Սվիտալսկի. ՀՀ-ում իրական պառլամենտարիզմի կայացման շանսեր կան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին ասել է, որ նորընտիր Ազգային ժողովն ունի բոլոր հնարավորությունները՝ Հայաստանում իրական պառլամենտարիզմի կայացման համար:
ԱԺ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը։
Պյոտր Սվիտալսկին ԵՄ պատվիրակության անունից պատրաստակամություն է հայտնել ակտիվորեն համագործակցել Ազգային ժողովի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման ուղղությամբ՝ հիմք ընդունելով խորհրդարանի կողմից գնահատված կարիքները:
Արարատ Միրզոյանը վստահեցրել է, որ մեկնարկած նախաձեռնություններն ու նախանշված ծրագրերը կյանքի կոչելու եւ արդյունքներ արձանագրելու հարցում նորընտիր Ազգային ժողովը վճռական է:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է նաեւ, որ հայկական կողմը կարեւորում է ՀՀ քաղաքացիների ԵՄ մուտքի արտոնագրերի դյուրացման երկխոսության մեկնարկը:
«Կարծում եմ, որ սա եւս լուրջ նվաճում կլինի եւ հարաբերությունները կհասցնի զարգացման նոր մակարդակի»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը:

EU ambassador: Armenia has a real chance to establish parliamentarism - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Head of EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski believes that the newly elected Armenian National Assembly has all chances to establish real parliamentarism in Armenia.
According to the Armenian government’s press service, Ambassador Switalski made that remark at the meeting with President of the Assembly Ararat Mirzoyan.
Piotr Switalski: Hate speech kills democracy
On behalf of the EU Delegation, Piotr Switalski expressed readiness to actively cooperate with the Armenian National Assembly in development of its institutional capacity, based on the parliament’s assessment of the needs.
Ararat Mirzoyan in his turn reiterated the new parliament’s commitment to implementation of ongoing initiatives and planned programs.
He added that the Armenian side places high value on launching the talks with EU on visa facilitation.
“I believe it will be another notable achievement, which would take the Armenia-EU relations to a new level,” said Mirzoyan.