Հայկական սփյուռք. հայացք Լոնդոնից
Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարությունը հրապարակել է «Հայկական սփյուռք. դերն ու ազդեցությունը» (Armenia’s Diaspora – Its Role & Influence) զեկույցը: Մեդիամաքս-ն ընթերցողներին է ներկայացնում փաստաթղթից որոշ հատվածներ:
Հետխորհրդային երկրներից ամենամեծը Հայաստանի սփյուռքն է, որի մեծ մասը կենտրոնացած է Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում եւ Ֆրանսիայում: Այս գործոնը օժանդակության հսկայական աղբյուր է երկրի համար, միաժամանակ՝ այն սահմանափակում է Երեւանի՝ մանեւրելու հնարավորությունները, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հարցում: Ամենայն հավանականությամբ, հետագայում եւս այս իրավիճակը չի փոխվի:
Սփյուռքի աջակցությունը որոշիչ դեր է ունեցել Հայաստանի տնտեսական գոյության պահպանման ու զարգացման գործում: 1991թ-ից Հայաստանը մի քանի միլիարդ դոլար ֆինանսական օժանդակություն է ստացել ԱՄՆ-ի Սփյուռքից: Ամենահայտնի դոնորներից մեկը Լինսի հիմնադրամն էր՝ Կալիֆոռնիայի մագնատ Քըրք Քրքորյանի ղեկավարությամբ, որը Հայաստանի անկախանալու պահից ի վեր՝ 300 մլն դոլարի ներդրում է կատարել երկրում: Վերջին շրջանում, սակայն, ամենատպավորիչ ֆինանսական հոսքերը Հայաստան են գալիս Ռուսաստանի Սփյուռքից: Օրինակ՝ 2008թ. Ռուսաստանում աշխատող հայերի կատարած դրամական փոխանցումները կազմել են Հայաստանի պաշտոնական ՀՆԱ-ի 15%-ը (ոմանք կարծում են, թե «ստվերային» վճարումները ներառող իրական թվերը կարող են կրկնակի մեծ լինել):
Հայաստանի իշխանությունները լիովին գիտակցում են Հայկական սփյուռքի դերը մի պետության համար, որը զուրկ է բնական պաշարներից: Նախագահ Սարգսյանի օրոք ստեղծվել է Սփյուռքի նախարարություն: Հայկական սփյուռքում գործող կազմակերպությունների մեծ մասը մինչեւ այս քիչ ուշադրություն էր դարձնում Հայաստանում ներքին կառավարման/ժողովրդավարության ձեւավորման հարցերին: Այնուամենայնիվ, համաշխարհային Սփյուռքի որոշ անդամների մոտ կարծիք է ձեւավորվել, թե վերջին 10 տարիներին Հայաստանի կառավարությանը չի հաջողվել օգտագործել Սփյուռքի ներուժը՝ երկրի տնտեսության վերականգման կամ ժողովրդավարության հաստատման համար: Մասնավորապես՝ տնտեսական քաղաքականությունը շարունակում է սահմանափակ մնալ օլիգարխիկ թեքման պատճառով, ինչից տուժել են Սփյուռքի որոշ խոշոր ներդրողներ:
Արտաքին քաղաքականության ոլորտում պարբերաբար լարվածություն է առաջանում կառավարող վարչակազմի ու գլոբալ Սփյուռքի միջեւ, հիմնականում Թուրքիայի նկատմամբ կամ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով տարվող քաղաքականության պատճառով: Այս երեւույթի ամենաակնառու օրինակն արձանագրվեց առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի օրոք, որի հարաբերությունները Սփյուռքի ամենաազգայնական տրամադրվածություն ունեցող տարրերի հետ դժվարամատչելի էին՝ հաշվի առնելով վերջիններիս անվստահությունը նախագահի հանդեպ՝ նրա չափազանց մեծ զիջումների գնալու հնարավոր պատրաստակամության պատճառով: Տեր-Պետրոսյանի նախագահության ժամանակ Դաշնակցություն կուսակցության գործունեությունը Հայաստանում անօրինական հայտարարվեց, իսկ 1998թ. նրա հրաժարականը մասամբ պայմանավորված էր Սփյուռքից եկող դժգոհության հսկայական ալիքով՝ Ղարաբաղի հարցում «անընդունելի» փոխզիջումների համար: Նախագահը, իր հերթին, քննադատում էր Սփյուռքին՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղությունների անիրատեսական գնահատականների համար: Նախագահ Սարգսյանին, ընդհակառակը, ավելի քիչ են քննադատում Սփյուռքում (մասամբ նրա ղարաբաղյան արմատների ու անձնական մասնակցության համար Ղարաբաղի «ազատագրման» գործում): Միաժամանակ՝ ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը կտրականապես դեմ արտահայտվեց 2009թ. Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ արձանագրությունների ստորագրմանը: Սակայն հիմնական քննադատությունները ուղղված էին ոչ թե Սարգսյանի, այլ ԱՄՆ-ի դեմ, որն իբրեւ «դրդում» է Երեւանին ստորագրել արձանագրությունները:
Երեւանի տեսանկյունից՝ Սփյուռքի հետ գործակցության դրական կողմերը մշտապես գերակշռելու են բացասականներին: Սփյուռքի օժանդակությունը շարունակում է որոշիչ դեր ունենալ Հայաստանի տնտեսական կյանքում՝ թշնամական շրջապատման պայմաններում: Արտաքին քաղաքականության մեջ, սակայն, Սփյուռքի որոշ տարրերի տրամադրությունները զգալի խոչընդոտներ են ստեղծում Հայաստանի կողմից փոխզիջումային լուծումներ գտնելու ճանապարհին՝ Ղարաբաղյան հարցում ու Թուրքիայի հետ հարաբերություններում:
Հետաքրքրական է Ռուսաստանի Սփյուռքի դիրքորոշումը, որը, որոշ տվյալների համաձայն, Հայաստանի սահմաններից դուրս ամենամեծ հայկական համայնքն է: Ի տարբերություն ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի «հին» համայնքների՝ Ռուսաստանի հայերը մինչ այժմ նվազ հետաքրքրություն են ցուցաբերում բնակության երկրում լոբբիստական գործունեության նկատմամբ, օրինակ, «Ցեղասպանության» հարցում: Հաշվի առնելով ռուսաստանյան ռեժիմի բնույթը, նրա հարաբերությունները Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ եւ, ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանում աշխատող մեծաթիվ հայ աշխատանքային միգրանտների «ապաքաղաքական» մոտեցումները, քիչ հավանական է, որ պատկերը մոտ ապագայում կփոխվի:

Армянская диаспора: взгляд из Лондона
Британский МИД опубликовал справку «Армянская Диаспора: роль и влияние» (Armenia’s Diaspora – Its Role & Influence). Медиамакс предлагает читатеям некоторые отрывки из этого документа.
