Ադրբեջանը կվերանայի հարաբերությունները Եվրամիության հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը վերանայելու է Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները՝ Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձեւի պատճառով:
Ադրբեջանը չեղարկել է հաջորդ շաբաթվա ընթացքում նախատեսվող Եվրահանձնաժողովի պատվիրակության այցը Բաքու, որի ընթացքում պետք կայանային ռազմավարական համագործակցության համաձայնագրի շուրջ նախնական բանակցությունները, հաղորդում է Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը՝ վկայակոչելով ԱԳՆ-ի մամուլի ծառայությանը:
Այցի հետաձգման մասին որոշումը կապված է նախօրեին Եվրախորհրդարանի  կողմից ընդունված Ադրբեջանին վերաբերող «կանխակալ բանաձեւի հետ»:
«Ընդհանրապես, մենք պետք է վերանայենք մեր կապերը Եվրամիության հետ, որտեղ ուժեղ են հակաադրբեջանական, հակաիսլամական միտումները», - ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ այսօր Բաքվում ԵՄ գրասենյակի ղեկավար Մալենա Մարդը հրավիրվել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ: Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարար Մահմուդ Մամեդգուլիեւը դիվանագետին հայտնել է երկրի դիրքորոշումը Եվրախորհրդարանի բանաձեւի հետ կապված:
«Ադրբեջանը խստորեն դատապարտում է Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձեւը: Այն ունի կանխակալ եւ ապակառուցողական բնույթ եւ հարված է հասցնում Ադրբեջանի ու ԵՄ-ի հարաբերություններին», - ասել է Մամեդգուլիեւը:

Азербайджан заявил, что пересмотрит отношения с ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Азербайджан пересмотрит свои отношения с Европейским союзом из-за принятой Европарламентом резолюции.
Азербайджан отменил намеченный на следующую неделю визит в Баку делегации Еврокомиссии, которая должна была провести первичные обсуждения по соглашению о стратегическом партнерстве, сообщает Интерфакс-Азербайджан со ссылкой на пресс-службу МИД.
Решение о переносе визита связано с принятой накануне Европарламентом «предвзятой резолюцией» в отношении Азербайджана.
«Вообще, мы должны пересмотреть связи с Евросоюзом, в котором сильны антиазербайджанские и антиисламские тенденции», - говорится в сообщении МИД Азербайджана.
Ранее сегодня глава представительства ЕС Малена Мард была вызвана в МИД Азербайджана.Замминистра иностранных дел Азербайджана Махмуд Мамедгулиев довел до сведения дипломата позицию страны в связи с принятой Европарламентом резолюцией.
«Азербайджан решительно осуждает принятую Европарламентом резолюцию. Она носит предвзятый и деструктивный характер и наносит удар по отношениям между Азербайджаном и ЕС», - сказал Мамедгулиев.