Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունները շատ կառուցողական են եւ անկեղծ, ասել է Դաշինքի ներկայացուցիչը - Mediamax.am
3587 դիտում
Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունները շատ կառուցողական են եւ անկեղծ, ասել է Դաշինքի ներկայացուցիչը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ի Հանրային դիվանագիտության վարչության ներկայացուցիչ Դեսպինա Աֆենտուլին այսօր ասել է, որ «Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունները շատ կառուցողական են եւ հիմնված են անկեղծ երկխոսության վրա»:
Այդ մասին նա ասել է, հանդես գալով ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնում «Հայաստան-ՆԱՏՕ՝ նորագույն պատմություն» գրքի շնորհանդեսին:
Դեսպինա Աֆենտուլին ողջունել է գրքի թողարկումը՝ նշելով, որ այն ավելի հասանելի կդարձնի ՆԱՏՕ-Հայաստան կապերը հայ հասարակության համար:
«Այսօր մենք ունենք երկխոսության շատ լավ մակարդակ: Դրա մասին է վկայում է, օրինակ, վերջերս Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյանների մասնակցությունը Հյուսիսատլանտյան խորհրդի նիստին՝ «28+Հայաստան» ձեւաչափով, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ առաքելություններին ՀՀ մասնակցությունը, ինչի համար մենք շնորհակալ ենք Հայաստանին»,- ասել է Աֆենտուլին՝ նշելով, որ ՆԱՏՕ-ն մտադիր է շարունակել այդ երկխոսությունը:
ՀՀ արտգործնախարարության սպառազինությունների վերահսկման եւ միջազգային անվտանգության վարչություն պետ Սամվել Մկրտչյանը, իր հերթին, հիշեցրել է, որ վերջերս հաստատվել է Հայաստան–ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների 2014–2016թթ. ծրագիրը: Նա նաեւ նշել է, որ ակտիվ զարգանում է երկկողմ փոխգործակցությունը տարբեր ոլորտներում, մասնավորապես, արտակարգ իրավիճակների, գիտության եւ այլն:

Отношения Армения-НАТО очень конструктивные и искренние, сказала представитель Альянса - Mediamax.am
Отношения Армения-НАТО очень конструктивные и искренние, сказала представитель Альянса
Ереван /Медиамакс/. Представитель Управления общественной дипломатии НАТО Деспина Афентули сказала сегодня в Ереване, что «отношения Армения-НАТО очень конструктивные и основаны на открытом и искреннем диалоге».
Она сказала об этом, выступая на презентации книги «Армения - НАТО. Новейшая история» в Информационном центре НАТО в Ереване.
Деспина Афентули приветствовала издание книги, отметив, что она сделает связи НАТО-Армения более доступными для армянского общества.
«Наш диалог с Арменией находится на очень хорошем уровне. Об этом свидетельствует недавнее участие министров иностранных дел и обороны Армении в заседании Североатлантического Совета в формате «28+Армения», а также участие Армении в миротворческих миссиях НАТО, за что мы благодарны Армении»,- сказала Деспина Афентули, отметив, что НАТО намерено продолжать этот диалог.
Начальник управления по контролю над вооружениями и международной безопасности МИД Армении Самвел Мкртчян напомнил, что недавно был одобрен План действий индивидуального партнерства Армении с НАТО на 2014-2016гг.. Он отметил также, что активно развивается двустороннее сотрудничество в разных областях, например, чрезвычайных ситуаций, науки и т.д.