Հայկական սփյուռք. հայացք Լոնդոնից
Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարությունը հրապարակել է «Հայկական սփյուռք. դերն ու ազդեցությունը» (Armenia’s Diaspora – Its Role & Influence) զեկույցը: Մեդիամաքս-ն ընթերցողներին է ներկայացնում փաստաթղթից որոշ հատվածներ:
Հետխորհրդային երկրներից ամենամեծը Հայաստանի սփյուռքն է, որի մեծ մասը կենտրոնացած է Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում եւ Ֆրանսիայում: Այս գործոնը օժանդակության հսկայական աղբյուր է երկրի համար, միաժամանակ՝ այն սահմանափակում է Երեւանի՝ մանեւրելու հնարավորությունները, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հարցում: Ամենայն հավանականությամբ, հետագայում եւս այս իրավիճակը չի փոխվի:
Սփյուռքի աջակցությունը որոշիչ դեր է ունեցել Հայաստանի տնտեսական գոյության պահպանման ու զարգացման գործում: 1991թ-ից Հայաստանը մի քանի միլիարդ դոլար ֆինանսական օժանդակություն է ստացել ԱՄՆ-ի Սփյուռքից: Ամենահայտնի դոնորներից մեկը Լինսի հիմնադրամն էր՝ Կալիֆոռնիայի մագնատ Քըրք Քրքորյանի ղեկավարությամբ, որը Հայաստանի անկախանալու պահից ի վեր՝ 300 մլն դոլարի ներդրում է կատարել երկրում: Վերջին շրջանում, սակայն, ամենատպավորիչ ֆինանսական հոսքերը Հայաստան են գալիս Ռուսաստանի Սփյուռքից: Օրինակ՝ 2008թ. Ռուսաստանում աշխատող հայերի կատարած դրամական փոխանցումները կազմել են Հայաստանի պաշտոնական ՀՆԱ-ի 15%-ը (ոմանք կարծում են, թե «ստվերային» վճարումները ներառող իրական թվերը կարող են կրկնակի մեծ լինել):
Հայաստանի իշխանությունները լիովին գիտակցում են Հայկական սփյուռքի դերը մի պետության համար, որը զուրկ է բնական պաշարներից: Նախագահ Սարգսյանի օրոք ստեղծվել է Սփյուռքի նախարարություն: Հայկական սփյուռքում գործող կազմակերպությունների մեծ մասը մինչեւ այս քիչ ուշադրություն էր դարձնում Հայաստանում ներքին կառավարման/ժողովրդավարության ձեւավորման հարցերին: Այնուամենայնիվ, համաշխարհային Սփյուռքի որոշ անդամների մոտ կարծիք է ձեւավորվել, թե վերջին 10 տարիներին Հայաստանի կառավարությանը չի հաջողվել օգտագործել Սփյուռքի ներուժը՝ երկրի տնտեսության վերականգման կամ ժողովրդավարության հաստատման համար: Մասնավորապես՝ տնտեսական քաղաքականությունը շարունակում է սահմանափակ մնալ օլիգարխիկ թեքման պատճառով, ինչից տուժել են Սփյուռքի որոշ խոշոր ներդրողներ:
Արտաքին քաղաքականության ոլորտում պարբերաբար լարվածություն է առաջանում կառավարող վարչակազմի ու գլոբալ Սփյուռքի միջեւ, հիմնականում Թուրքիայի նկատմամբ կամ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով տարվող քաղաքականության պատճառով: Այս երեւույթի ամենաակնառու օրինակն արձանագրվեց առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի օրոք, որի հարաբերությունները Սփյուռքի ամենաազգայնական տրամադրվածություն ունեցող տարրերի հետ դժվարամատչելի էին՝ հաշվի առնելով վերջիններիս անվստահությունը նախագահի հանդեպ՝ նրա չափազանց մեծ զիջումների գնալու հնարավոր պատրաստակամության պատճառով: Տեր-Պետրոսյանի նախագահության ժամանակ Դաշնակցություն կուսակցության գործունեությունը Հայաստանում անօրինական հայտարարվեց, իսկ 1998թ. նրա հրաժարականը մասամբ պայմանավորված էր Սփյուռքից եկող դժգոհության հսկայական ալիքով՝ Ղարաբաղի հարցում «անընդունելի» փոխզիջումների համար: Նախագահը, իր հերթին, քննադատում էր Սփյուռքին՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գերակա ուղղությունների անիրատեսական գնահատականների համար: Նախագահ Սարգսյանին, ընդհակառակը, ավելի քիչ են քննադատում Սփյուռքում (մասամբ նրա ղարաբաղյան արմատների ու անձնական մասնակցության համար Ղարաբաղի «ազատագրման» գործում): Միաժամանակ՝ ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը կտրականապես դեմ արտահայտվեց 2009թ. Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ արձանագրությունների ստորագրմանը: Սակայն հիմնական քննադատությունները ուղղված էին ոչ թե Սարգսյանի, այլ ԱՄՆ-ի դեմ, որն իբրեւ «դրդում» է Երեւանին ստորագրել արձանագրությունները:
Երեւանի տեսանկյունից՝ Սփյուռքի հետ գործակցության դրական կողմերը մշտապես գերակշռելու են բացասականներին: Սփյուռքի օժանդակությունը շարունակում է որոշիչ դեր ունենալ Հայաստանի տնտեսական կյանքում՝ թշնամական շրջապատման պայմաններում: Արտաքին քաղաքականության մեջ, սակայն, Սփյուռքի որոշ տարրերի տրամադրությունները զգալի խոչընդոտներ են ստեղծում Հայաստանի կողմից փոխզիջումային լուծումներ գտնելու ճանապարհին՝ Ղարաբաղյան հարցում ու Թուրքիայի հետ հարաբերություններում:
Հետաքրքրական է Ռուսաստանի Սփյուռքի դիրքորոշումը, որը, որոշ տվյալների համաձայն, Հայաստանի սահմաններից դուրս ամենամեծ հայկական համայնքն է: Ի տարբերություն ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի «հին» համայնքների՝ Ռուսաստանի հայերը մինչ այժմ նվազ հետաքրքրություն են ցուցաբերում բնակության երկրում լոբբիստական գործունեության նկատմամբ, օրինակ, «Ցեղասպանության» հարցում: Հաշվի առնելով ռուսաստանյան ռեժիմի բնույթը, նրա հարաբերությունները Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ եւ, ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանում աշխատող մեծաթիվ հայ աշխատանքային միգրանտների «ապաքաղաքական» մոտեցումները, քիչ հավանական է, որ պատկերը մոտ ապագայում կփոխվի:

Armenian Diaspora: a view from London
British Foreign and Commonwealth Office published “Armenia’s Diaspora – Its Role & Influence” report. Mediamax presents some excerpts from the document.
