Ալիեւ. «Սովորում ենք ապրել խաղաղության մեջ, եւ դա լավ զգացողություն է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի հետ պաշտոնական խաղաղության հաստատման «իրավական հարցերը» կլուծվեն 2026 թվականի ընթացքում:
Ալիեւն այս մասին ասել է Մյունխենում France 24 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որի ամբողջական տեքստը ներկայացրել է Ազերթաջ գործակալությունը:
«Ադրբեջանը միակողմանիորեն վերացրել է Հայաստան ապրանքների տարանցման սահմանափակումները: Մենք նաեւ սկսել ենք Հայաստանի համար կարեւոր նավթամթերքի մատակարարումը, ինչը փաստացի մեր առեւտրական հարաբերությունների սկիզբ է նշանակում: Այսինքն՝ մենք տեսնում ենք, որ խաղաղությունն արդեն ձեռք բերված է:
Վերջնական խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար անհրաժեշտ է լուծել որոշակի իրավական հարցեր: Երկու երկրների ԱԳ նախարարները Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության պայմանագրի տեքստը: Այսպիսով, իմ կարծիքով, գործն արված է: Կարծում եմ, նույն կարծիքին է նաեւ Հայաստանի վարչապետը: Մենք սովորում ենք ապրել խաղաղության մեջ, եւ դա շատ լավ զգացողություն է», - ասաց Ալիեւը:
«Ես կբաժանեի հարաբերությունների կարգավորումը եւ պաշտոնական խաղաղության պայմանագիրը, քանի որ կարգավորումն արդեն տեղի է ունենում: Բայց Հայաստանի Սահմանադրությունը, որն ընդունվել է վաղուց, Ղարաբաղի օկուպացման ժամանակ, հղում  է պարունակում Հայաստանի Անկախության հռչակագրին, որտեղ կետ կա այն մասին, որ այսպես կոչված «Լեռնային Ղարաբաղը» եւ Հայաստանը պետք է միավորվեն: Մեր դիրքորոշումը Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմի ավարտից ի վեր եղել է հստակ: Դա պետք է փոխվի: Եվ, որքան գիտեմ, Հայաստանը նախատեսում է հանրաքվե անցկացնել: Հենց որ դա արվի, պաշտոնական խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար որեւէ խոչընդոտ չի լինի:
Բայց նորից կցանկանայի ընդգծել, որ Ադրբեջանի համար խաղաղությունն արդեն ձեռք բերված է: Կարգավորման գործընթացը առաջանում է հաջողությամբ: Հուսով եմ, որ հենց որ այս իրավական հարցերը լուծվեն, մենք կհասնենք պաշտոնական խաղաղության»:

«Для Азербайджана мир уже достигнут», - заявил Алиев - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев выразил уверенность, что «юридические формальности» по заключению официального мира с Арменией будут достигнуты в течение 2026 года
Ильхам Алиев сказал об этом в Мюнхене в интервью телеканалу France 24, полный текст которого приводит агентство АЗЕРТАДЖ.
«Азербайджан в одностороннем порядке снял ограничения на транзит товаров в Армению. Мы также начали поставки критически важных для Армении нефтепродуктов, что фактически знаменует начало наших торговых отношений. То есть мы видим, что мир уже достигнут.
Для подписания окончательного мирного соглашения необходимо выполнить определенные формальности. Главы МИД обеих стран в Вашингтоне парафировали текст мирного соглашения. Так что, на мой взгляд, дело сделано. Думаю, того же мнения придерживается и армянский премьер. Мы только учимся жить в мире, и это очень хорошее чувство», - сказал Алиев.
«Я бы разделил нормализацию отношений и официальное мирное соглашение, потому что нормализация уже происходит. на это. Но армянская конституция, которая была принята давно, во времена оккупации Карабаха, содержит ссылку на Декларацию независимости Армении, в которой есть пункт о том, что так называемый «Нагорный Карабах» и Армения должны объединиться. Наша позиция с момента окончания Второй Карабахской войны, была предельно ясной. Это должно быть изменено. И, насколько я знаю, Армения планирует провести референдум. И как только это будет сделано, не будет никаких препятствий для официального подписания мирного соглашения.
Но я еще раз хотел бы подчеркнуть, что для Азербайджана мир уже достигнут. Процесс нормализации продвигается успешно. И я надеюсь, что как только эти юридические формальности будут завершены, мы достигнем официального мира».