Հարցվածների կեսից քիչն է Ռուսաստանին դաշնակից համարում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի հասարակության դիրքորոշումը Ռուսաստանի հանդեպ ավելի դրական է դարձել, սակայն հայաստանցիներն իրենց ապագան շարունակում են կապել Եվրոպական միության հետ։
Այս մասին են վկայում Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի կողմից 2018թ. հուլիսի 1-ից հոկտեմբերի 1-ն իրականացված հարցումների արդյունքները։
Հետազոտության հեղինակների խոսքով՝ 2017-ին իրականացված նույն հարցումների արդյունքները համեմատելիս պարզ է դարձել, որ 2018-ին հայ հասարակության շրջանում Ռուսաստանի, ՀԱՊԿ-ի հանդեպ վստահությունը որոշակիորեն աճել է։
2017-ին հարցին, թե արդյո՞ք Ռուսաստանին համարում եք Հայաստանի դաշնակից, հարցվածների 34%-ն էր դրական պատասխանել, իսկ 2018-ին դրական արձանագրումը կազմել է 41,21%։
Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի նախագահ Ստեփան Գրիգորյանի խոսքով՝ Ռուսաստանի հանդեպ դրական տրամադրվածության բարձրացումը մեծապես պայմանավորված է նրանով, որ ՌԴ-ն հեղափոխության ժամանակ իրեն զգույշ է պահել եւ խոչընդոտներ չի առաջացրել։
Նրա խոսքով՝ հետազոտության արդյունքները վկայում են, որ կոտրվում է այն կարծրատիպը, թե Հայաստանի քաղաքացիների մեծ մասը Ռուասաստանին դաշնակից է համարում։
2017-ի համեմատ Ռուսաստանի ընկալման հանդեպ դրական դինամիկան հայ հասարակության շրջանում մասամբ տարածվել է նաեւ ՀԱՊԿ-ի վրա։ Եթե 2017-ին քաղաքացիների 15,78%-ն էր համարում, որ ՀԱՊԿ-ն ապահովում է իրենց անվտանգությունը, ապա 2018-ին այդ թիվը կազմել է 20,99%։
Հարցին, թե կաջակցի արդյո՞ք ՀԱՊԿ-ը Հայաստանին, եթե Ադրբեջանի հետ պատերազմ սկսվի, հարցվածների 40,56%-ն է դրական պատասխանել, իսկ 59,44%-ը բացասական է արձագանքել։
2017-ին ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները խորացնելու մասին հարցին քաղաքացիների ավելի քան 88%-ը դրական պատասխան էր տվել։ 2018-ին այդ ցուցանիշը գրեթե չի փոխվել՝ կազմելով 86,85%։
Հարցին, թե արդյո՞ք նոր իշխանությունները պետք է ավելի խորացնեն Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները, 86,85%-ը դրական է պատասխանել, իսկ 13,15%-ը՝ բացասական։
Հարցվածների 66,71%-ն իր ապագան կապել է Եվրոպական միության հետ, իսկ 33,29%-ը՝ ոչ։
ՀՀ քաղաքացիների ավելի քան 69%-ը դրական է վերաբերվում ՆԱՏՕ-ին։
Սոցիոլոգիական հարցումն անցկացվել է 800 քաղաքացիների միջեւ Երեւանում, Գյումրիում, Վանաձորում, Վայքում, Եղեգնաձորում, Մարտունիում եւ այլ վայրերում։

Менее половины опрошенных в Армении считают Россию союзником - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Отношение армянской общественности к России стало более положительным, однако жители Армении продолжают связывать свое будущее с Евросоюзом.
Об этом свидетельствуют результаты опроса Аналитического центра глобализации и регионального сотрудничества, проведенного с 1 июля по 1 октября 2018г.
По словам авторов исследования, сравнивая нынешние результаты с результатами исследования 2017 года, очевидно, что в 2018 г. доверие к России и ОДКБ в Армении в некоторой степени выросло.
В 2017 году на вопрос «Считаете ли вы Россию союзником Армении?» 34% респондентов ответили положительно, а в 2018 году число положительных ответов составило 41,21%.
По мнению председателя центра Степана Григоряна, рост позитивных настроений по отношению к РФ во многом обусловлен тем, что Россия вела себя осторожно во время революции в Армении и не чинила препятствий.
Он отметил, что результаты исследования свидетельствуют о том, что ломается стереотип о том, что большая часть населения Армении считает Россию своим союзником.
По сравнению с 2017 годом положительная динамика восприятия России армянской общественностью распространилась и на ОДКБ. Если в 2017г. 15,78% граждан считали, что ОДКБ обеспечивает их безопасность, то в 2018г. этот показатель составил 20,99%.
На вопрос, поддержит ли ОДКБ Армению, если Азербайджан начнет войну, 40,56% опрошенных ответили положительно, 59,44% - отрицательно.
В 2017г. на вопрос об углублении отношений с ЕС положительно ответили более 88% граждан. В 2018г. этот показатель практически не изменился – 86,85%.
На вопрос, должны ли новые власти Армении углубить отношения с Евросоюзом, 86,85% респондентов ответили положительно, 13,15% - отрицательно.
66,71% опрошенных граждан связывают будущее с ЕС, а 33,29%  не разделяют эту точку зрения.
Более 69% граждан Армении положительно относятся к НАТО.
В социологическом опросе участвовали 800 граждан Армении из Еревана, Гюмри, Ванадзора, Вайка, Ехегнадзора, Мартуни и других населенных пунктов.