Ռուսաստանի ԱԳՆ-ին դուր չի եկել ԵՄ արձագանքը Երեւանի դեպքերին - Mediamax.am
ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան պարում է Սոչիում՝ ՌԴ-ԱՍԵԱՆ գագաթնաժողի շրջանակում կայացած ընդունելության ժամանակ:
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում քննադատել են Հայաստանում Եվրոպական Միության Պատվիրակության հայտարարությունը՝ Երեւանի դեպքերի վերաբերյալ:
«Զարմանալի կերպով այդ փաստաթղթում ուղիղ ու հստակ կերպով չեն դատապարտվել հանցագործ գործողությունները՝ զինված հարձակումը ոստիկանական շենքի վրա, ոստիկանի սպանությունը, պատանդներ վերցնելը: Դրա փոխարեն նկատելի շեշտադրում է արվել իշխանություններին ներկայացվող պահանջներին՝ պահպանել «համաչափությունը» եւ հետաքննել ոստիկանության «անհամաչափ գործողությունները»: Դժվար է ազատվել տպավորությունից, որ Եվրամիության դիվանագետները բացահայտ աջակցում են այն ուժերին, որոնք ձգտում են ցնցումներ առաջացնել Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակում», - ասված է Ռուսաստանի ԱԳՆ տեղեկատվության եւ մամուլի դեպարտամենտի մեկնաբանության մեջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ հուլիսի 21-ին ընդունված հայտարարության մեջ Եվրոպական Միության Պատվիրակությունը Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ անդամ պետությունների դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարների համաձայնությամբ հայտարարել էր որ քաղաքական փոփոխության նպատակով ուժի կիրառումն անընդունելի է: Հայտարարության մեջ ասված էր նաեւ, որ ցուցարարներին անհրաժեշտ է ձեռնպահ մնալ բռնի գործողություններից՝ իրենց քաղաքացիական իրավունքների իրացման ընթացքում:

МИД России не понравилась реакция ЕС на события в Ереване - Mediamax.am
Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова танцует на приеме в рамказ саммита Россия-АСЕАН в Сочи 19 мая 2016г.
Ереван /Медиамакс/. Департамент информации и печати МИД России подверг критике реакцию Евросоюза на события в Ереване.
«Мы обратили внимание на заявление представительства Евросоюза в Армении, согласованное с главами аккредитованных в стране дипмиссий стран-членов ЕС.
Удивительным образом в этом документе не нашлось места для прямого и четкого осуждения преступных акций – вооруженного нападения на здание подразделения полиции, убийства полицейского, захвата заложников. Вместо этого сделан заметный акцент на требованиях к властям: соблюдать «соразмерность» и расследовать «неправомерные действия полиции». Трудно отделаться от ощущения, что дипломаты Евросоюза откровенно подыгрывают тем силам в Армении, которые стремятся «раскачать» внутриполитическую ситуацию», - говорится в комментарии Департамента информации и печати МИД России.
Медиамакс отмечает, что в принятом 21 июля заявлении Делегация Европейского союза в Армении с согласия глав диппредставителей стран ЕС заявила, что применение силы с целью достижения политических перемен неприемлемо. В заявлении также говорилось, что демонстрантам необходимо воздержаться от проявлений насилия при реализации своих гражданских прав.