Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ժան-Կլոդ Յունկերը
Կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրությունների հիման վրա ներկայացնում ենք ամենակարեւորը Նիկոլ Փաշինյանի բրյուսելյան հանդիպումների եւ ելույթների մասին:
Դոնալդ Տուսկն ասել է, որ միշտ եղել է Հայաստանի բարեկամը
Հուլիսի 12-ին Նիկոլ Փաշինյանը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը եւ Դոնալդ Տուսկը Նիկոլ Փաշինյանը եւ Դոնալդ Տուսկը
«Ես միշտ եղել եմ Հայաստանի բարեկամը: Այն, ինչ տեղի ունեցավ Հայաստանում՝ յուրահատուկ էր եւ, ասեմ Ձեզ, շատ եվրոպական: Ձեր օրինակը շատ խոստումնալից էր եւ կարող եք ակնկալել Եվրոպական միության աջակցությունը բարեփոխումները կյանքի կոչելու ճանապարհին»,- ասել է Դոնալդ Տուսկը:
Հանդիպում Ժան-Կլոդ Յունկերի հետ
Հուլիսի 12-ին Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է նաեւ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ժան-Կլոդ Յունկերը Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ժան-Կլոդ Յունկերը
Նրանք քննարկել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հեռանկարները՝ Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդավարական փոփոխությունների համատեքստում: Ժան-Կլոդ Յունկերը նշել է, որ հայաստանյան զարգացումների խաղաղ ու ժողովրդավարական բնույթը ոգեւորել է իրենց եւ պատրաստակամություն հայտնել շարունակաբար աջակցելու մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացին:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել նախորդ բոլոր տարիներին ցուցաբերված աջակցության համար եւ հավաստիացրել, որ այսուհետ ԵՄ թե՛ ինստիտուցիոնալ, թե՛ ֆինանսական եւ թե՛ խորհրդատվական աջակցությունը կօգտագործվի առավել նպատակային:
«Հայաստանում արդեն շուրջ երկու ամիս տեւող հակակոռուպցիոն պայքարի շարունակականությունը մեր կառավարության հիմնական գերակայություններից է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Լատվիայում  հետեւել են Հայաստանի իրադարձություններին
Նիկոլ Փաշինյանը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում հանդիպել է Լատվիայի նախագահ Ռայմոնդս Վեյոնիսի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ռայմոնդս Վեյոնիսը Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ռայմոնդս Վեյոնիսը
Վերջինս ասել է, որ Լատվիայում  մոտիկից հետեւել են Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական իրադարձություններին եւ բարձր գնահատել այն հանգամանքը, որ գործընթացը կրել է խաղաղ եւ ժողովրդավարական բնույթ։
Կառավարության ղեկավարը տեղեկացրել է, որ իշխանությունները մտադիր են անցկացնել ազատ, արդար եւ թափանցիկ ընտրություններ եւ հավելել, որ Հայաստանը Լատվիային ընդունում է որպես բարեկամ պետություն եւ հույսով է, որ հայաստանյան ժողովրդավարական փոփոխություններն ավելի մոտ կդարձնեն երկու երկրները:

Никол Пашинян и Жан-Клод Юнкер
На основе сообщений пресс-службы правительства представляем главное о брюссельских встречах и выступлениях Никола Пашиняна.
Дональд Туск заявил, что всегда был другом Армении
12 июля в штаб-квартире НАТО Никол Пашинян провел встречу с президентом Европейского Совета Дональдом Туском.
Никол Пашинян и Дональд Туск Никол Пашинян и Дональд Туск
«Я всегда был другом Армении. Произошедшее в Армении было особенным и, скажу Вам, очень европейским. Ваш пример был очень многообещающим, и можете ожидать поддержку Европейского Союза на пути реализации реформ»,- заявил Дональд Туск.
Встреча с Жан-Клодом Юнкером
12 июля Никол Пашинян встретился также с председателем Европейской комиссии Жан-Клодом Юнкером.
Никол Пашинян и Жан-Клод Юнкер Никол Пашинян и Жан-Клод Юнкер
Стороны обсудили перспективы отношений Армении и ЕС в контексте произошедших в Армении демократических преобразований. Жан-Клод Юнкер отметил, что мирный и демократический характер армянских событий воодушевил ЕС и выразил готовность оказывать продолжительное содействие процессу реформ в Армении.
Никол Пашинян заверил, что отныне институциональная, финансовая и консультативная поддержка ЕС будет использоваться более целевым образом.
«Продолжение антикоррупционной борьбы, длящейся в Армении уже порядка двух месяцев, является одним из основных приоритетов нашего правительства»,- заявил Никол Пашинян.
В Латвии следили за событиями в Армении
В штаб-квартире НАТО Никол Пашинян встретился с президентом Латвии Раймондсом Вейонисом.
Никол Пашинян и Раймондс Вейоним Никол Пашинян и Раймондс Вейоним
Последний заявил, что в Латвии пристально следили за происходящими в Армении внутриполитическими событиями, и высоко оценил то обстоятельство, что процесс носил мирный и демократический характер.
Глава армянского правительства заявил, что власти намерены провести свободные, честные и прозрачные выборы, и добавил, что Армения считает Латвию дружественной страной.