Նալբանդյան. «Սպառազինությունների առեւտուրն իր սեւ կողմն ունի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մեկնաբանել է Իսրայելից սպառազինություններ գնելու հեռանկարը:
«Սպառազինությունների առեւտուրը բանջարեղենի առեւտուր չէ եւ նմանատիպ առեւտուրը միշտ իր սեւ կողմն ունի, որը կարող է հանգեցնել որոշ բացասական հետեւանքների։ Հայաստանի եւ Իսրայելի հարաբերություններում կարեւորն այն է, որ մենք որեւէ հարց քննարկելու համար արգելք չունենք, նույնիսկ զգայուն հարցերը անկաշկանդ քննարկում ենք եւ փորձում լուծումներ գտնել»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը Իսրայելի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում։
Անդրադառնալով երկու երկրներում դեսպանություններ բացելու խնդրին՝ նախարարն ասել է, որ «Իսրայելի կողմից Հայաստանում դեսպանություն բացելուն պես Հայաստանը փոխադարձության սկզբունքով դեսպանություն կբացի Իսրայելում»:

Налбандян: «Торговля оружием всегда имеет темную сторону» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян прокомментировал перспективу приобретения вооружений у Израиля.
«Торговля вооружениями - не торговля овощами. Подобная торговля всегда имеет свою темную сторону, которая может привести к определенным негативным последствиям. В отношениях Армении и Израиля важным является то, что у нас нет каких-либо препятствий для обсуждения вопросов. Мы свободно обсуждаем даже чувствительные вопросы и пытаемся найти решения»,- отметил Эдвард Налбандян в интервью Общественному телевидению Израиля.
Говоря об учреждении посольств в двух странах, министр отметил, что «как только Израиль откроет в Армении свое посольство, Армения по принципу взаимности откроет посольство в Израиле».