Պյոտր Սվիտալսկի. Ատելության քարոզը սպանում է ժողովրդավարությունը - Mediamax.am
- Պարոն դեսպան, այս օրերին մամուլում շատ են հրապարակումները եւ փորձագիտական կարծիքները ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման հետ կապված:  Ոմանք նշում են, որ Եվրոպական խորհրդարանի գալիք ընտրությունները կարող են ինչ-որ կերպ ազդել վավերացման գործընթացի վրա: Ի՞նչ կարծիք ունեք այս հարցի շուրջ եւ ինչպե՞ս կգնահատեք համաձայնագրի վավերացման գործընթացը:
- Մեր տեսանկյունից համաձայնագրի վավերացման գործընթացը ընթանում է նորմալ կերպով: Մինչ այժմ ԵՄ անդամ-պետությունների գրեթե մեկ երրորդն արդեն վավերացրել է համաձայնագիրը, իսկ մյուս երկրներում վավերացման գործընթացը բավականին առաջ է գնացել: Այսպիսով, մենք կարծում ենք, որ վավերացումն ընթանում է նորմալ տեմպով:
Կարող ենք խոսել այլ պետությունների հետ վավերացման գործընթացների մասին, որոնք Եվրոպական միության հետ կնքել են ավելի հավակնոտ համաձայնագրեր (Վրաստան, Մոլդովա): Սովորաբար բոլոր անդամ-պետությունների կողմից համաձայնագրի վավերացման համար պահանջվում է 2-2.5 տարի: Այն, ինչ մենք ունենք հիմա, բավականին նորմալ պատկեր է:
Առավել կարեւոր է այն, որ չկան քաղաքական ազդակներ որեւէ անդամ-պետության կողմից, որոնք կարող են մատնանշել հնարավոր քաղաքական կամ այլ բարդությունների մասին: Այս տարի կայանալիք Եվրոպական խորհրդարանի ընտրությունները շատ կարեւոր իրադարձություն են, սակայն թույլ տվեք հիշեցնել, որ Եվրոպական խորհրդարանը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ, այն է 500 կողմ եւ միայն 50 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ արդեն տվել է իր համաձայնությունը համաձայնագրին: Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հետ կապված որեւէ պահանջներ չկան: Ուստի, մենք պետք է ձեռնամուխ լինենք համաձայնագրի կիրարկմանը, քանի որ դրա դրույթների 80 տոկոսն արդեն իսկ ուժի մեջ է մտել:
- Այո, ես էլ կարծում եմ, որ վավերացման մասին քննարկումները որոշ իմաստով արհեստական են, քանի որ դրույթների 80 տոկոսն արդեն ուժի մեջ է եւ մենք կարող են կենտրոնանալ իրականացման վրա:
- Համաձայն եմ: ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի դրույթների մեծ մասն արդեն իսկ ուժի մեջ է, եւ իմ մոտեցումն է կենտրոնանալ արդյունավետ կիրարկման վրա:
- Կարծիքներ կան նաեւ համաձայնագրի Ճանապարհային քարտեզի հետ կապված: Հանրապետական կուսակցության նախկին պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը, վկայակոչելով Բրյուսելում իր աղբյուրները, նշել էր, որ ԵՄ-ն գոհ չի եղել հայկական կողմի ներկայացրած Ճանապարհային քարտեզի նախագծից: Նման կարծիք էր հնչեցրել նաեւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը: Ո՞րն է Ձեր մեկնաբանությունը առնչությամբ:
- Հայաստանի կառավարությունը Եվրոպական միությանը ներկայացրել է Ճանապարհային քարտեզի նախագիծը, եւ այն ներկայում ուսումնասիրվում է Բրյուսելում: Մենք խոստացել ենք տրամադրել մեր մեկնաբանությունները մինչեւ հունվարի վերջ: Այս պահին կարող եմ նշել, որ Հայաստանի կառավարության կողմից նախապատրաստված փաստաթուղթը շատ տպավորիչ է: Այն ավելի քան 100 էջ է՝ բաղկացած 300 գործնական քայլերից, որոնք կառավարությունը նախատեսում է ձեռնարկել:
Միջգերատեսչական հանձնաժողովը աշխատում է եւ նախարարությունները լրջորեն մտածում են՝ ինչպես իրականացնել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի համապատասխան դրույթները:
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկմանը մենք վերաբերում ենք որպես համագործակցային գործընթացի, ինչը նշանակում է, որ մենք պատրաստ ենք աշխատել հայկական կողմի հետ եւ ներկայացնել մեր մեկնաբանություններն ու առաջարկությունները, ինչպես նաեւ մեր աջակցությունը: Հիմա Հայաստանի կառավարության հետ քննարկում ենք ներքին աշխատանքային ընթացակարգերը, որոնք անհրաժեշտ են կիրարկման վերահսկողության եւ այնպիսի կարիքների գնահատման համար, ինչպիսիք են տարբեր փորձաքննությունները, կարողությունները եւ մարդիկ: Մենք՝ որպես Եվրոպական միություն, պատրաստ ենք աջակցել:
