Նազարբաեւի «դիվանագիտական հարբուխը»՝ Երեւան այցից առաջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը բուժվում է հարբուխից, այսօր տեղեկացրել է նրա մամուլի ծառայությունը:
Reuters գործակալությունը կարծիք է հայտնել, որ Ղազախստանի նախագահի հիվանդությունը կարող է «դիվանագիտական բնույթ» կրել եւ կապված լինել հոկտեմբերի 13-ին Հայաստան նախատեսվող այցի հետ:
Այսօր առավոտյան ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ Նուրսուլթան Նազարբաեւը հոկտեմբերի 13-ին պաշտոնական այցով կժամանի Հայաստան: Նշենք, որ հոկտեմբերի 14-ին Երեւանում նախատեսված է ՀԱՊԿ անդամ-երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովը:
Reuters-ը նշում է, որ Ղազախստանում հազվադեպ են տեղեկություններ հաղորդում երկրի 76-ամյա ղեկավարի առողջության մասին, որը, երկրի օրենսդրության համաձայն, պետական գաղտնիք է համարվում:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ ապրիլյան պատերազմի օրերին Ղազախստանի դիրքորոշման պատճառով Երեւանում չէր կայացել ԵԱՏՄ անդամ-երկրների վարչապետների հանդիպումը:

«Дипломатическая простуда» Назарбаева перед визитом в Ереван - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев лечится от простуды, сообщила сегодня его пресс-служба.
Агентство Reuters выразило мнение, что болезнь президента Казахстана может носить «дипломатический характер» и быть связана с намеченным на 13 октября визитом Нурсултана Назарбаева в Армению.
Сегодня утром пресс-служба президента Армении сообщила, что Нурсултан Назарбаев 13 октября посетит Армению с официальным визитом. Отметим, что 14 октября в Ереване запланирован саммит глав стран-членов ОДКБ.
Reuters отмечает, что в Казахстане редко публикуются сведения о состоянии здоровья 76-летнего президента – по законодательству страны эти сведения считаются государственной тайной.
Медиамакс напоминает, что в дни апрельской войны из-за позиции Казахстана в Ереване не состоялась встреча премьер-министров стран-членов ЕАЭС.