ՀՀ-ն կրկին կփորձի գումար ստանալ «Հազարամյակի մարտահրավերներից»
Երեւան: Մեդիամաքս: «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայի (ՀՄԿ) ծրագրի երկրորդ փուլին Հայաստանի մասնակցության հարցն այսօր հայ–ամերիկյան տնտեսական համագործակցության օրակարգում է:
Այս մասին Մեդիամաքսի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Հարցը քննարկվել է նաեւ ս.թ. հոկտեմբերի 7-ին Վաշինգտոնում ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանի համանախագահությամբ կայացած հայ–ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակում»,- նշված է պատասխանում:
Հարցին, թե այս պահի դրությամբ Հայաստանի ցուցանիշները որքանով են համապատասխանում ծրագրին կրկին դիմելու համար, կառավարությունից պատասխանել են.
«ՀՄԿ-ի կողմից ընտրվում են այն երկրները, որոնց հնարավորություն է տրվում մասնակցել կորպորացիայի ծրագրին՝ հաշվի առնելով տվյալ երկրի ցուցանիշները: Այդ ցուցանիշները դինամիկ են եւ հարաբերական, կարեւոր է ոչ միայն դրանց բացարձակ համաթիվը, այլեւ այն, թե այլ երկրների համեմատ որտեղ ենք մենք գտնվում: Կորպորացիան քննարկում է միայն դիտարկվող երկրներում միջինից բարձր ցուցանիշներ ունեցող երկրների հետ պայմանագրի քննարկման հարցը»:
Կառավարությունում ընդգծել են, որ Հայաստանում կարեւորում են «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի երկրորդ փուլին մասնակցության հնարավորությունը:
ՀՄԿ-ի ծրագրի համակարգող խմբից էլ Մեդիամաքսին հայտնել են, որ շուտով հրապարակվելու է ծրագրի 2017թ. չափանիշների համակարգը, իսկ դեկտեմբերին ՀՄԿ-ի տնօրենների խորհուրդը կընտրի նոր գործընկեր երկրների ցանկը:
«Հայաստանը ՀՄԿ-ի հետ 2011թ. ավարտել է հինգ տարվա փաթեթը: Հաջորդ փաթեթում ներառվելու համար մրցակցությունը շատ բարձր է, քանի որ հիմա չափանիշներն ավելի բարձր են, քան նախկինում էր: Սա պատճառաբանվում է նրանով, որ ՀՄԿ-ի տնօրենների խորհուրդը ցանկանում է երկրի կողմից տեսնել ավելի լավ կառավարելու վճռականություն, կատարողականություն եւ բարեփոխումներ իրականացնելու մեծ ցանկություն»,- նշել են ՀՄԿ-ում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն այս պահի դրությամբ իրավասություն չունի դիմելու ծրագրին, սակայն ՀՄԿ տնօրենների խորհուրդը Հայաստանի մասնակցության հարցը կքննարկի դեկտեմբերին նախատեսված ժողովի ընթացքում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2006-2011 թթ. այս ծրագրի շրջանակում առաջին փուլով ընդհանուր առմամբ Հայաստանում ծախսվել է $‌177 մլն, որն ուղղվել է գյուղական շրջաններում աղքատության կրճատմանը: Վերջին տարիներին Հայաստանը դիմել է ծրագրի երկրորդ փուլին մասնակցելու հայցով, սակայն մերժվել է, քանի որ ՀՀ-ում կոռուպցիոն ռիսկերի վերահսկելու պահանջի ցուցանիշը սահմանված նորմայից ցածր է եղել:

Armenian Government to compete again for MCC funding
Yerevan /Mediamax/. The issue of Armenia’s participation in the second compact of Millennium Challenge Corporation (MCC) program is currently in the agenda of US-Armenia economic cooperation.
Information and Public Relations Department of the Armenian Government gave this answer to the inquiry from Mediamax.
“The issue was also discussed at the US-Armenia Task Force session co-chaired by Armenian Deputy Prime Minister Vache Gabrielyan, on 7 October 2016 in Washington,” the answer states.
Answering the question on how much Armenia’s current scores comply with the requirements for the second application, the government replied:
“MCC selects countries that get the opportunity to participate in the corporation’s program, taking into account the scores of the given country. These scores are dynamic and relative, not only our absolute index counts but also our position compared with other countries. The corporation considers discussions on contracts only with the countries with above average indicators.”
The government stressed that Armenia attaches importance to the opportunity to partake in the second compact of the Millennium Challenge program.
MCC Program informed Mediamax that 2017 scorecards will be released soon, and in December MCC’s Board of Directors will select new partner countries.
“Armenia completed a five-year compact with MCC in 2011. The competition for subsequent compacts is very intense, and the standards for selection are higher than for first compacts. This is because MCC’s Board wants to see strong evidence of policy improvement, strong implementation capacity, and an appetite for reform,” MCC observed, stressing that Armenia is not currently eligible for the program, but MCC will discuss Armenia’s eligibility at the meeting in December.
Mediamax finds it worth noticing that total USD 177mln was spent in Armenia within the first compact of the program in 2006-2011, allocated for reduction of poverty in rural communities. In recent years Armenia applied for the second compact of the program but was rejected, as the corruption risk management indicator in Armenia was lower than the standard.