Նազարբաեւը Բաքու եւ Երեւան չի այցելի
Երեւան: Մեդիամաքս: Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը պաշտոնապես հայտնել է, որ Նուրսուլթան Նազարբաեւի հարբուխի պատճառով չեն կայանա նրա պաշտոնական այցերը Բաքու եւ Երեւան:
Նուրսուլթան Նազարբաեւն այսօր պետք է ժամաներ Ադրբեջան, վաղը՝ Հայաստան:
Նա չի մասնակցի նաեւ հոկտեմբերի 14-ին Երեւանում կայանալիք ՀԱՊԿ անդամ-երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովին՝ Ղազախստանը կներկայացնի վարչապետը:
Նախօրեին Reuters գործակալությունը կարծիք էր հայտնել, որ Ղազախստանի նախագահի հիվանդությունը կարող է «դիվանագիտական բնույթ» կրել եւ կապված լինել հոկտեմբերի 13-ին Հայաստան նախատեսվող այցի հետ:

Nazarbayev cancels visits to Baku and Yerevan due to cold
Yerevan /Mediamax/. Press service of President of Kazakhstan officially informed that due to Nursultan Nazarbayev’s cold his official visits to Yerevan and Baku will not take place.
Nursultan Nazarbayev was scheduled to visit Azerbaijan today and Armenia - tomorrow.
He will also miss the summit of the heads of CSTO member states that will take place on October 14, Yerevan; the Prime Minister will represent Kazakhstan.
Reuters agency expressed an opinion the other day that the illness of President of Kazakhstan may be of “diplomatic nature” and related to scheduled visit to Armenia on October 13.