Ռուսաստանի ԱԳՆ-ին դուր չի եկել ԵՄ արձագանքը Երեւանի դեպքերին - Mediamax.am
ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան պարում է Սոչիում՝ ՌԴ-ԱՍԵԱՆ գագաթնաժողի շրջանակում կայացած ընդունելության ժամանակ:
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում քննադատել են Հայաստանում Եվրոպական Միության Պատվիրակության հայտարարությունը՝ Երեւանի դեպքերի վերաբերյալ:
«Զարմանալի կերպով այդ փաստաթղթում ուղիղ ու հստակ կերպով չեն դատապարտվել հանցագործ գործողությունները՝ զինված հարձակումը ոստիկանական շենքի վրա, ոստիկանի սպանությունը, պատանդներ վերցնելը: Դրա փոխարեն նկատելի շեշտադրում է արվել իշխանություններին ներկայացվող պահանջներին՝ պահպանել «համաչափությունը» եւ հետաքննել ոստիկանության «անհամաչափ գործողությունները»: Դժվար է ազատվել տպավորությունից, որ Եվրամիության դիվանագետները բացահայտ աջակցում են այն ուժերին, որոնք ձգտում են ցնցումներ առաջացնել Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակում», - ասված է Ռուսաստանի ԱԳՆ տեղեկատվության եւ մամուլի դեպարտամենտի մեկնաբանության մեջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ հուլիսի 21-ին ընդունված հայտարարության մեջ Եվրոպական Միության Պատվիրակությունը Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ անդամ պետությունների դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարների համաձայնությամբ հայտարարել էր որ քաղաքական փոփոխության նպատակով ուժի կիրառումն անընդունելի է: Հայտարարության մեջ ասված էր նաեւ, որ ցուցարարներին անհրաժեշտ է ձեռնպահ մնալ բռնի գործողություններից՝ իրենց քաղաքացիական իրավունքների իրացման ընթացքում:

Russian MFA unhappy with EU reaction to events in Yerevan - Mediamax.am
Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova dances during the reception at the Russia-ASEAN summit in Sochi, May 19, 2016.
Yerevan /Mediamax/. Information and Press Department of Russian MFA criticized the EU’s reaction to the events related to Yerevan standoff.
“We carefully read the statement of the EU Delegation to Armenia, adopted in agreement with the EU Members States’ Heads of Mission in Armenia. Surprisingly, that document did not include a direct and clear condemnation of the crimes - armed attack on a police station, murder of the police officer, hostage taking. Instead, the statement stresses demands to the authorities to “observe the proportionality” and carry out “investigation of alleged wrongdoing by the police”. It is difficult to shake off the feeling that the EU officials are evidently playing along with those powers in Armenia, which wish to “disturb” the internal political situation,” reads the comment of the Information and Press Department of Russian MFA.
Mediamax finds it worth noticing that the EU Delegation to Armenia, in agreement with the EU Members States’ Heads of Mission in Armenia, stated that the use of force to achieve political change “is unacceptable” in the statement adopted on July 21. The statement also read that demonstrators need to refrain from violence in the exercise of their civil rights.