Նախարարներն առաջիկայում կրկին կհանդիպեն, ասել են միջնորդները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները համաձայնել են մոտ ապագայում կրկին հանդիպել՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
Այս մասին ասված է միջնորդների տարածած հայտարարությունում՝ հուլիսի 11-ին Բրյուսելում կայացած՝ նախարարների հանդիպման արդյունքներով։
«Նախարարները տեսակետներ են փոխանակել շփման գծում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ եւ քննարկել հետագա քայլերն ու ձեւաչափը՝ առարկայական բանակցություններում ներգրավելու համար։ Կողմերը քննարկել են հետագա հանդիպումների համար անհրաժեշտ որոշ հարցեր, ինչպես նաեւ հնարավոր վստահության մթնոլորտի ձեւավորման միջոցները։
Համանախագահները կարեւորել են լարվածության նվազեցումը եւ հրահրող հռետորաբանությունից խուսափումը։
Միջնորդները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ օգնելու կողմերին խնդրի խաղաղ հանգուցալուծումը գտնելու հարցում՝ հիմնված Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների վրա՝ ներառյալ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, տարածքային ամբողջականությունը, ժողովուրդների հավասար իրավունքները եւ ինքնորոշման իրավունքը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Министры в ближайшее время встретятся вновь, заявили посредники - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел Армении и Азербайджана согласились вновь встретиться в ближайшем будущем при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Об этом говорится в заявлении посредников по итогам состоявшейся 11 июля в Брюсселе встречи министров.
«Министры обменялись мнениями относительно ситуации на линии соприкосновения и обсудили дальнейшие шаги и формат вовлечения в предметных переговорах. Стороны обсудили некоторые вопросы, необходимые для дальнейших встреч, а также возможные средства формирования атмосферы доверия.
Сопредседатели подчеркнули важность снижения напряжения и воздержания от агрессивной риторики.
Посредники подтвердили свою приверженность помощи сторонам в вопросе поиска мирного урегулирования проблемы, основанного на принципах Хельсинского заключительного акта, включающего неприменение силы или угрозы силы, территориальную целостность, равноправие и самоопределение народов»,- говорится в сообщении.