Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխատանքային այցով Վրաստանում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ վերջին տարիներին հայ-վրացական հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ապրել եւ թեւակոխել են որակական նոր փուլ:
Այս մասին ՀՀ նախագահը հայտարարել է Թբիլիսիում՝ Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի հետ հանդիպման արդյունքներով:
«Մեր երկրների միջեւ ընթացող բարձր մակարդակի ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը եւ փոխայցելությունները խոսքերիս վառ վկայությունն են: Կարեւորում եմ նաեւ այն, որ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդումն իրականացվում է լիակատար փոխվստահության պայմաններում»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը նկատել է, որ Հայաստանի անդամակցումը Եվրասիական տնտեսական միությանը եւ Վրաստանի կողմից ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը բացասաբար չեն անդրադարձել երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների վրա:
«Հավատացած եմ, որ մեր երկրների ներգրավումը տարբեր ինտեգրացիոն կառույցներում ոչ միայն չեն խոչընդոտում, այլեւ ավելացնում են մեր համակողմանի համագործակցության հնարավորությունները»,- նշել ՀՀ նախագահը՝ հիշեցնելով, որ 2014թ. երկկողմ առեւտրաշրջանառությունն ավելացել է, եւ նույն միտումը կա 2015թ. 9 ամիսների արդյունքով:
Անդրադառնալով վաղը Թբիլիսիում կայանալիք Սուրբ Գևորգ եկեղեցու վերաօծմանը՝ ՀՀ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Վրաստանի իշխանություններին սրբավայրի վերականգնման աշխատանքներին աջակցելու համար:
«Հավատացած եմ, որ միայն այս կերպ` հոգատարությամբ միմյանց մշակութային ժառանգությանը վերաբերվելով, մենք կարող ենք պահպանել ու բազմապատկել մեր ձեռքբերումները»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:

Ереван /Медиамакс/. Находящийся в Грузии с рабочим визитом президент Армении Серж Саргсян сказал сегодня, что за последние годы армяно-грузинские отношения переживают динамичное развитие и вышли на качественно новый этап.
Об этом президент Армении завил в Тбилиси по итогам встречи с президентом Грузии Гиоргием Маргвелашвили.
«Активный политический диалог и взаимные визиты на высшем уровне между нашими странами - яркое подтверждение моих слов. Важно и то, что укрепление двусторонних отношений происходит в атмосфере полного доверия», - сказал Серж Саргсян.
Президент Армении отметил, что вступление Армении в Евразийский экономический союз и подписание Грузией Соглашения об Ассоциации с ЕС не имело негативного воздействия на двусторонние экономические отношения.
«Я уверен, что участие наших стран в разных интеграционных структурах не мешает, а наоборот, увеличивает наши возможности в плане двустороннего сотрудничества», - отметил президент Армении, напомнив о росте двустороннего торгового оборота в 2014 году и сохранении той же тенденции по итогам 9 месяцев 2015 года.
Говоря о намеченном на завтра повторном освящении храма Сурб Геворг, президент Армении выразил благодарность грузинским властям за содействие восстановительным работам.
«Убежден, что только так, заботясь о культурном наследии друг друга, мы можем сохранить и преумножить наши достижения», - подчеркнул Серж Саргсян.