Սորոսը Եվրոպային կոչ է արել «արթնանալ» ու կանխել «մղձավանջը»
Ամերիկացի գործարար եւ մեկենաս Ջորջ Սորոսը Project Syndicate-ում հրապարակել է «Եվրոպա, խնդրում եմ, արթնացիր» հոդվածը, որը հատվածաբար ներկայացնում ենք ձեր ուշադրությանը:
Հեղափոխական ժամանակ
Մեր առաջնորդները եւ շարքային քաղաքացիները, կարծես թե, չեն հասկանում, որ մենք ապրում ենք հեղափոխական ժամանակներում, որ հնարավորությունների շրջանակը շատ լայն է, իսկ վերջանական արդյունքը՝ լրիվ անհայտ:
Որոշիչ պահը եւ հակաեվրոպական ուժերը
2019 թվականի մայիսի Եվրոպական խորհրդարանի ընտրությունները որոշիչ են լինելու: Ցավոք, այդ ընտրություններում հակաեվրոպական ուժերը համեմատական առավելություն կունենան: Դրա համար կան մի քանի պատճառներ. եվրոպական շատ երկրներում գերակշռող հնացած կուսակցական համակարգը, գործնականում ԵՄ պայմանագրերը փոխելու անկարողությունը, իրավական գործիքների բացակայությունը, որոնք կարգապահություն կպարտադրեն ԵՄ անդամ այն պետություններին, որոնք խախտում են սկզբունքները, որոնց վրա հիմնված է Եվրամիությունը:
ԵՄ-ն կարող է պարտադրել acquis communautaire-ը (ԵՄ իրավական համակարգը) այն երկրներին, որոնք ցանկանում են անդամակցել Եվրամիությանը, սակայն այն չունի բավարար լիազորություններ, որպեսզի ստիպի հարգել այդ սկզբունքները այն երկրներին, որոնք արդեն ԵՄ-ի անդամ են:
Հնացած կուսակցական համակարգը խոչընդոտներ է ստեղծում նրանց համար, ովքեր ցանկանում են պաշտպանել այն սկզբունքները, որոնց վրա հիմնվել է Եվրամիությունը, սակայն օգնում է նրանց, ովքեր ցանկանում են այդ սկզբունքները փոխարինել արմատապես տարբերվող ինչ-որ բանով: Սա վերաբերում է եւ առանձին երկրներին, եւ, հատկապես, համաեվրոպական կուսակցական դաշինքներին:
Առանձին պետություններում կուսակցական համակարգը արտացոլում է այն հակասությունները, որոնք կարեւոր էին 19-րդ եւ 20-րդ դարերում: Օրինակ` կապիտալի եւ աշխատանքի միջեւ առկա հակամարտությունը: Բայց այսօրվա կարեւորագույն հակասությունը եվրոպական եւ հակաեվրոպական ուժերի հակամարտությունն է:
Եվրոպայի շահերն ու «Քաղբյուրո»-ն
Դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես կարող են եվրոպամետ կուսակցությունները հաղթել մայիսյան ընտրություններում, եթե նրանք եվրոպական շահերը սեփական շահերից վեր չդասեն: Դեռեւս հնարավոր է ապացուցել Եվրամիության պահպանման անհրաժեշտությունը՝ վերջինիս արմատական վերակազմավորման նպատակով: Սակայն դա կպահանջվի տրամադրությունների փոփոխություն Եվրամիությունում:
Ջորջ Սորոսը եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը Ջորջ Սորոսը եւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը
Այսօրվա ԵՄ ղեկավարությունը հիշեցնում է ԽՍՀՄ-ի փլուզման ժամանակների Քաղբյուրոն՝ այն շարունակում էր հրամանագրեր արձակել, կարծես դրանք դեռեւս որեւէ նշանակություն ունեին:
Սպառնալիքի ծավալը
Առաջին քայլը՝ Եվրոպան ներքին եւ արտաքին թշնամիներից պաշտպանելու համար, պետք է լինի նրանց ստեղծած սպառնալիքի ծավալների ճանաչումը:
Երկրորդ քայլը՝ արթնացնել խորը ննջող եվրոպամետ մեծամասնությունը եւ մոբիլիզացնել նրանց՝ պաշտպանելու սկզբունքները, որոնց վրա հիմնված է ԵՄ-ն: Հակառակ դեպքում միասնական Եվրոպայի երազանքը կարող է փոխարինվել 21-րդ դարի մղձավանջով:

American businessman and philanthropist George Soros has published the article “Europe, Please Wake Up” on Project Syndicate, and Mediamax presents several excerpts for your consideration.
A revolutionary moment
Neither our leaders nor ordinary citizens seem to understand that we are experiencing a revolutionary moment, that the range of possibilities is very broad, and that the eventual outcome is thus highly uncertain.
The inflection point and anti-European forces
The next inflection point will be the elections for the European Parliament in May 2019. Unfortunately, anti-European forces will enjoy a competitive advantage in the balloting. There are several reasons for this, including the outdated party system that prevails in most European countries, the practical impossibility of treaty change, and the lack of legal tools for disciplining member states that violate the principles on which the European Union was founded.
The EU can impose the acquis communautaire (the body of European Union law) on applicant countries, but lacks sufficient capacity to enforce member states’ compliance.
The antiquated party system hampers those who want to preserve the values on which the EU was founded, but helps those who want to replace those values with something radically different. This is true in individual countries and even more so in trans-European alliances.
The party system of individual states reflects the divisions that mattered in the nineteenth and twentieth centuries, such as the conflict between capital and labor. But the cleavage that matters most today is between pro- and anti-European forces.
Europe’s interests and the politburo
It is difficult to see how the pro-European parties can emerge victorious from the election in May unless they put Europe’s interests ahead of their own. One can still make a case for preserving the EU in order radically to reinvent it.
George Soros and President of the European Comission Jean-Claude JunckerPhoto: REUTERS
But that would require a change of heart in the EU.
The current leadership is reminiscent of the politburo when the Soviet Union collapsed – continuing to issue ukazes as if they were still relevant.
The magnitude of the threat
The first step to defending Europe from its enemies, both internal and external, is to recognize the magnitude of the threat they present.
The second is to awaken the sleeping pro-European majority and mobilize it to defend the values on which the EU was founded. Otherwise, the dream of a united Europe could become the nightmare of the twenty-first century.