Նազարբաեւի «դիվանագիտական հարբուխը»՝ Երեւան այցից առաջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը բուժվում է հարբուխից, այսօր տեղեկացրել է նրա մամուլի ծառայությունը:
Reuters գործակալությունը կարծիք է հայտնել, որ Ղազախստանի նախագահի հիվանդությունը կարող է «դիվանագիտական բնույթ» կրել եւ կապված լինել հոկտեմբերի 13-ին Հայաստան նախատեսվող այցի հետ:
Այսօր առավոտյան ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ Նուրսուլթան Նազարբաեւը հոկտեմբերի 13-ին պաշտոնական այցով կժամանի Հայաստան: Նշենք, որ հոկտեմբերի 14-ին Երեւանում նախատեսված է ՀԱՊԿ անդամ-երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովը:
Reuters-ը նշում է, որ Ղազախստանում հազվադեպ են տեղեկություններ հաղորդում երկրի 76-ամյա ղեկավարի առողջության մասին, որը, երկրի օրենսդրության համաձայն, պետական գաղտնիք է համարվում:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ ապրիլյան պատերազմի օրերին Ղազախստանի դիրքորոշման պատճառով Երեւանում չէր կայացել ԵԱՏՄ անդամ-երկրների վարչապետների հանդիպումը:

Reuters agency expressed an opinion that the illness of President of Kazakhstan may be of “diplomatic nature” and related to scheduled visit to Armenia on October 13.
Armenian presidential press service informed today that Nursultan Nazarbayev will arrive on official visit to Armenia on October 13.  Let us note that the summit of the heads of CSTO member states is scheduled on October 14, Yerevan.
Reuters remarked that Kazakhstan rarely makes notes on 76-year old leader’s health, which, according to the constitution of the country, is considered to be a state secret.
Mediamax reminds that due to Kazakhstan’s position, the meeting of Prime Ministers of EEU member states did not take place in Yerevan during April war days.