Երեւան: Մեդիամաքս: Հետինդուստրիալ հասարակությունների հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Վլադիսլավ Ինոզեմցեւը կարծում է, որ «հայ բարեփոխիչները դիպչել են հետխորհրդային տարածքում «ամենասուրբ» բանին՝ ժողովրդից գողանալու, երկրին որպես սեփականություն վերաբերվելու եւ անպատիժ մնալու իշխանության «բնական» իրավունքին»:
«Հայաստանի նոր վարչապետին գրեթե ամեն շաբաթ ընդունում են Մոսկվայում կամ Սանկտ-Պետերբուրգում: Սակայն այնտեղ նա «յուրային» չէ: Մոսկվան խելամտորեն ուշադրություն չդարձրեց (համենայնդեպս, դեռ) իշխանության գալու նրա մեթոդին: Սակայն Հայաստանի վերածումը նորմալ գործող, չկոռումպացված, մրցակցային տնտեսություն եւ նորմալ ընթացակարգով փոփոխվող իշխանություն ունեցող պետության ամենաքիչն է մտնում Կրեմլի ծրագրերի մեջ»,- գրում է Ինոզեմցեւը «Էխո Մոսկվի»-ի իր սյունակում:
«Մոսկվան գուցե այնքան է հետաքրքրված Հարավային Կովկասում իր քաղաքական եւ ռազմական ներկայության պահպանման մեջ, որ պատրաստ է որոշ զոհողությունների գնալ: Սակայն Կրեմլը չի կարող թույլ տալ իր համար միակ ընդունելի համակարգի վերացումը: Ռուսաստանի հետ կապերը չափազանց կարեւոր են Հայաստանի համար: Եվ Երեւանում դա կարծես հասկանում են: Դրանք պետք է փորձել պահպանել, սակայն պետք չէ հույսեր տածել, որ ազնիվ քաղաքական գործիչը տեղ կունենա այն «կլոր սեղանի» շուրջ, որի մոտ նրան դեռ թողնում են:
«Օտարի» ի հայտ գալու մասին ավետող ազդանշանը դեռեւս բարձր չի հնչում, սակայն այն վաղուց հասել է բոլոր նրանց, ում պիտի հասներ: Մոսկվայում դեռ հույս ունեն, որ Նիկոլ Փաշինյանը «հաշվեհարդար կտեսնի» իր թշնամիների հետ (դա էլ է հետխորհրդային քաղաքականության ավանդույթներից եւ կարող է նորմալ համարվել) եւ կգնա աշխարհի այդ հատվածի երկրների առաջնորդների համար սովորական ուղով:
Սակայն եթե այդ տարբերակը նոր հայկական ղեկավարության ծրագրերում ընդգրկված չէ, ապա նրանք արդեն հիմա պետք է մտածեն ապագայի մասին եւ կենտրոնանան երկու խնդրի վրա:
Առաջինը՝ հնարավորինս արագ անցկացնել տնտեսական բարեփոխումներ, որոնք դեռ չեն մեկնարկել եւ, հավանաբար, չեն էլ մեկնարկի մինչ նոր ընտրություններ:
Երկրորդը էթնիկ պետության մոդելից հրաժարվելն է, երբ պետության ղեկավարները հույսը դնում են սփյուռքի վրա, իսկ արտերկրում հիմնականում հանդիպում են բիզնեսի, գիտության եւ մշակույթի ոլորտում հաջողությունների հասած հայրենակիցների հետ:
Արդյո՞ք դա կհաջողվի Հայաստանի նոր ղեկավարներին: Ուզում եմ հավատալ: Սակայն պետք չէ մոռանալ, որ եթե դա հաջողվի, ապա ռուսական քաղաքական էլիտայի համար «յուրային» մնալը գրեթե հաստատ չի ստացվի»,- ամփոփել է փորձագետը:

Armenia has to choose between reforms and ties with Russia, says expert
Yerevan /Mediamax/. Director of the Moscow-based Centre for Research on Post-Industrial Societies Vladimir Inozemtsev believes that "Armenian reformers have encroached on the most "untouchable” thing in the post-Soviet area – the "natural” right of the authorities to rob the people, treat the country as their property and get away with it”.
“It seems like the new Armenian Prime Minister is received every other week in Moscow or St. Petersburg. But he does not look like he belongs in that company. Moscow has sensibly ignored (at least for now) how he came to power. But Armenia’s transformation into a normally functioning, corruption-free state with competitive economy and comprehensible transition of power is not in Kremlin’s plans,” Inozemtsev writes in his column on Echo of Moscow website.
“Moscow might be so concerned with maintaining political and military presence in South Caucasus that it could sacrifice something for it. But the Kremlin cannot allow the undermining of the system it considers the only acceptable option. The ties with Russia are extremely important for Armenia. It looks like the official Yerevan understands that. They would want to try to keep those ties, but they should not hope there is a place for an honest man at the “round table” that accepts him for now.
The alert for a “foreign” element is not quite loud yet, but it has reached the targeted ears. The Kremlin still hopes Nikol Pashinyan will “square accounts” with his enemies (which is in line with post-Soviet traditions and therefore can be considered normal) and embark on a course that is usual for heads of state in this part of the world.
If that is not an option for the new Armenian authorities, they need to start thinking about future now and focus on two tasks.
Firstly, they should implement fast economic reforms, which have yet to start and will not begin until snap elections, or so it seems. Secondly, they need to abandon the model of ethnic state, where the authorities rely on the Diaspora and only meet with compatriots who recorded big achievements in business, science or culture during visits to other countries.
Can the new Armenian authorities do that? I should hope so. But we must keep in mind that their success will mean they will have almost no chance of passing for “one of us” among the Russian political elite,” said the expert.