Armenia has, in proportional terms, the largest Diaspora of any former Soviet state, much of it concentrated in Russia, the US and France. This has been a huge source of support for the Armenian state. But it’s also periodically acted as a brake on Yerevan’s scope for manoeuvre, particularly over the Nagorny Karabakh dispute and relations with Turkey. This is likely to remain the case in future.
****
Diaspora support has played a crucial role in Armenia’s economic survival and development. Since 1991 Armenia has received several billion dollars’ worth of financial support from US-based Diaspora Armenians alone. Among the most prominent donors has been the Lincy Foundation run by California-based magnate Kerk Kirkorian, which on its own has invested nearly $ 300 million in Armenia since independence. More recently, however, it has been the Diaspora community in Russia that has provided the most significant financial flows into the Armenian economy – as of 2008, remittances from Armenians working in Russia accounted for 15% of Armenia’s official GDP (some believe the real figure, taking into account ‘shadow’ payments outside the official banking system, may in fact be twice as high).
Successive Armenian governments have been fully conscious of the vital asset that the global Armenian Diaspora represents for a country lacking in mineral resources. Under President Sargsyan, a separate Ministry for Diaspora Issues has been created, charged with promoting even greater interaction between the Republic of Armenia and the global Armenian Diaspora. Significantly Armenian Diaspora organisations have shown relatively little interest to date in internal governance/democracy-building issues within Armenia. However, a view among some members of the global Diaspora is that the Armenian government over the last ten years has signally failed to harness the Diaspora’s potential to rebuild the economy or promote democratisation. Economic policy in particular has remained parochial and oligarch-bound, and some significant Diaspora investors have retreated with fingers burned. The political elite have also been dominated by a narrow group of largely Karabakh veterans, whose main international links are mostly focused on Russia (through previous service in the Soviet military, for example).
In the area of foreign policy, there have periodically been pronounced tensions between ruling administrations in Armenia and the global Diaspora, most notably over policy towards Turkey and the NK conflict. This was most visible under the leadership of Armenia’s first President, Levon Ter-Petrosyan (1991-1998), whose relationship with the more nationalist elements in the Diaspora was always an uncomfortable one, given the latter’s distrust of his perceived readiness to make excessive concessions on these issues (in particular his refusal to prioritise ‘genocide’ recognition by Turkey as a pre-condition for the normalisation of bilateral relations). Under Ter Petrosyan, the Dashnak party was banned in Armenia, and his eventual downfall in 1998 was at least in part triggered by furious Diaspora criticism of his support for an ‘unacceptable’ compromise solution on NK. For his part, Ter Petrosyan criticised the Diaspora’s ‘unrealistic’ view of Armenia’s policy priorities, and more recently, in his reincarnation as an opposition leader, has bemoaned the Diaspora’s lack of focus on Armenia’s retreat from democracy under his successors. President Sargsyan has, by contrast, attracted less ire from the Diaspora (in part in recognition of his Karabakhi roots and his direct role in securing NK’s ‘liberation’): whilst the ANCA strongly opposed his signing of the abortive Protocols with Turkey in 2009 on the normalisation of relations, the main focus of their criticism was the US (for allegedly ‘pressurising’ Yerevan into signing), rather than Sargsyan himself.
The positives in Armenia’s relationship with its global Diaspora will continue to outweigh the negatives from Yerevan’s standpoint. The support the Diaspora provides will remain crucial to Armenia’s economic survival in a hostile neighbourhood. On foreign policy, however, sentiment within elements of the Diaspora will remain a significant obstacle to achieving compromise-based solutions over the NK dispute and Armenia’s relations with Turkey.
An interesting issue to track will be the position of the Armenian Diaspora in Russia, by some margin the largest Armenian community outside the country itself. In contrast to the longer-established Diaspora communities in the US and Europe, Russia’s Armenians have hitherto shown little interest in lobbying their host country’s authorities to take a stronger line on e.g. ‘Genocide’ recognition. Given the nature of the Russian regime, its relationships with Turkey and Azerbaijan, and the generally ‘apolitical’ nature of many Armenian labour migrants working in Russia, it is unlikely that this picture will change soon. Over time, the possibility that this community could also be mobilised as a political lobbying force in support of the Armenian ‘cause’ should not be entirely discounted, However, for the time being the public stance of organised Armenian groups in Russia is focused on proving its loyalty to the Russian state – a similar dynamic for a vulnerable minority as in Iran and Syria.