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրագործումը շատ բարդ գործընթաց է լինելու: Եվրոպական միությունը հատկացրել է մի քանի միլիոն եվրո՝ աջակցելու Հայաստանի կառավարությանը համաձայնագրի իրագործման գործում: 2018թ. ապրիլի եւ մայիսի իրադարձություններից հետո մենք նոր կառավարությունից ստանում ենք շատ հանձնառու հայտարարություններ առ այն, որ նրանք լրջորեն են տրամադրված եւ կարծում են, որ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը ստեղծում է լավ շրջանակ բարեփոխումների համար: Մենք կշարունակենք երկխոսել եւ կտեսնենք, թե ինչպես կարող ենք կատարելագործել ծրագրերը:  Փաստաթղթերը, հայտարարությունները եւ պլանները մի բան են, սակայն ավելի կարեւոր է իրագործումը: Ներկայում մենք Հայաստանի կառավարության հետ սերտ համագործակցում ենք արդյունք ունենալու համար, որը կլինի իրապես լավ եւ իրատեսական, բայց միաժամանակ հավակնոտ Ճանապարհային քարտեզը: Այն կընդունվի ավելի ուշ՝ հավանաբար գարնան սկզբին, բայց նույնիսկ հիմա մենք պատրաստ ենք անհրաժեշտ աջակցություն տրամադրել:
- 2010-2014թթ. Հայաստանում գործում էր ԵՄ խորհրդատվական խումբը (EU Advisory Group): Կարո՞ղ է նմանատիպ նոր մարմին ձեւավորվել ինչ-որ փուլում՝ Ձեր կողմից նշված աջակցությունը ավելի համակարգված դարձնելու համար:
- Մենք կառավարության հետ քննարկում ենք որոշ կոնկրետ գաղափարներ՝ եվրոպական բարձրաստիճան փորձագետների կառույց հիմնելու հետ կապված: Նրանք կարող են տեղաբաշխվել առանցքային նախարարություններում՝ աջակցելու համաձայնագրի կիրարկման գործընթացին, դառնալ կապող օղակ նախարարությունների եւ Եվրոպական ինստիտուտների, Եվրոպական հանձնաժողովի մարմինների միջեւ: Կարծում եմ, մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք ընթանում, եւ Եվրոպական միությունը պատրաստ է աջակցել համաձայնագրի հետ կապված այսպիսի բարձրաստիճան խորհրդականների նշանակմանը:
- Ամռանը Բրյուսել կատարած այցից հետո Հայաստանի վարչապետը որոշ մեկնաբանություններ արեց՝ ԵՄ-ի կողմից հնարավոր աջակցության ծավալների հետ կապված, որից հետո կարծիքներ հնչեցին, որ ԵՄ ղեկավարներն այնքան էլ գոհ չէին դրանից: Ունե՞ք որեւէ մեկնաբանություն այս հարցի առնչությամբ:
- Եվրամիության ղեկավարները՝ նախագահ Տուսկը եւ նախագահ Յունկերը ընտրություններում հաղթանակից հետո Նիկոլ Փաշինյանին հղել էին շատ ջերմ շնորհավորական նամակներ: Եվրոպական Միության Բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի խոսնակը հանրայնորեն շատ դրական էր գնահատել ընտրությունները։ Կարծում եմ, որ սրանք շատ հստակ ազդակներ են, որոնք վկայում են, որ Եվրոպական միության ղեկավարությունը մեծ վստահություն ունի Հայաստանի ղեկավարության նկատմամբ եւ ցանկանում են աշխատել նոր կառավարության հետ՝ կյանքի կոչելու մեր օրակարգի հարցերը. Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, աջակցությունը զարգացմանը, եւ ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ համագործակցության բոլոր մյուս հարցերը:
Կցանկանայի նշել, որ այս տարին բավականին հարուստ կլինի քաղաքական շփումների տեսանկյունից, ներառյալ Բրյուսելից Հայաստան բարձրաստիճան պատշտոնյաների այցերը:
- Ժողովրդավարությունը, խոսքի եւ մամուլի ազատությունը, այլ հիմնարար իրավունքները ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի առանցքն են: Կարծիք կա, որ Հայաստանում հիմա նկատվում է անհանդուրժողականության եւ ատելության քարոզի աճ, հատկապես սոցիալական ցանցերում, երբ շատ մարդիկ չեն ցանկանում ընդունել կարծիքներ, որոնք համահունչ չեն իրենց կարծիքների հետ: Ի՞նչ եք կարծում, արդյո՞ք սա խնդիր է եւ արդյո՞ք կառավարությունը պետք է զբաղվի այդ հարցով:
- Ատելության քարոզի աճը ինձ շատ է անհանգստացնում: Կհարցնեք՝ ինչո՞ւ: Ատելության խոսքը համընդհանուր չարիք է: Այն շատ վնասակար է քաղաքական մշակույթի համար: Այն սպանում է ժողովրդավարությունը: Այն երկրներում, որոնք իրենց պատմության նոր էջ են բացում՝ կապված քաղաքական մշակույթի եւ ժողովրդավարության ինստիտուտների կառուցման հետ, շատ կարեւոր է, որ ատելության քարոզի դրսեւորումները ուշադրության արժանանան, կառավարվեն, կանխվեն եւ դրանց դեմ պայքար տարվի։