У Армении самая большая диаспора из постсоветских стран, большая часть которой сконцентрирована в России, США и Франции. Этот фактор является огромным источником поддержки для страны, но в тоже время периодически уменьшает возможности Еревана для маневра, особенно по вопросам Нагорного Карабаха и отношений с Турцией. Скорее всего, так будет продолжаться в будущем.
Поддержка Диаспоры играла решающую роль в экономическом выживании и развитии Армении. С 1991 года Армения получила несколько миллиардов долларов финансовой поддержки от армянской диаспоры США. Среди наиболее известных доноров был фонд Линси, возглавляемый калифорнийским магнатом Кирком Киркоряном, который с момента обретения Арменией независимости инвестировал в страну около $ 300 млн. С недавних пор, однако, самые внушительные финансовые потоки в экономику Армении поступали от диаспоры, проживающей в России. Так, в 2008 году денежные переводы от армян, работающих в России, составили 15% официального ВВП Армении (некоторые считают, что реальные цифры с учетом «теневых» платежей на самом деле могут быть в два раза выше).
Армянские власти полностью осознает важность такого актива как армянская диаспора для страны, у которой нет природных ресурсов. При президените Саргсяне было создано министерство диаспоры. Большинство армянских организаций диаспоры до сих пор демонстрировали мало интереса к вопросам внутреннего управления/построения демократии в Армении. Тем не менее, среди некоторых членов мировой армянской диаспоры укоренилось мнение, что правительству Армении на протяжении последних десяти лет не удалось использовать потенциал диаспоры для восстановления экономики или демократизации страны. В частности, экономическая политика остается ограниченной с олигархическим уклоном, и некоторые значительные инвесторы из армянской Диаспоры обожгли на этом пальцы.
В сфере внешней политики периодически возникает напряженность между правящей администрацией и глобальной диаспорой, в основном из-за политики по отношению к Турции и по вопросу Нагорного Карабаха. Нагляднее всего это проявлялось в эпоху первого президента Левона Тер-Петросяна, отношения которого с более националистически настроенными элементами диаспоры всегда были некомфортными, учитывая недоверие последних к президенту из-за его предполагаемой готовности к чрезмерным уступкам. В эпоху Тер-Петросяна деятельность партии Дашнакцутюн была объявлена в Армении вне закона, а его отставка в 1998 году была по меньшей мере частично обусловлена огромной волной критики диаспоры из-за «недопустимого» на ее взгляд  компромисса по вопросу Карабаха. Президент, в свою очередь, критиковал диаспору за нереалистичное видение приоритетов внешней политики Армении. Президента Саргсян, наоборот, меньше критиковали из диаспоры (частично из-за его карабахских корней и прямой роли в обеспечении «освобождения» Карабаха). Вместе с тем, Армянский национальный комитет Америки выступил решительно против протоколов о нормализации отношений с Турцией в 2009 году. В то же время, основная критика пришлась на США, которые якобы «подталкивали» Ереван к подписанию, а не на самого Саргсяна.
С точки зрения Еревана позитивные аспекты во взаимодействии с диаспорой всегда будут перевешивать негативные. Поддержка диаспоры продолжает оказывать решающее значение для экономического выживания Армении во враждебном окружении. Во внешней политике, однако, настроения среди некоторых элементов диаспоры останутся значительным препятствием на пути к достижению компромиссных решений в вопросах Карабаха и отношений Армении с Турцией.
Интересной является позиция диаспоры в России, по некоторым данным, являющейся самой большой общиной за пределами страны. В отличие от более «старых» диаспор в США и Европе, армяне России до сих пор проявляют меньше интереса к лоббированию в стране проживания более жесткой линии, например, по вопросу признания «геноцида».  Учитывая характер российского режима, его отношения с Турцией и Азербайджаном, и в целом «аполитичных» подходов многих армянских трудовых мигрантов, работающих в России, маловероятно, что картина вскоре изменится.