
Али Лариджани подчеркнул, что парламент Ирана позитивно относится к вопросу максимального расширения отношений. По его словам, есть большие возможности для развития сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах.