ՀՀ-ն եւ ԱՄՆ-ն ստորագրել են առեւտրի եւ ներդրումների համաձայնագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն մայիսի 7-ին ստորագրել են Առեւտրի եւ ներդրումների շրջանակային համաձայնագիրը։
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ներկայությամբ Վաշինգտոնում համաձայնագիրը ստորագրել են Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ ԱՄՆ առեւտրի ներկայացուցչի տեղակալ Դեն Մուլանին:
Հայաստանը եւ Միացյալ Նահանգները, ըստ փաստաթղթի, հավաստում են իրենց մտադրությունը՝ ստեղծելու բարենպաստ պայմաններ ներդրումների եւ երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության, առեւտրի խրախուսման համար։
Նախատեսվում է ձեւավորել Առեւտրի եւ ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհուրդ, որի հանդիպումներն անց են կացվելու առնվազն տարին մեկ անգամ։
Խորհուրդը կոչված է բացահայտելու երկկողմ ներդրումների եւ առեւտրի նոր ոլորտներ եւ աշխատանքներ տանելու դրանց զարգացման ու այդ ճանապարհին հնարավոր խոչընդոտների վերացման ուղղությամբ։
Վաշինգտոնի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանում տարեցտարի մեծանում է նաեւ ամերիկյան գործարարության ներկայությունը, «եւ այժմ մեր երկրում գործում են ամերիկյան կապիտալով 400-ից ավելի ընկերություններ, իսկ այս տարի՝ կարծում եմ հաշված օրերի ընթացքում, հայկական շուկայում կսկսի գործել ամերիկյան «Կոնտուր Գլոբալ» ընկերությունը՝ իր 250 մլն ԱՄՆ դոլարի հասնող ներդրումային կապիտալով, որը Հայաստանի պատմության ընթացքում ամենախոշոր ամերիկյան ներդրումն է»:
«Եվ պատահական չէ, որ քիչ առաջ մենք ստորագրեցինք Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ Առեւտրի եւ ներդրումների շրջանակային համաձայնագիրը (TIFA), որն արձանագրում է Հայաստանի տնտեսության, ինչպես նաեւ հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության ոլորտում մեր հաջողությունները եւ փոխգործակցության նոր դռներ է բացում: Սա նշանակում է, որ երկու երկրների գործարարների միջեւ համագործակցությունը պետականորեն խրախուսվում է:
Եվ հորդորում եմ բոլոր հայերին, որպեսզի շարունակեն ակտիվորեն ներգրավվել Հայաստանի Հանրապետության պետականաշինության գործին», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Yerevan, /Mediamax/. On May 7, Armenia and the U.S. signed a Trade and Investment Framework Agreement (TIFA).
The Agreement was signed in the presence of President of Armenia Serzh Sargsyan by Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian and Assistant United States Trade Representative Dan Mullaney.
By the Agreement, Armenia and the United States affirm their intention to create investment friendly environment and promotion of turnover and trade between the two states.
Creation of Armenian-American Trade and Investment Council is scheduled, that will convene at least once a year.
The Council is to explore new fields of bilateral investments and trade, and conduct works on their development and elimination of possible obstacles in the way.
At the meeting with the Armenian community in Washington Serzh Sargsyan said that the presence of American business in Armenia increases year in and year out and “presently we have over 400 American capital companies operating in Armenia, and I think already this year US.-based “Contour Global” will start operating in Armenia with its investment capital of up to USD 250 million – it is the largest U.S. investment in the history of Armenia.”
“It is not by accident that we just signed the Trade and Investment Framework Agreement (TIFA) between Armenia and the U.S., which records the achievements in the Armenian economic sector as well as in Armenian-U.S. economic cooperation and opens new windows of opportunities for cooperation. It implies that cooperation between the entrepreneurs of both countries is encouraged on state level. And I urge all Armenians to persist with their active involvement in Armenia’s state-building,” said the Armenian President.