Ալիեւ. «Սովորում ենք ապրել խաղաղության մեջ, եւ դա լավ զգացողություն է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի հետ պաշտոնական խաղաղության հաստատման «իրավական հարցերը» կլուծվեն 2026 թվականի ընթացքում:
Ալիեւն այս մասին ասել է Մյունխենում France 24 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որի ամբողջական տեքստը ներկայացրել է Ազերթաջ գործակալությունը:
«Ադրբեջանը միակողմանիորեն վերացրել է Հայաստան ապրանքների տարանցման սահմանափակումները: Մենք նաեւ սկսել ենք Հայաստանի համար կարեւոր նավթամթերքի մատակարարումը, ինչը փաստացի մեր առեւտրական հարաբերությունների սկիզբ է նշանակում: Այսինքն՝ մենք տեսնում ենք, որ խաղաղությունն արդեն ձեռք բերված է:
Վերջնական խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար անհրաժեշտ է լուծել որոշակի իրավական հարցեր: Երկու երկրների ԱԳ նախարարները Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության պայմանագրի տեքստը: Այսպիսով, իմ կարծիքով, գործն արված է: Կարծում եմ, նույն կարծիքին է նաեւ Հայաստանի վարչապետը: Մենք սովորում ենք ապրել խաղաղության մեջ, եւ դա շատ լավ զգացողություն է», - ասաց Ալիեւը:
«Ես կբաժանեի հարաբերությունների կարգավորումը եւ պաշտոնական խաղաղության պայմանագիրը, քանի որ կարգավորումն արդեն տեղի է ունենում: Բայց Հայաստանի Սահմանադրությունը, որն ընդունվել է վաղուց, Ղարաբաղի օկուպացման ժամանակ, հղում  է պարունակում Հայաստանի Անկախության հռչակագրին, որտեղ կետ կա այն մասին, որ այսպես կոչված «Լեռնային Ղարաբաղը» եւ Հայաստանը պետք է միավորվեն: Մեր դիրքորոշումը Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմի ավարտից ի վեր եղել է հստակ: Դա պետք է փոխվի: Եվ, որքան գիտեմ, Հայաստանը նախատեսում է հանրաքվե անցկացնել: Հենց որ դա արվի, պաշտոնական խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար որեւէ խոչընդոտ չի լինի:
Բայց նորից կցանկանայի ընդգծել, որ Ադրբեջանի համար խաղաղությունն արդեն ձեռք բերված է: Կարգավորման գործընթացը առաջանում է հաջողությամբ: Հուսով եմ, որ հենց որ այս իրավական հարցերը լուծվեն, մենք կհասնենք պաշտոնական խաղաղության»:

Yerevan /Mediamax/. President of Azerbaijan Ilham Aliyev expressed confidence that the "legal formalities" for concluding an official peace with Armenia will be achieved in 2026.
Aliyev said this in Munich in an interview with France 24 television channel, the full text of which is provided by AZERTAC agency.
“Azerbaijan unilaterally lifted the restrictions on the transit of goods to Armenia, and we also started supplying critical oil products to Armenia, which actually marks the beginning of our trade relations. So we can see that peace has already been achieved. There are certain formalities in order to sign a final peace agreement, but along with the declaration, which you mentioned, the foreign ministers of both countries in Washington also initialed the text of the peace agreement. So for me, it is done. I think the Prime Minister of Armenia shares the same opinion. We are just learning to live in peace, and it's a very good feeling”, Aliyev said.
“I would divide normalization from a formal peace agreement because normalization is already taking place. As I said, all these positive developments show that. But the Armenian constitution, which was adopted a long time ago during the times of the occupation of Garabagh, contains the reference to the Declaration of Independence of Armenia, which contains the paragraph that so-called Nagorno-Karabakh and Armenia should unite. So this is a territorial claim to Azerbaijan. Our position for many years, since the end of the Second Garabagh War, has been very clear: this should be changed. And as far as I know, Armenia is planning to hold a referendum. And as soon as it is done, there will be no obstacles to the formal signing of a peace agreement. But again, I'd like to underline that for Azerbaijan, peace has been achieved. The normalization process is moving successfully, and I hope that as soon as these legal formalities are done, we will have formal peace”, Azerbaijani President stated.