Ադրբեջանը կվերանայի հարաբերությունները Եվրամիության հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը վերանայելու է Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները՝ Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձեւի պատճառով:
Ադրբեջանը չեղարկել է հաջորդ շաբաթվա ընթացքում նախատեսվող Եվրահանձնաժողովի պատվիրակության այցը Բաքու, որի ընթացքում պետք կայանային ռազմավարական համագործակցության համաձայնագրի շուրջ նախնական բանակցությունները, հաղորդում է Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը՝ վկայակոչելով ԱԳՆ-ի մամուլի ծառայությանը:
Այցի հետաձգման մասին որոշումը կապված է նախօրեին Եվրախորհրդարանի  կողմից ընդունված Ադրբեջանին վերաբերող «կանխակալ բանաձեւի հետ»:
«Ընդհանրապես, մենք պետք է վերանայենք մեր կապերը Եվրամիության հետ, որտեղ ուժեղ են հակաադրբեջանական, հակաիսլամական միտումները», - ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ այսօր Բաքվում ԵՄ գրասենյակի ղեկավար Մալենա Մարդը հրավիրվել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ: Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարար Մահմուդ Մամեդգուլիեւը դիվանագետին հայտնել է երկրի դիրքորոշումը Եվրախորհրդարանի բանաձեւի հետ կապված:
«Ադրբեջանը խստորեն դատապարտում է Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձեւը: Այն ունի կանխակալ եւ ապակառուցողական բնույթ եւ հարված է հասցնում Ադրբեջանի ու ԵՄ-ի հարաբերություններին», - ասել է Մամեդգուլիեւը:

Azerbaijan may “reconsider relations with EU”
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijan will reconsider its relations with the EU due to a resolution passed by the European Parliament.
Azerbaijan cancelled the European Commission delegation’s visit to Baku due to be paid next week. The delegation should have held preliminary discussions around the strategic partnership agreement draft, Interfax-Azerbaijan reports quoting the Foreign Ministry press service.
The decision on canceling the visit was linked to the “biased resolution” on Azerbaijan passed by the EP yesterday.
“On the whole, we should reconsider our ties with the EU which demonstrates strong anti-Azerbaijani and anti-Islamic tendencies”, the press release of the Azerbaijani Foreign Ministry reads.
Earlier today, the Head of the EU Delegation to Azerbaijan Malena Mard has been invited to the Azerbaijani Foreign Ministry. Deputy Foreign Minister of Azerbaijan Mahmud Mamedguliev has informed the diplomat about the country’s position on the EP’s resolution.
“Azerbaijan strongly condemns the resolution adopted by the EP. It is biased and destructive and jeopardizes Azerbaijan-EU relations”, said Mamedguliev.