Հիլարի Քլինթոնը քննարկում է հնարավոր այցը Երեւան ապրիլի 24-ին
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար եւ նախկին առաջին տիկին Հիլարի Քլինթոնը քննարկում է ապրիլի 23-24-ին հնարավոր այցը Երեւան՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով:
Այս մասին Մեդիամաքսին հայտնել է ԱՄՆ Կոնգրեսում հայկական հարցերով զբաղվող խմբի (Armenian Caucus) աղբյուրը: Խմբին անդամակցում է ավելի քան 90 կոնգրեսական:
Ըստ աղբյուրի՝ Հիլարի Քլինթոնը, որը ապրիլի 12-ին պաշտոնապես հայտարարել է 2016թ. նախագահական ընտրություններին մասնակցելու մտադրության մասին, դեռ վերջնական որոշում չի կայացրել եւ շարունակում է խորհրդակցությունները ինչպես ԱՄՆ-ում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս:
Ապրիլի 24-ին Հիլարի Քլինթոնի այցը Երեւան կարող է «լավ տարբերակ» լինել Օբամայի վարչակազմի համար, ասել է Մեդիամաքսի աղբյուրը: Նրա խոսքով՝ նա պաշտոնական Վաշինգտոնի ներկայացուցիչը չէ, եւ Թուրքիան չի կարողանա ընդդիմանալ 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին նրա ներկայությանը: Մյուս կողմից, նախկին պետքարտուղար եւ Սպիտակ տակ հնարավոր ղեկավար Հիլարի Քլինթոնի ներկայությունը Երեւանում խորհրդանշական քայլ կլինի ԱՄՆ իշխանությունների կողմից՝ ուղղված Հայաստանի ղեկավարությանը, ասել է աղբյուրը:
Մեդիամաքսը դիմել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությանը, որտեղ խոստացել են ապրիլի 23-24-ի միջոցառումներին ամերիկյան կողմի մասնակցության վերաբերյալ մեկնաբանություններ տրամադրել ավելի ուշ:
Հիշեցնենք, որ Հիլարի Քլինթոնը՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնում ակտիվ մասնակցություն է ունեցել 2009թ. հայ-թուրքական արձանագրությունների նախապատրաստման եւ ստորագրման գործում: Ավելի ուշ, մեկնաբանելով արձանագրությունների վավերացման հեռանկարները, Հիլարի Քլինթոնն ասել էր, որ «գնդակը Թուրքիայի խաղադաշտում է»:

Хиллари Клинтон обсуждает возможный визит в Ереван 24 апреля
Ереван /Медиамакс/. Бывший госсекретарь и бывшая первая леди США Хиллари Клинтон обсуждает возможность визита в Ереван 23-24 апреля для участия в мероприятиях в рамках 100-летия Геноцида армян.
Об этом Медиамакс стало известно из источника в Группе по армянским вопросам в Конгрессе США (Armenian Caucus), в которую входят более 90 конгрессменов.
По словам источника, Хиллари Клинтон, официально объявившая 12 апреля о намерении участвовать в президентских выборах 2016 года, пока не приняла окончательного решения и продолжает консультации - как в США, так и за пределами страны.
Визит Хиллари Клинтон в Ереван 24 апреля может стать «хорошим выходом» для администрации Обамы, сказал источник Медиамакс. По его словам, она не является представителем официального Вашингтона, и Турция не сможет возражать против ее визита в Ереван на 100-летие. С другой стороны, Хиллари Клинтон - бывший госсекретарь и потенциальная хозяйка Белого дома, и ее присутствие в Ереване будет символичным жестом американских властей в адрес армянского руководства», сказал источник.
Медиамакс обратился в посольство США в Ереване, где обещали предоставить комментарий об участии американской стороны в мероприятиях 23-24 апреля позднее.
Напомним, что будучи госсекретарем США, Хиллари Клинтон принимала активное участие в подготовке и подписании армяно-турецких протоколов 2009 года, которые не были подписаны из-за изменения позиции Анкары. Позже, комментируя перспективы ратификации протоколов, Хиллари Клинтон отмечала, что «мяч находится на стороне Турции».