Սորոսը Եվրոպային կոչ է արել «արթնանալ» ու կանխել «մղձավանջը»
Ամերիկացի գործարար եւ մեկենաս Ջորջ Սորոսը Project Syndicate-ում հրապարակել է «Եվրոպա, խնդրում եմ, արթնացիր» հոդվածը, որը հատվածաբար ներկայացնում ենք ձեր ուշադրությանը:
Հեղափոխական ժամանակ
Մեր առաջնորդները եւ շարքային քաղաքացիները, կարծես թե, չեն հասկանում, որ մենք ապրում ենք հեղափոխական ժամանակներում, որ հնարավորությունների շրջանակը շատ լայն է, իսկ վերջանական արդյունքը՝ լրիվ անհայտ:
Որոշիչ պահը եւ հակաեվրոպական ուժերը
2019 թվականի մայիսի Եվրոպական խորհրդարանի ընտրությունները որոշիչ են լինելու: Ցավոք, այդ ընտրություններում հակաեվրոպական ուժերը համեմատական առավելություն կունենան: Դրա համար կան մի քանի պատճառներ. եվրոպական շատ երկրներում գերակշռող հնացած կուսակցական համակարգը, գործնականում ԵՄ պայմանագրերը փոխելու անկարողությունը, իրավական գործիքների բացակայությունը, որոնք կարգապահություն կպարտադրեն ԵՄ անդամ այն պետություններին, որոնք խախտում են սկզբունքները, որոնց վրա հիմնված է Եվրամիությունը:
ԵՄ-ն կարող է պարտադրել acquis communautaire-ը (ԵՄ իրավական համակարգը) այն երկրներին, որոնք ցանկանում են անդամակցել Եվրամիությանը, սակայն այն չունի բավարար լիազորություններ, որպեսզի ստիպի հարգել այդ սկզբունքները այն երկրներին, որոնք արդեն ԵՄ-ի անդամ են:
Հնացած կուսակցական համակարգը խոչընդոտներ է ստեղծում նրանց համար, ովքեր ցանկանում են պաշտպանել այն սկզբունքները, որոնց վրա հիմնվել է Եվրամիությունը, սակայն օգնում է նրանց, ովքեր ցանկանում են այդ սկզբունքները փոխարինել արմատապես տարբերվող ինչ-որ բանով: Սա վերաբերում է եւ առանձին երկրներին, եւ, հատկապես, համաեվրոպական կուսակցական դաշինքներին:
Առանձին պետություններում կուսակցական համակարգը արտացոլում է այն հակասությունները, որոնք կարեւոր էին 19-րդ եւ 20-րդ դարերում: Օրինակ` կապիտալի եւ աշխատանքի միջեւ առկա հակամարտությունը: Բայց այսօրվա կարեւորագույն հակասությունը եվրոպական եւ հակաեվրոպական ուժերի հակամարտությունն է:
Եվրոպայի շահերն ու «Քաղբյուրո»-ն
Դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես կարող են եվրոպամետ կուսակցությունները հաղթել մայիսյան ընտրություններում, եթե նրանք եվրոպական շահերը սեփական շահերից վեր չդասեն: Դեռեւս հնարավոր է ապացուցել Եվրամիության պահպանման անհրաժեշտությունը՝ վերջինիս արմատական վերակազմավորման նպատակով: Սակայն դա կպահանջվի տրամադրությունների փոփոխություն Եվրամիությունում:
Ջորջ Սորոսը եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը Ջորջ Սորոսը եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը
Այսօրվա ԵՄ ղեկավարությունը հիշեցնում է ԽՍՀՄ-ի փլուզման ժամանակների Քաղբյուրոն՝ այն շարունակում էր հրամանագրեր արձակել, կարծես դրանք դեռեւս որեւէ նշանակություն ունեին:
Սպառնալիքի ծավալը
Առաջին քայլը՝ Եվրոպան ներքին եւ արտաքին թշնամիներից պաշտպանելու համար, պետք է լինի նրանց ստեղծած սպառնալիքի ծավալների ճանաչումը:
Երկրորդ քայլը՝ արթնացնել խորը ննջող եվրոպամետ մեծամասնությունը եւ մոբիլիզացնել նրանց՝ պաշտպանելու սկզբունքները, որոնց վրա հիմնված է ԵՄ-ն: Հակառակ դեպքում միասնական Եվրոպայի երազանքը կարող է փոխարինվել 21-րդ դարի մղձավանջով:

Сорос призвал Европу «проснуться» и не допустить «кошмара» - Mediamax.am
Американский бизнесмен и филантроп Джордж Сорос опубликовал на Project Syndicate статью «Европа, пожалуйста, проснись», отрывки из которой мы предлагаем вашему вниманию.
Революционное время
Наши лидеры и рядовые граждане, похоже, не понимают, что мы живем в революционное время, что спектр возможностей очень широк, а итоговый результат, следовательно, совершенно неизвестен.
Решающий момент и антиевропейские силы
Ближайшим решающим моментом станут выборы в Европарламент в мае 2019 года. К сожалению, на этих выборах антиевропейские силы будут иметь сравнительное преимущество. Для этого есть несколько причин: устаревшая партийная система, которая господствует в большинстве европейских стран; невозможность на практике изменить договоры ЕС; отсутствие правовых инструментов для дисциплинирования стран-членов ЕС, нарушающих принципы, на которых был основан Евросоюз.
ЕС может навязывать acquis communautaire (правовую систему ЕС) странам, которые хотят вступить в Евросоюз, но у него нет достаточных полномочий, чтобы заставлять соблюдать эти принципы те страны, которые уже вступили в ЕС.
Устаревшая партийная система создает препятствия для тех, кто хочет защитить принципы, на которых был основан ЕС, зато помогает тем, кто хочет заменить эти принципы чем-то радикально иным. Это касается и отдельных стран, и в еще большей степени общеевропейских партийных альянсов.
Партийная система в отдельных государствах отражает противоречия, которые были важны в XIX и XX веках, например, конфликт между капиталом и трудом. Но противоречие, которое имеет важнейшее значение сегодня, - это конфликт между проевропейскими и антиевропейскими силами.
Интересы Европы и «Политбюро»
Трудно представить, каким образом проевропейские партии смогут победить на выборах в мае, если они не поставят интересы Европы выше своих собственных. Пока еще возможно доказывать необходимость сохранения ЕС с целью его радикальной перестройки. Но для этого потребуется изменение настроений в Евросоюзе.
Джордж Сорос и глава Еврокомисси Жан-Клод Юнкер Джордж Сорос и глава Еврокомисси Жан-Клод Юнкер
Нынешнее руководство ЕС напоминает политбюро эпохи развала СССР - оно продолжало выпускать указы, как будто те еще имели какое-либо значение.
Масштаб угрозы
Первым шагом для защиты Европы от ее врагов - внутренних и внешних - должно стать признание масштаба угрозы, которую они создают.
Второй шаг - пробудить дремлющее проевропейское большинство и мобилизовать его на защиту принципов, на которых основан ЕС. В противном случае мечта о единой Европе может смениться кошмаром XXI века.