Մենք խոսում ենք Գդանսկի քաղաքապետ Պավել Ադամովիչի սպանությունից մեկ օր անց, ով Հայաստանի ընկերն էր եւ մի քանի անգամ եղել էր Հայաստանում: Նա ատելության զոհ դարձավ: Նրա մահը այն փաստի վկայությունն է, որ բռնության քարոզը կարող է հանգեցնել քաղաքական բռնության: Նրա մահը ապացուցում է, որ ատելության խոսքը պետք է լուծում ստանա ամենասկզբնական փուլում, քանի որ բանավոր ատելությունը հեշտորեն կարող է վերաճել ֆիզիկական բռնության:
Հայաստանում մենք կազմակերպել էինք հատուկ միջոցառում՝ զրուցելու ատելության քարոզի, մասնավորապես, սոցիալական մեդիաներում դրա առկայության մասին: Մենք ունեցել ենք շատ լավ սեմինար եւ վճռական ենք շարունակելու մեր քննարկումները:
Եվրոպական միությունը վարքագծի կանոններ է սահմանել խոշոր սոցիալական ցանցերի հետ՝ կապված ատելության խոսքի կանխարգելման հետ եւ ես հրավիրում եմ բոլոր մարդկանց կարդալ վարքագծի այս կանոնները, որոնք պարտավորեցնում են սոցիալական ցանցերի բոլոր հարթակներին աշխատել միասին՝ նպատակ ունենալով կանխարգելել ատելության տարածումը: Հայաստանի կառավարության առաջարկում եմ վերանայել գործող օրենսդրությունը՝ դիտարկելով դրա կատարելագործման հնարավորությունները: Որոշ եվրոպական երկրներ ունեն ատելության քարոզի դեմ մշակված նորմեր, եւ մենք հանձնառու ենք աջակցելու Հայաստանի կառավարությանն եւ այլ շահագրգիռ կողմերին, ինչպիսիք են քաղաքական գործիչները, քաղաքացիական հասարակությունը եւ լրագրողները՝ պայքարելու ատելության քարոզի դեմ:
Միեւնույն ժամանակ, Հայաստանը դեռեւս շատ հեռու է ատելության քարոզի ամենաանհանգստացնող դրսեւորումներից, որոնք առկա են այլ երկրներում: Նախընտրական բանավեճերն Հայաստանում շատ դիվանագիտական եւ քաղաքակիրթ բնույթ ունեին՝ համեմատած այլ երկրներում տեղի ունեցող բանավեճերին, որտեղ բացասական էմոցիաները քաղաքական դիսկուրսում դարձել են շատ տարածված: Հայաստանի պարագայում ես առաջարկում եմ գործել, քանի դեռ ուշ չէ:
- Ինչպե՞ս եք վերաբերվում նախկին իշխանությունների որոշ ներկայացուցիչներին ներկայացված մեղադրանքներին, ներառյալ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ով երկրորդ անգամ կալանավորվեց 2018թ. դեկտեմբերին: Մասնավորապես, երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավարը Քոչարյանին անվանեց «քաղաքական բանտարկյալ»: Ի՞նչ եք կարծում, արդյոք Հայաստանում կա քաղաքական հետապնդումների խնդիր:
- Ինչ վերաբերում է 2008 թվականի իրադարձություններին, թույլ տվեք հիշեցնել, որ Եվրոպական միությունը մշտապես եւ ոչ մեկ անգամ կոչ է արել հայաստանյան իշխանություններին անցկացնել իրադարձությունների հիմնավոր, համապարփակ, արժանահավատ հետաքննություն՝ բացահայտելու ողջ ճշմարտությունը: Ես կարծում եմ՝ սա շատ կարեւոր է թե՛ Հայաստանի, թե՛ Հայաստանի արդարադատության համակարգի, ինչպես նաեւ օրենքի գերակայության ողջ համակարգի համար:
Մենք, իհարկե, տեղյակ ենք, որ հարուցվել են մի քանի գործեր եւ որոշ մարդկանց ներկայացվել են մեղադրանքներ: Եվրոպական միության համար կարեւոր է, որ այս բոլոր գործերը քննվեն անկախ դատական իշխանության ամենաբարձր ստանդարտներին համապատասխան, անկախ դատաքննության եւ, մասնավորապես, եվրոպական չափորոշիչներին համապատասխան:
Ինչպես գիտեք, որոշ գործեր փոխանցվել են Ստրասբուրգում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Արդեն կան դատարանի կողմից կայացված որոշ վճիռներ, եւ մեզ համար կարեւոր է այն, որ եվրոպական արդարադատությունը եւ եվրոպական չափորոշիչները հաշվի են առնվում հայաստանյան դատարաններում գործերի քննության ժամանակ: Հաշվի առնելով գործերի հանրայնությունը՝ մենք գիտակցում ենք, որ Հայաստանի դատական համակարգի վրա ծանրացած բեռը բավականին մեծ է եւ այդ իսկ պատճառով մենք կարծում ենք, որ անհրաժեշտ է անել հնարավորն՝ այս բեռն ավելի չծանրացնելու համար: Ես համոզված եմ, որ նոր Հայաստանում հաշվի կառնվեն արդար դատաքննության ամենաբարձր եվրոպական չափորոշիչները եւ կհարգվի արդարադատության անկախությունը:
- Որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, ներառյալ վարչապետը, մի քանի անգամ ասել են, որ առկա դատական համակարգը արդյունավետ չէ կոռուպցիայի դեմ պայքարում, քանի որ բազմաթիվ դատավորներ կոռումպացված համակարգի փաստացի մաս էին կազմում: Նրանք առաջարկում են Հայաստանում անցումային արդարադատության կիրառում: Ի՞նչ կարծիք ունեք այս հարցի շուրջ:
- Հայաստանը պետք է վերականգնի ժողովրդի վստահությունը դատարանների եւ արդարադատության հանդեպ: Բազմաթիվ հետազոտությունների եւ հասարակական կարծիքի հարցումների համաձայն, որոնք անցկացվել են նաեւ ԵՄ միջոցներով մինչ ապրիլյան հեղափոխությունը, հայաստանյան դատարանները հասարակական վստահության դեֆիցիտ ունեին: Հայերի միայն 20 տոկոսն էին վստահում դատարաններին, եւ սա շատ լուրջ խնդիր է, որովհետեւ եթե մարդիկ չեն վստահում դատարաններին, ապա արդարադատությունը չի կարող գործել պատշաճ կերպով: Մեր կարծիքով, դատական համակարգի բարեփոխումները՝ ուղղված ժողովրդի վստահության վերականգնմանը, պետք է դառնան նոր կառավարության առաջնահերթություններից մեկը:
Մի քանի ամիս առաջ եվրոպական փորձագետներին հրավիրեցին առաջարկություններ ներկայացնել Հայաստանի դատական համակարգի կատարելագործման հետ կապված, եւ նրանք ներկայացրել են իրենց գաղափարները: Ներկայում ամենակարեւոր խնդիրը դատական համակարգի անկախությունն է. ոչ միայն արտաքին անկախությունը գործադիր կամ օրենսդիր իշխանությունից, այլեւ ներքին անկախությունը: Դատական համակարգը ունի կառուցվածք. տարատեսակ դատարաններ, Դատական խորհուրդ եւ այլն:  Յուրաքանչյուր դատավոր պետք է իրեն իրապես անկախ զգա գործերի քննության ժամանակ: Այսպիսով, սա ոչ միայն արտաքին (ոչ մի հեռախոսազանգ վարչապետի կամ նախագահի գրասենյակներից եւ այլն), այլեւ ներքին անկախության հարց է։
Այնուհետեւ կա էթիկական կանոնակարգի խնդիրը: Հայաստանի դատական համակարգի ամենալուրջ մարտահրավերներից մեկը կոռուպցիայի մակարդակն էր: Մենք կարծում ենք, որ կոռուպցիայի խնդիրը պետք է ունենա համակարգային լուծում եւ կոնկրետ կարեւոր մեխանիզմներ պետք է ներդրվեն: Երրորդ ասպեկտը դատական համակարգի արդյունավետությունն է: Երբ դատարանները ծանրաբեռնված են, երբ չափազանց շատ գործեր կան քննության համար, ապա ամբողջ համակարգը չի կարող արդյունավետ եւ վստահելի համարվել: Այսպիսով, հարցերի ցանկը, որոնք անհրաժեշտ է լուծել, բավականին մեծ է եւ ԵՄ-ն հանձնառու է աջակցել Հայաստանի կառավարությանը: Նույնիսկ հիմա, երբ մարդիկ խոսում են անցումային արդարադատությունից, մեր առաջարկը հետեւյալն է. եթե Դուք ցանկանում եք դա անել (եւ դա պետք է լինի ինքնիշխան որոշում), ապա դիտարկեք անելիքները հետագա բարեփոխումների համատեքստում, մի դիտարկեք այն որպես առանձին խնդիր: Դիտարկեք ամենը լավ, վստահելի դատական համակարգի կառուցման տեսանկյունից:
Եվրոպական միությունը ամբողջ աշխարհում հանդիսանում է անցումային արդարադատության մեծագույն աջակիցներից մեկը, ներառյալ Եվրոպական հարեւանությունում եւ Բալկաններում: Առկա է մեծ գործիքակազմ եւ փորձառություն, որին հայկական կողմը կարող է ծանոթանալ: Հիմնական հարցը, որին պետք է պատասխանել հետեւյալն է. արդյո՞ք անցյալում Հայաստանը բախվել է անպատժելիության եւ դատական սխալմունքի դեպքերի հետ: Եթե այո, ապա ինչպիսիք են այդ գործերի հետեւանքները արդարադատության համակարգի ապագայի վրա: Կան տարբեր եղանակներ նման դեպքերի դիտարկման համար, սակայն հայկական կողմն ինքը պետք է որոշի, թե արդյո՞ք այս դեպքերը բավականաչափ լուրջ եւ պարբերական են, որպեսզի արդարացնեն անցումային արդարադատությունը եւ դրա տարրերը: Ես կարծում եմ, որ միջազգային գործընկերներն այս պարագայում պետք է լուռ լինեն:
