Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ժան-Կլոդ Յունկերը
Կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրությունների հիման վրա ներկայացնում ենք ամենակարեւորը Նիկոլ Փաշինյանի բրյուսելյան հանդիպումների եւ ելույթների մասին:
Դոնալդ Տուսկն ասել է, որ միշտ եղել է Հայաստանի բարեկամը
Հուլիսի 12-ին Նիկոլ Փաշինյանը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը եւ Դոնալդ Տուսկը Նիկոլ Փաշինյանը եւ Դոնալդ Տուսկը
«Ես միշտ եղել եմ Հայաստանի բարեկամը: Այն, ինչ տեղի ունեցավ Հայաստանում՝ յուրահատուկ էր եւ, ասեմ Ձեզ, շատ եվրոպական: Ձեր օրինակը շատ խոստումնալից էր եւ կարող եք ակնկալել Եվրոպական միության աջակցությունը բարեփոխումները կյանքի կոչելու ճանապարհին»,- ասել է Դոնալդ Տուսկը:
Հանդիպում Ժան-Կլոդ Յունկերի հետ
Հուլիսի 12-ին Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է նաեւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ժան-Կլոդ Յունկերը Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ժան-Կլոդ Յունկերը
Նրանք քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հեռանկարները՝ Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդավարական փոփոխությունների համատեքստում: Ժան-Կլոդ Յունկերը նշել է, որ հայաստանյան զարգացումների խաղաղ ու ժողովրդավարական բնույթը ոգեւորել է իրենց եւ պատրաստակամություն հայտնել շարունակաբար աջակցելու մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացին:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել նախորդ բոլոր տարիներին ցուցաբերված աջակցության համար եւ հավաստիացրել, որ այսուհետ ԵՄ թե՛ ինստիտուցիոնալ, թե՛ ֆինանսական եւ թե՛ խորհրդատվական աջակցությունը կօգտագործվի առավել նպատակային:
«Հայաստանում արդեն շուրջ երկու ամիս տեւող հակակոռուպցիոն պայքարի շարունակականությունը մեր կառավարության հիմնական գերակայություններից է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Լատվիայում  հետեւել են Հայաստանի իրադարձություններին
Նիկոլ Փաշինյանը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում հանդիպել է Լատվիայի նախագահ Ռայմոնդս Վեյոնիսի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ռայմոնդս Վեյոնիսը Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ռայմոնդս Վեյոնիսը
Վերջինս ասել է, որ Լատվիայում  մոտիկից հետեւել են Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական իրադարձություններին եւ բարձր գնահատել այն հանգամանքը, որ գործընթացը կրել է խաղաղ եւ ժողովրդավարական բնույթ։
Կառավարության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ իշխանությունները մտադիր են անցկացնել ազատ, արդար եւ թափանցիկ ընտրություններ եւ հավելել, որ Հայաստանը Լատվիային ընդունում է որպես բարեկամ պետություն եւ հույսով է, որ հայաստանյան ժողովրդավարական փոփոխություններն ավելի մոտ կդարձնեն երկու երկրները:

Nikol Pashinyan and Jean-Claude Juncker
We have put together the key moments of Pashinyan’s meetings and speeches in Belgium, based on the reports of the Armenian Government’s press office.
Donald Tusk: I have always been a friend to Armenia
On July 12, Nikol Pashinyan had a meeting with President of the European Council Donald Tusk at NATO headquarters.
Nikol Pashinyan and Donald Tusk Nikol Pashinyan and Donald Tusk
“I have always been a friend to Armenia. What has transpired in Armenia is unique and very European, I should note. Your example is very promising and you can expect the European Union to assist Armenia with reforms,” said Tusk.
Meeting with Juncker: Reforms and EU assistance
Armenian Prime Minister also met President of the European Commission Jean-Claude Juncker on the same day.
Nikol Pashinyan and Jean-Claude Juncker Nikol Pashinyan and Jean-Claude Juncker
They discussed the prospects of Armenia-EU relations in the context of recent democratic changes in Armenia. Juncker noted that the events in Armenia were peaceful and democratic and expressed readiness to provide consistent assistance to the reform process in Armenia.
Pashinyan thanked Juncker for the support Armenia received throughout the years and assured that institutional, financial and consulting assistance from the EU would be used more efficiently in Armenia.
“Continuity of the fight against corruption that Armenia is waging in the last two months is the priority of our government,” noted Nikol Pashinyan.
Latvia kept close watch of Armenian revolution
Another meeting Pashinyan had at NATO headquarters was with President of Latvia Raimonds Vējonis.
Nikol Pashinyan and Raimonds Vējonis Nikol Pashinyan and Raimonds Vējonis
President Vējonis said that Latvia closely followed the political developments in Armenia and appreciated the fact that the process was peaceful and democratic.
Pashinyan noted that the Armenian authorities intended to hold free, fair and transparent elections. According to Armenian Prime Minister, Armenia considers Latvia a friendly state and hopes that the democratic changes in Armenia will bring the two countries closer together.