Երեւան: Մեդիամաքս: Հետինդուստրիալ հասարակությունների հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Վլադիսլավ Ինոզեմցեւը կարծում է, որ «հայ բարեփոխիչները դիպչել են հետխորհրդային տարածքում «ամենասուրբ» բանին՝ ժողովրդից գողանալու, երկրին որպես սեփականություն վերաբերվելու եւ անպատիժ մնալու իշխանության «բնական» իրավունքին»:
«Հայաստանի նոր վարչապետին գրեթե ամեն շաբաթ ընդունում են Մոսկվայում կամ Սանկտ-Պետերբուրգում: Սակայն այնտեղ նա «յուրային» չէ: Մոսկվան խելամտորեն ուշադրություն չդարձրեց (համենայնդեպս, դեռ) իշխանության գալու նրա մեթոդին: Սակայն Հայաստանի վերածումը նորմալ գործող, չկոռումպացված, մրցակցային տնտեսություն եւ նորմալ ընթացակարգով փոփոխվող իշխանություն ունեցող պետության ամենաքիչն է մտնում Կրեմլի ծրագրերի մեջ»,- գրում է Ինոզեմցեւը «Էխո Մոսկվի»-ի իր սյունակում:
«Մոսկվան գուցե այնքան է հետաքրքրված Հարավային Կովկասում իր քաղաքական եւ ռազմական ներկայության պահպանման մեջ, որ պատրաստ է որոշ զոհողությունների գնալ: Սակայն Կրեմլը չի կարող թույլ տալ իր համար միակ ընդունելի համակարգի վերացումը: Ռուսաստանի հետ կապերը չափազանց կարեւոր են Հայաստանի համար: Եվ Երեւանում դա կարծես հասկանում են: Դրանք պետք է փորձել պահպանել, սակայն պետք չէ հույսեր տածել, որ ազնիվ քաղաքական գործիչը տեղ կունենա այն «կլոր սեղանի» շուրջ, որի մոտ նրան դեռ թողնում են:
«Օտարի» ի հայտ գալու մասին ավետող ազդանշանը դեռեւս բարձր չի հնչում, սակայն այն վաղուց հասել է բոլոր նրանց, ում պիտի հասներ: Մոսկվայում դեռ հույս ունեն, որ Նիկոլ Փաշինյանը «հաշվեհարդար կտեսնի» իր թշնամիների հետ (դա էլ է հետխորհրդային քաղաքականության ավանդույթներից եւ կարող է նորմալ համարվել) եւ կգնա աշխարհի այդ հատվածի երկրների առաջնորդների համար սովորական ուղով:
Սակայն եթե այդ տարբերակը նոր հայկական ղեկավարության ծրագրերում ընդգրկված չէ, ապա նրանք արդեն հիմա պետք է մտածեն ապագայի մասին եւ կենտրոնանան երկու խնդրի վրա:
Առաջինը՝ հնարավորինս արագ անցկացնել տնտեսական բարեփոխումներ, որոնք դեռ չեն մեկնարկել եւ, հավանաբար, չեն էլ մեկնարկի մինչ նոր ընտրություններ:
Երկրորդը էթնիկ պետության մոդելից հրաժարվելն է, երբ պետության ղեկավարները հույսը դնում են սփյուռքի վրա, իսկ արտերկրում հիմնականում հանդիպում են բիզնեսի, գիտության եւ մշակույթի ոլորտում հաջողությունների հասած հայրենակիցների հետ:
Արդյո՞ք դա կհաջողվի Հայաստանի նոր ղեկավարներին: Ուզում եմ հավատալ: Սակայն պետք չէ մոռանալ, որ եթե դա հաջողվի, ապա ռուսական քաղաքական էլիտայի համար «յուրային» մնալը գրեթե հաստատ չի ստացվի»,- ամփոփել է փորձագետը:

«Армении надо выбирать: реформы, или союз с Россией», считает эксперт
Ереван /Медиамакс/. Директор Центра исследований постиндустриального общества Владислав Иноземцев считает, что «армянские реформаторы покусились на самое «святое», что есть на постсоветском пространстве - на «естественное» право представителей власти воровать у народа, относиться к стране как к своей собственности и оставаться при этом совершенно безнаказанными».
«Нового армянского премьера принимают чуть ли не каждую неделю в Москве или Санкт-Петербурге. Но «своим» там он не кажется. Москва разумно не обратила внимания (пока, по крайней мере) на метод его прихода к власти. Но превращение Армении в нормально функционирующее, некоррумпированное государство с конкурентной экономикой и со сменяемой по понятной процедуре власти менее всего входит в планы Кремля», - пишет Иноземцев в своей колонке на сайте «Эха Москвы».
«Москва, может быть, настолько заинтересована в сохранении политического и военного присутствия на Южном Кавказе, что даже чем-то готова для этого жертвовать. Но Кремль не может допустить подрыва той системы, которую он считает единственной приемлемой для себя. Связи с Россией крайне важны для Армении. И в Ереване это, похоже, понимают. Их нужно пытаться сохранить - но не стоит надеяться на то, что честному политику найдется место за тем «круглым столом», к которому он пока допущен.
Сигнал, извещающий о появлении «чужого», звучит пока не громко, но он давно достиг всех, кому был предназначен. В Москве еще надеются на то, что Никол Пашинян «сведет счеты» со своими врагами (это тоже в традициях постсоветской политики и потому может считаться нормальным) - и пойдет по обычному для лидеров стран этой части мира пути.
Но если этот вариант не входит в планы нового армянского руководства - ему стоит уже сейчас задумываться о будущем и сфокусироваться на двух задачах.
Первая - это максимально быстрые экономические реформы, которые пока еще не начались, и, видимо, до новых выборов не начнутся. Вторая - это отход от модели этнического государства, когда руководители страны уповают на диаспору, а за рубежом встречаются практически исключительно с соотечественниками, достигшими успеха в бизнесе, науке или культуре.
Удастся ли это новым руководителям Армении? Хочется верить. Но не стоит забывать, что если удастся, то остаться «своими» для российской политической элиты у них почти наверняка не получится», - заключает эксперт.