- Վերջում եկեք խոսենք Լիդիան Արմենիայի հետ կապված իրավիճակի, եւ ավելի լայն իմաստով՝ արտաքին ներդրումների խնդրի մասին։ Լիդիանը 400 մլն արժողությամբ ծրագիր ունեցող օտարերկրյա ներդրող է, որը փաստացիորեն փակված է 8 ամիս ոչ այն պատճառով, որ կառավարությունն է այդպես որոշել, այլ այն պատճառով, որ շուրջ 20 կամ 30 այսպես կոչված  «ակտիվիստներ» արգելափակել են ճանապարհը, իսկ կառավարությունը միջոցներ չի ձեռնարկում: Ո՞րն է Ձեր կարծիքն այս առնչությամբ:
- Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանը օտարերկրյա ներդրումների կարիք ունի: Մեր կարծիքով, վարչապետի հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանը պետք է  տնտեսական հեղափոխություն իրականացվի, ցույց է տալիս, որ Հայաստանը շարժվում է ճիշտ ուղղությամբ: Սակայն, հավանաբար, այս տնտեսական հեղափոխությունը տեղի չի ունենա առանց օտարերկրյա կապիտալի ներգրավման, հատկապես, եթե Հայաստանը ցանկանում է կառուցել տնտեսության ժամանակակից մոդել՝ հիմնված տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ այլ նոր տեխնոլոգիաների վրա: Օտարերկրյա կապիտալը, մասնավորապես, զարգացած երկրներից, նոր տեխնոլոգիաների եւ առաջընթացի աղբյուր է:
Արա Թադեւոսյանը զրուցում է Պյոտր Սվիտալսկիի հետ Արա Թադեւոսյանը զրուցում է Պյոտր Սվիտալսկիի հետ
Հայաստանը շատ սահմանափակ ներքին ռեսուրսներ ունեցող երկիր է: Հայաստանի ամենաթանկ ակտիվը մարդիկ են եւ ոչ հանքային ռեսուրսները կամ գյուղատնտնեսությունը: Ներքին շուկայում առկա է փոքրածավալ կապիտալ եւ ուրեմն, եթե դուք ցանկանում եք բեկումնային զարգացում արձանագրել տնտեսության մեջ, ապա պետք է մտածեք, թե ինչպես ձեր երկրի տնտեսությունն ավելի բաց դարձնեք արտաքին աշխարհի համար: Իհարկե, դա ենթադրում է որոշակի ռիսկեր: Եվրոպայում որոշ անցումային երկրներ ինչ-որ պահի հասկացան, որ տնտեսության ամբողջական հատվածներ վերահսկվում են օտարերկրյա կազմակերպությունների կողմից, նույնիսկ բանկային հատվածը։ Որոշ երկրներ որոշեցին հետ բերել իրավիճակը, ինչպես, օրինակ, Լեհաստանը:  Նմանատիպ իրավիճակ տեղի է ունեցել նաեւ այլ երկրներում, որտեղ օտարերկրյա ընկերություններ կան գրեթե ամենուրեք: Սա Հայաստանի համար մեծ հարց է եւ տնտեսական զարգացման մոդել, սակայն ես կարծում եմ, որ Հայաստանը պետք է ունենա տնտեսություն, որն ավելի բաց կլինի արտաքին աշխարհի համար:
Օտարերկրյա կապիտալն ինքն իրենով չի գալիս, մասնավորապես, Հայաստանի նման փոքր շուկա: Իհարկե, Հայաստանի պարագայում առավելություն կարող է հանդիսանալ հասանելիությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը եւ հարեւանությունն այլ տարածաշրջաններին (աշխարհագրական առումով մոտ լինելը): Այնուամենայնիվ, Հայաստանին անհրաժեշտ է լավ մտածված, խելամիտ ռազմավարություն՝ արտաքին կապիտալի ներգրավման համար: Մշտապես լինելու են որոշակի հիմնարար պահանջներ, ինչպիսիք են կանխատեսելիությունը, թափանցիկ կանոնները, լավ արդարադատության համակարգը: Ներդրողները դեռ հետեւում են, թե Հայաստանն ուր կգնա: ԵՄ երկրներից իմ գործընկեր դիվանագետները նշում են, որ Հայաստանի նկատմամբ կա հետաքրքրություն: Մի քանի ամիս առաջ Հայաստանն հայտնվեց թերթերի առաջին էջերին եւ բիզնեսում ներգրավված մարդիկ կարդում են դրա մասին: Այն փաստը, որ The Economist պարբերականը Հայաստանն հռչակեց որպես «Տարվա երկիր», իհարկե, մեծացնում է հետարքրքությունը նաեւ բիզնես համայնքում:
Նրանց անհրաժեշտ են համոզիչ ապացույցներ առ այն, որ եթե նրանք գան, նրանց չի սպառնա քաղաքականությունների եւ օրենսդրական արագ փոփոխությունների եւ այլ զարգացումների ապակառուցողական բնույթի վտանգը: Որոշ անկախ փորձագետների կողմից շուտով կկատարվի ներքին վերլուծություն՝ Լիդիանի Ամուլսարի նախագծի ազդեցության հետ կապված: Հայաստանի շահերից է բխում կարճ ժամանակահատվածում վստահության արժանի եզրակացություն ունենալը: Բոլոր ասպեկտները պետք է լինեն հավասարակշռված՝ շրջակա միջավայրի պաշտպանությունից մինչեւ չափորոշիչներ: Սա այն է, ինչ մենք քարոզում ենք. շրջակա միջավայրի խնամք, մարդկանց առողջության պահպանություն եւ, անշուշտ, Հայաստանում կան վայրեր, որոնք առանձնահատուկ զգայուն են: Շրջակա միջավայրի տեսանկյունից Ջերմուկի շրջանը ամենազգայուն շրջաններից մեկն է, եւ Հայաստանում գործող օտարերկրյա կազմակերպությունները պետք է այդ հանգամանքն հաշվի առնեն: Այս ամենը պետք է լինի հավասարակշռված եւ դա պետք է անել շատ թափանցիկ ու արդար կերպով, որպեսզի ոչ մի օտարերկրացի կանխամտածվածության առկայության մասին եզրահանգում չանի: Հուսանք, որ հարցը շուտով դրական լուծում կստանա:

