ԵԽ. ՀՀ-ում դատական համակարգին ամենաքիչ միջոցներն են հատկացվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհրդի զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը դասվել է այն երկրների շարքում, որը մեկ շնչի հաշվով ամենաքիչ պետական միջոցներն է հատկացնում դատական համակարգին (€8,4)։
Եվրոպական 45 երկրների դատական համակարգերին վերաբերող զեկույցում նշվում է, որ հայաստանյան ցուցանիշը միջինից (€64,5) ցածր է գրեթե 8 անգամ, իսկ առավելագույն ցուցանիշից (Շվեյցարիա €214,8 մեկ շնչի համար)՝ 25 անգամ։
Ցածր ցուցանիշներ են գրանցվել նաեւ Ադրբեջանում (€7,8), Ուկրաինայում (€8,1), Մոլդովայում (€8,3), ինչպես նաեւ Վրաստանում (€9,7)։
Հայաստանում դատավորների աշխատավարձը, երկրի միջին ամսական անվանական աշխատավարձի համեմատ, բարձր է: Դատավորներն իրենց կարիերայի մեկնարկին վաստակում են միջին աշխատավարձից չորս անգամ ավելի եւ իրենց կարիերայի ավարտին ութ անգամ ավելի, մինչդեռ եվրոպական ցուցանիշներով այն միջին աշխատավարձից 4,5 անգամ ավելի է կազմում։
Հայաստանին 100 000 բնակչի հաշվով բաժին է ընկնում 61,9 փաստաբան։ Այն ավելի քան երկու անգամ ցածր է եվրոպական միջինից (162 փաստաբան)։ Այս առումով ամենացածր ցուցանիշը գրանցվել է Ադրբեջանում (9 փաստաբան՝ 100 000 բնակչի հաշվով) եւ ամենաբարձրը՝ Կիպրոսում (425 փաստաբան)։
Հայաստանը դատավորների շրջանում ունի կանանց ներկայացվածության ցածր մակարդակ (25%)՝ Շոտլանդիայի (27%) եւ Անգլիայի (34%) համեմատ: Ադրբեջանում կին դատավորների թիվն ամենացածրն է (12%)։ Եվրոպայում միջինում այն կազմում է 51%։
Հայաստանում իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները հիմնականում տղամարդիկ են՝ 84%։ Նման պատկեր է նաեւ Կիպրոսում, Նորվեգիայում, Սլովենիայում եւ Մարոկկոյում։ Միեւնույն ժամանակ՝ կանայք մեծամասնություն են կազմում նոտարական գործում. Հայաստանում նոտարների 70%-ը կանայք են։

CoE report: Armenia among countries spending the least on judiciary - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. According to the new report by the CoE European Commission for the Efficiency of Justice (CEPEJ), Armenia is among the five countries with the lowest public budget allocated to judicial system per capita (8.4 EUR).
The report on judicial systems in 45 European countries indicates that it is almost 8 times lower than the average (64.5 EUR) and 25 times lower than the maximum indicator (Switzerland with 214.8 EUR per capita).
The other countries to score low on public budget allocated to their judicial system are Azerbaijan (7.8 EUR), Ukraine (8.1 EUR), Moldova (8.3 EUR) and Georgia (9.7 EUR).
The average gross salaries of judges in Armenia in comparison to average salaries in the country are high. At the beginning of the career judges earn more than four times the average salary and at the end of their career, more than eight times the average salary. Average European indicator of the end-career judge is 4.5 times the average salary in the country.
Armenia has 61.9 lawyers per 100,000 inhabitants. It is more than twice lower than the European average of 162 lawyers. This indicator is the lowest in Azerbaijan (9 lawyers per 100,000 inhabitants), and the highest in Cyprus – 425 lawyers.
Armenia has a low percentage of females among professional judges (25%), comparable to Scotland (27%) and England and Wales (34%). Only in Azerbaijan the share of female judges is lower (12%). The Europe-wide average is 51%.
84% of enforcement agents are males in Armenia, it is almost the same percentage in Cyprus, Norway, Slovenia or Morocco. At the same time, the majority of notaries in Armenia are females (70%).