Երեւան: Մեդիամաքս: Փետրվարի 27-ին պաշտոնական այցով Թեհրանում գտնվող Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Իրանի ղեկավարներին:
Նիկոլ Փաշինյանը եւ Հասան Ռոհանին հանդես են եկել հայտարարություններով
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանին հանդիպումից հետո հանդես են եկել հայտարարություններով:
Հասան Ռոհանիի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Պարոն վարչապետի հետ հանդիպմանը մենք գոհունակություն ենք հայտնել Իրանի նկատմամբ անարդար պատժամիջոցների հետ կապված Հայաստանի դիրքորոշման կապակցությամբ: Մեր երկու երկրների նպատակն է, որպեսզի աշխատանքներն առաջ տանենք ըստ մեր շահերի եւ թույլ չտանք, որպեսզի որեւէ երրորդ երկիր միջամտի այդ աշխատանքներին եւ համագործակցությանը»:
Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Կարեւոր էր այն արձանագրումը, որ մենք արեցինք բանակցությունների ընթացքում. երկկողմ հարաբերությունները պետք է դիտարկենք առավել լայն համատեքստում եւ իրականացնենք ծրագրեր, որոնք կունենան տարածաշրջանային նշանակություն:
Հայաստանը պատրաստ է Իրանի հետ տարանցման համագործակցություն ծավալել եւ լինել իրանական գազի տարանցիկ երկիր: Էներգետիկ միջանցքի ստեղծումը նույնպես կարեւոր նշանակություն ունի թե՛ երկկողմ, թե՛ տարածաշրջանային առումով, թե՛ ավելի ընդարձակ առումով: Այս հարցերի լուծման համար քաղաքական կամքը առկա է, պետք է հույս հայտնել, որ բանակցություններում գործնականացման պրոցեսը կիրականացվի հաջողությամբ»:
Հանդիպում Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեիի հետ
Կառավարությունից հայտնում են, որ Այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեին իր աջակցությունն է հայտնել հայ-իրանական բազմաոլորտ համագործակցության զարգացմանն ու այդ ուղղությամբ նախատեսվող քայլերին: Նա առանձնակի կարեւորել է հայ-իրանական տնտեսական փոխգործակցության ընդլայնումն ու խթանումը:
«Ջերմ մթնոլորտում անցած հանդիպման ընթացքում վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձություններին եւ ժողովրդական հեղափոխությանը: Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդը տեղեկացրել է, որ ուշադրությամբ հետեւել է Հայաստանում խաղաղ եւ ժողովրդավարական կանոններով տեղի ունեցած գործընթացներին», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հանդիպում Իրանի Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ
Կողմերն անհրաժեշտ են համարել տնտեսական համագործակցության շարունակական ամրապնդումը եւ այդ գործում կարեւորել նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ կապերի ընդլայնումը:
Ալի Լարիջանին ընդգծել է, որ Իրանի խորհրդարանը դրական է տրամադրված հարաբերություններն էլ ավելի ընդլայնելու հարցում: Նրա խոսքով` առկա են փոխգործակցությունը զարգացնելու մեծ հնարավորություններ՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում:

Yerevan/Mediamax/. On February 27 Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan started an official visit to Tehran, during which he has met with Iranian leaders.
Nikol Pashinyan and Hassan Rouhani make statements
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani made statements to the press after the meeting in Tehran.
In particular, President Rouhani remarked:
“At the meeting with Mr. Prime Minister, we were satisfied with Armenia’s stance on unfair sanctions against Iran. Our two countries have the goal of abiding by our national interests and not allowing any third country to interfere with those activities and cooperation.”
Nikol Pashinyan’s statement included the following remarks:
“In general, we were able to make an important statement during the talks, namely that the bilateral relations should be viewed in a wider context, and we should implement projects of regional significance. Armenia is ready to cooperate with Iran and become a transit country for Iranian gas. The establishment of an energy corridor is also of great importance both in terms of bilateral and regional dimensions and in broader terms. There is political will to resolve these issues, and we hope that the ongoing negotiations will be successful.”
Pashinyan meets with Ayatollah Seyed Ali Khamenei
The Armenian government press service said that Supreme Leader of the Islamic Revolution Ayatollah Seyed Ali Khamenei expressed his support for the development of multifaceted Armenian-Iranian cooperation and the steps planned in this direction. He emphasized the need for expanding and developing Armenian-Iranian economic cooperation.
“During the meeting held in a warm atmosphere, Prime Minister Pashinyan touched upon the political developments and the people’s revolution in Armenia. The Supreme Leader of the Islamic Revolution noted that he had closely followed the peaceful and democratic processes underway in Armenia,” the press service said in a statement.
The meeting with Iranian Parliament speaker Ali Larijani
During the visit to Iran, Nikol Pashinyan had a meeting with Iranian Majlis (Parliament) Speaker Ali Larijani. The parties highlighted the need to strengthen economic cooperation and expand ties between the two parliaments.
Ali Larijani emphasized that the Iranian parliament favors expansion of interstate relations. According to him, there are great opportunities for developing cooperation in both bilateral and multilateral formats.