Mediamax’s exclusive interview with  Ambassador Piotr Switalski, Head of the EU Delegation to Armenia
Mr. Ambassador, these days there are a lot of publications in the press and expert opinions about the process of CEPA ratification. Some people say that the upcoming elections to the European Parliament might somehow affect the process. Can you give your opinion and assessment of the ratification process?
From our perspective, the ratification of CEPA is proceeding quite normal. So far, almost one third of the EU Member States have ratified the agreement, and in the other countries the ratification process is quite advanced, so we consider it as a normal pace.
We could speak about the ratification with other countries, who concluded even more ambitious agreements with the European Union (Georgia, Moldova). Normally it takes 2-2.5 years to ratify an agreement by all the Member States. What we have now is quite a normal picture.
What is more important, there are no political signals from any of the Member States indicating to possible political and other complications. The elections to European Parliament, scheduled to be held this year, are a very important event, but let me remind that the European Parliament had already given its consent and it is overwhelming - more than 500 positive votes and only 50 negatives. There is no requirement for any action of the European Parliament on CEPA. Therefore, we should proceed with the implementation, because 80 percent of the provisions of CEPA are already in force.
Yes, I also think that the discussions can be considered somewhat artificial, because with 80 percent of provisions in force, so we can focus on implementation.
I agree. Most provisions of CEPA are already in force, so my approach would be to focus on good implementation of what we have already in motion.
There are many speculations about the implementation of CEPA as well, particularly the Roadmap. Last week a former MP from the Republican Party Armen Ashotyan, quoting his sources in Brussels, said that the EU wasn’t happy with the Roadmap draft presented by the Armenian side. Naira Zohrabyan from Prosperous Armenia Party said almost the same in a recent interview. Could you comment on that?
The Armenian government has submitted a draft Roadmap to the European Union. It is now being studied in Brussels. We promised to provide our comments by the end of January. What I can say is that the document prepared by the Armenian government is very impressive. It is more than 100 pages with 300 practical steps which the government believes should be taken.
The inter-ministerial commission is working and the ministries are seriously thinking about how to carry out the corresponding provisions from CEPA.
We approach the implementation of CEPA as a cooperative action, which means we are ready to sit together with the Armenian side and present our comments, suggest something, offer our assistance. We are now discussing with the Armenian government its internal working procedures required to oversee the implementation and to identify the needs - different expertise, capacity, people.  We as the European Union are ready to help.
