ՀՀ-ն եւ ԱՄՆ-ն ստորագրել են առեւտրի եւ ներդրումների համաձայնագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն մայիսի 7-ին ստորագրել են Առեւտրի եւ ներդրումների շրջանակային համաձայնագիրը։
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ներկայությամբ Վաշինգտոնում համաձայնագիրը ստորագրել են Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ ԱՄՆ առեւտրի ներկայացուցչի տեղակալ Դեն Մուլանին:
Հայաստանը եւ Միացյալ Նահանգները, ըստ փաստաթղթի, հավաստում են իրենց մտադրությունը՝ ստեղծելու բարենպաստ պայմաններ ներդրումների եւ երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության, առեւտրի խրախուսման համար։
Նախատեսվում է ձեւավորել Առեւտրի եւ ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհուրդ, որի հանդիպումներն անց են կացվելու առնվազն տարին մեկ անգամ։
Խորհուրդը կոչված է բացահայտելու երկկողմ ներդրումների եւ առեւտրի նոր ոլորտներ եւ աշխատանքներ տանելու դրանց զարգացման ու այդ ճանապարհին հնարավոր խոչընդոտների վերացման ուղղությամբ։
Վաշինգտոնի հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանում տարեցտարի մեծանում է նաեւ ամերիկյան գործարարության ներկայությունը, «եւ այժմ մեր երկրում գործում են ամերիկյան կապիտալով 400-ից ավելի ընկերություններ, իսկ այս տարի՝ կարծում եմ հաշված օրերի ընթացքում, հայկական շուկայում կսկսի գործել ամերիկյան «Կոնտուր Գլոբալ» ընկերությունը՝ իր 250 մլն ԱՄՆ դոլարի հասնող ներդրումային կապիտալով, որը Հայաստանի պատմության ընթացքում ամենախոշոր ամերիկյան ներդրումն է»:
«Եվ պատահական չէ, որ քիչ առաջ մենք ստորագրեցինք Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ Առեւտրի եւ ներդրումների շրջանակային համաձայնագիրը (TIFA), որն արձանագրում է Հայաստանի տնտեսության, ինչպես նաեւ հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության ոլորտում մեր հաջողությունները եւ փոխգործակցության նոր դռներ է բացում: Սա նշանակում է, որ երկու երկրների գործարարների միջեւ համագործակցությունը պետականորեն խրախուսվում է:
Եվ հորդորում եմ բոլոր հայերին, որպեսզի շարունակեն ակտիվորեն ներգրավվել Հայաստանի Հանրապետության պետականաշինության գործին», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Ереван /Медиамакс/. Армения и США 7 мая подписали Рамочное соглашение о торговле и инвестициях.
В присутствии президента Армении Сержа Саргсяна соглашение в Вашингтоне подписали глава МИД Армении Эдвард Налбандян и заместитель торгового представителя США Ден Мулани.
Cогласно документу, Армения и Соединенные Штаты подтверждают свою готовность создать благоприятные условия для инвестиций и стимулировать развитие товарооборота и торговли между двумя странами.
Планируется сформировать Армяно-американский совет по торговле и инвестициям, заседания которого будут проходить по крайней мере раз в год.
Совет призван выявлять новые сферы для двусторонних инвестиций и торговли, работать в направлении их развития и устранения возможных препятствий.
В ходе встречи с армянской общиной Вашингтона Серж Саргсян сказал, то в Армении из года в год растет доля американских предприятий, и «на данный момент в нашей стране действует более 400 компаний с американским капиталом. А в этом году, в ближайшее время, на армянском рынке начнет деятельность американская компания «Контур глобал», инвестиционный капитал которой составляет 250 млн. долларов. Это наиболее крупная американская инвестиция за всю историю Армении».
«Не случайно мы только что подписали Армяно-американское рамочное соглашение о торговле и инвестициях (TIFA), которое фиксирует наши достижения в области армянской экономики, а также открывает новые двери для армяно-американского экономического сотрудничества. Это означает, что сотрудничество между предпринимателями двух стран будет стимулироваться на государственном уровне. Я призываю всех армян продолжить активно участвовать в становлении армянского государства»,- сказал президент Армении.