CEPA implementation will be a very complex endeavor. The European Union have assigned several million euros by now to help the Armenian government to implement the agreement. After the events of April and May last year, we are receiving, very committing declarations from the new government that they want to take it very seriously and believe that CEPA constitutes a good framework for reforms. We will continue talking and we will see how we can enrich the plans. Documents, declarations and plans - it is one thing, but what’s even more important is implementation. We are now in very close cooperation with the Armenian government to have a result, a really good and realistic, but at the same time ambitious Roadmap. It will be adopted later this year, probably in early spring, but even now we are ready to provide the necessary assistance.
As for assistance, there was an institution called EU Advisory Group working in Armenia in 2010-2014. Do you think that a similar body could be formed at some stage to make the assistance you have mentioned more systemic?
We are discussing with the government some concrete ideas of establishing an institution of high-level European experts. They could be put in key ministries to help with the implementation of CEPA, provide the link between the ministries and the European institutions, the branches of the commission. I believe we are moving in a good direction, and the European Union is ready to support the appointment of such high-level CEPA advisors.
Armenian Prime Minister made some remarks after the summer visit to Brussels about the levels of possible assistance from the EU, followed by observations that some EU leaders weren’t particularly happy with that. Do you have any comments on the matter?
The European leaders – President Tusk, President Juncker – sent a very warm congratulatory letter to Nikol Pashinyan after the victory at the elections. The Spokesman of Ms. Mogherini made a very strong positive assessment of the elections publicly, and I think that these are very clear signals that the leadership of the European Union has big confidence in the leadership of Armenia and they want to work together with the new government to implement the things on our agenda: CEPA, development assistance and all the other aspects of cooperation between the EU and Armenia.
I’d like to mention that we expect this year to be quite rich with political contacts, including visits of high-ranking officials from Brussels to Armenia.
Democracy, freedom of speech and media, other fundamental rights are the core of CEPA. There is an opinion now that Armenia is seeing a rise of intolerance and hate speech, especially in social networks, and many people don’t want to accept opinions that aren’t in line with their own. Do you think it is a problem and the government should address it?
The rise of hate speech is something which worries me very much. Why? Hate speech is a common scorch, a common evil. Hate speech is very detrimental to political culture. It kills democracy. In the countries that now embark on a new chapter of their history in terms of building political culture and democratic institutions especially, it is very important that the manifestations of hate speech are addressed, managed, prevented and combated.
We are talking a day after the death of the Mayor of Gdansk, Pawel Adamowicz, who was a friend of Armenia and visited Armenia several times. He is a victim of hate. His death is another testimony to the fact that violent speech can lead to political violence. His death proves that hate speech should be addressed at the very early stage, because verbal hate can very easily transcend into physical violence.
We organized a special event in Armenia to talk about hate speech, in particular on social media. We had a very good seminar and we are really determined to continue our discussion.
The European Union concluded a code of conduct with the major social networks concerning combating the hate speech, and I invite all people to read this code of conduct, which committed all platforms of social media to work together to prevent hate speech on their networks. I invite the Armenian government to review the existing legislation to see whether it can be improved. Some European countries have very advanced system of norms against hate speech, and we are very committed to help the Armenian government and other stakeholders – politicians, civil society, and journalists – to combat hate speech.
At the same time, Armenia is still very far from the most worrying manifestations of hate speech than in other countries. The electoral debates in Armenia were very diplomatic and civilized as compared with the debates in other countries, including some members of the EU, where the negative emotions have already become very pervasive in political discourse. Here in Armenia my suggestion is to act before it is too late.
What is you approach to the charges brought against some representatives of the previous authorities, including former President Robert Kocharyan, who was jailed for the second time in December? Last week his spokesperson declared him a “political prisoner”. Do you think there is an issue of political persecution in Armenia?
Concerning the 2008 events, let me recall that the European Union has consistently and repeatedly appealed to the Armenian authorities to conduct a thorough, comprehensive, credible investigation of the events to reveal the whole truth. I think this is something very important for Armenia and the judicial system of Armenia, for the whole system of the rule of law.
We are, of course, aware that several cases were opened and some people were indicted. For the European Union, what is important is that all these cases are dealt with according to the highest standards of independence of judiciary, fair trial and the European standards in particular.
As you know, several cases have been brought to the European Court of Human Rights in Strasburg. There are already some judgments issued by the court, and what is important for us is that the European jurisprudence and the European standards are taken into account during the examination of the cases by the Armenian courts. Given the publicity of the cases, we understand that the burden on the Armenian judiciary is quite hard, and therefore, we believe that everything should be done in order not to make this burden even bigger. I'm confident that in the new Armenia the highest European standards of fair trial and independence of judiciary will be respected.
In terms of importance of the judiciary, some top officials, including the Prime Minister, said several times that the current system is not particularly instrumental in fighting corruption, as many judges were actually members of the corrupt system. They suggest that transitional justice should be implemented in Armenia. What do you think about it?
Armenia should rebuild the confidence of the population in courts, in the judiciary, rebuild the trust. According to various studies and opinion polls, conducted also on EU funds before the April revolution, Armenian courts suffered from the deficit of public trust. Not more than 20 percent of Armenians trusted their courts, and this was a very serious issue, because if people do not trust the courts, justice cannot function properly. For us, reform of judiciary aimed at rebuilding the trust of the people in the performance of the court should be one of the priorities of the new government.
Several months ago European experts were invited to provide the suggestions on how to improve judiciary in Armenia, and they submitted ideas. Now the most important issue is the independence of judiciary; not only external independence from the executive or the legislative power, but also internal independence. Judiciary has a structure: different courts, the Judiciary Council, etc. Every judge should have feel really independent in processing the cases, so it’s not only about external independence (no phone calls from the Office of the Prime Minister or the President, etc.), but also internal.
Then there is the issue of ethical code. One of the most serious challenges for the Armenian judiciary was the level of corruption. We believe that the issue of corruption should be dealt with systematically, and certain important mechanisms should be put in place. The third aspect is the efficiency of judiciary. When courts are overloaded, when there are simply too many cases to process, the whole system cannot be considered effective and trusworthy. Thus, the list of issues that should be tackled is quite long and the EU is committed to support the Armenian government very strongly. For us what matters is the future. Even now, when people talk about transitional justice, our suggestion is: if you want to do it (and it should be a sovereign decision), look at it in the context of the future reform, don’t take it as a separate issue. Think about it in terms of building a good, credible, future judiciary system.
The European Union is one of the biggest supporters of transitional justice worldwide, including in the European Neighborhood and the Balkans. There is an ample body of the instruments and experience which the Armenian side can look upon. The basic question that should be answered is: has Armenia experienced in the past cases of impunity and miscarriage of justice? And if so, what are the implications of these cases for the future of the judicial system? There are different ways to deal with such cases, but it’s up to the Armenian side to decide whether these cases are serious enough, systematic enough to warrant transitional justice or its elements. I think that foreign partners should be really silent here.
Lastly, let’s discuss the situation with Lydian Armenia and more broadly, the issue of foreign investment. Lydian is a foreign investor with a program worth 400m, which is actually closed for 8 months not because the government decided so, but because some 20 or 30 so-called “activists” blocked the road and the government does nothing about it. What is your opinion?
As a general principle, we believe that Armenia needs foreign investments. The statement by the Prime Minister that Armenia should to undertake an economic revolution shows, we believe, that the government is going in the right direction. But probably, this economic revolution will not happen without engaging more involvement of foreign capital, particularly if Armenia wants to build a modern model of economy based on IT and new technologies. Foreign capital, in particular from advanced countries, is the primary source of new technologies and progress.
Ara Tadevosyan talks to Piotr Switalski Ara Tadevosyan talks to Piotr Switalski
Armenia is a country with very limited internal resources. The most precious asset Armenia has is the people, not the mineral resources or agriculture. There is little capital available in the internal market, so if you want to make a breakthrough in economic development, you should think how to make your economy more open to the outside world. Of course, it entails some risks. Several transitional countries in Europe realized at some point that whole sectors of their economy were controlled by foreign companies, even the banking sector, and some of these countries decided to reverse the situation, for instance, Poland. Similar situation happened in other countries, which have foreign companies almost everywhere. It’s a big question for Armenia and the model of economic development, but I believe that Armenia should have economy that is more open to the outside world.
Foreign capital doesn’t come by itself, in particular to a small market like Armenia. Of course, the advantage of Armenia can be the access to the Eurasian Economic Union and the proximity to other places (a geographical proximity), but what Armenia needs is a well-thought, smart strategy for attracting foreign capital. Some basic requirements will always be there, like predictability, transparent rules, good justice system. Investors are still watching where Armenia will go. My colleagues, diplomats from EU countries are telling me that there is interest. Several months ago Armenia was put on front pages of newspapers, business people read about it in magazines. The fact that The Economist proclaimed Armenia “Country of the year” props up the interest, of course, in the business community as well.
What they need is strong evidence that if they come, they will not be threatened by rapid changes of policies and legislation and other developments of destructive nature. An internal analysis concerning the impact of Lydian’s Amulsar project will be conducted soon by some independent experts. It is in the interests of Armenia to have a credible conclusion done in a short period of time. All aspects have to be balanced: protection of the environment, standards. This is what we preach: care for the environment, the health of the people, and of course, there are places in Armenia which are particularly sensitive. Jermuk area is one of the most sensitive in the whole country in terms of environment, but at the same time, the economic development, investment and foreign companies operating in Armenia should also be taken into account. All these things should be balanced, and it should be done in a very transparent and fair way, so that no foreigner can come to the conclusion that there is a prejudice. Let’s hope that the issue will be settled positively soon.