Մայիսի 9-ին նշվում է Եվրոպայի օրը: Տոնի կապակցությամբ Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիստեան հոդված է գրել, որը Մեդիամաքսը բացառիկ իրավունքով ներկայացնում է ձեր ուշադրությանը:
Եվրոպայի օրը՝ Շումանի հռչակագրի տարեդարձը, հրաշալի առիթ է նշելու, թե ինչպես մենք՝ ԵՄ-ն, ներսում հաղթահարեցինք հարյուրամայակների տարրաձայնույթուններն ընդհանուր ապագա կերտելու նպատակով: 1950 թվականի մայիսի 9-ին Ռոբերտ Շումանը հանդես եկավ Եվրոպայի միավորման գաղափարով՝ կոչ անելով բացառել պատերազմներն աշխարհամասում եւ երկրագնդի վրա տարածել խաղաղություն եւ բարեկեցություն:
Աշխարհի բոլոր անկյուններում՝ Կահիրեից, Կիեւից մինչեւ Երեւան մարդիկ ձգտում են ունենալ այն, ինչ մենք ունենք ԵՄ-ում՝ անհատական իրավունքներ եւ ազատություններ, ժողովրդավարական կառավարում, օրենքի գերակայություն, ամուր եւ ակտիվ քաղաքացիական հասարակություն եւ արժանապատիվ կյանք:
Ուկրաինայում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները ցույց են տալիս, որ այս արժեքներին չպետք է թեթեւամտորեն վերաբերվենք: Այսօր Եվրոպայում մենք տեսնում ենք, որ ժողովրդավարությունը մշտական ուշադրություն եւ աշխատանք պահանջող գործընթաց է, մենք համատեղ կրում ենք այն պահպանելու եւ սնելու պատասխանատվությունը: Եվ մենք սատարելու ենք բոլոր նրանց, ովքեր դուրս են գալիս փողոց այն ձեռք բերելու նպատակով:
Մենք ստեղծեցինք Եվրոպական արտաքին գործերի ծառայությունը` մեր խոսքը լսելի դարձնելու նպատակով: Երբ մենք ներգրավված ենք, իրականացնում ենք փոփոխություններ առաջացնող գործողություններ: Մեր քաղաքացիներին հայտնի է, որ այնպիսի լուրջ մարտահրավերների դեպքում, ինչպիսիք են անկայուն պետությունները, էներգետիկ անվտանգությունը, կլիմայական փոփոխությունն ու միգրացիան, մենք ավելի արդյունավետ ենք, եթե միասնական ենք:
Վերջին տարիների ընթացքում մենք ձեւավորեցինք 21-րդ դարին համապատասխանող դիվանագիտական ծառայություն: Իր գործունեության շնորհիվ ԵՄ-ն դարձավ համաշխարհային դերակատար, որը կարողանում է տարածել իր արժեքներն ու շահերը աշխարհով մեկ: Մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքը դարձել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության կենրոնական ուղղությունը, որը նպաստում է աշխարհում ժողովրդավարական անցումներին եւ օժանդակում է ճնշված փոքրամասնություններին, սոցիալական խմբերին եւ ՀԿ-ներին խոսել բարձրաձայն իրենց մտահոգող խնդիրների շուրջ:
ԵՄ-ի մեկ այլ կարեւոր նշանակությունը համաշխարհային գործընկերներին միավորելն է՝ երկարատեւ խաղաղություն եւ կայունություն հաստատելու նպատակով: ԵՄ Արտաքին եւ ավտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը գլխավորում էր ԵՄ 3+3 ձեւաչափի (Գերմանիա, Ֆրանսիա, Միացյալ Թագավորություն, ինչպես նաեւ ԱՄՆ, Չինաստան եւ Ռուսաստան) բանակցությունները Իրանի հետ, որոնք պսակվեցին հաջողությամբ 2013 թվականի նոյեմբերին՝ ստեղծելով միջանկյալ համաձայնագիր Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ:
Համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում ԵՄ-ն որգեգրում է համապարփակ մոտեցման քաղաքականություն՝ ընդգրկելով իր տրամադրության տակ գտնվող բոլոր գործիքները` դիվանագիտական, զարգամցման, զինուժի եւ տնտեսական: Այս մոտեցումը թույլ է տալիս մեզ ոչ միայն վերացնել ախտանիշը, այլեւ կանխել մեր առջեւ ծառացող խնդիրների սկզբնաղբյուրները:
Վերցնենք «Աֆրիկյան եղջյուր» տարածաշրջանը, որտեղ Սոմալիի կառավարության հետ քաղաքական երկխոսության, մեր ռազմածովային «ATALANTA» առաքելության համատեղ ջանքերի, զարգացմանն ուղղված թիրախային օժանադակության եւ հումանիտար օգնության շնորհիվ ծովահենությունը կրճատվեց 95 տոկոսով: Նախկին ծովահեններն այսօր հաճախում են կրթական հաստատություններ, ձեռք են բերում այնպիսի հմտություններ, որոնք կօգնեն նրանց նպաստել իրենք երկրի բարգավաճմանը:
2014 թվականը հատկանշական է Եվրոպական Միության համար: Տաս տարի առաջ մեր Միության կազմը համալրվեց 10 նոր պետություններով: 2004 թվականի ընդլայնման փուլը դարձավ մեր տարածաշրջանում տասնյակ տարիների տարաձայնությունների լուծման կարեւորագույն քայլ: Այնուհետեւ մեզ միացան եւս երեք նորանդամ պետություններ: Այս փաստը վկայում է այն մասին, որ ԵՄ-ի հետ ավելի սերտ կապեր հաստատելու հետաքրքրությունը չի մարում:
2014 թվականը կարեւոր է նաեւ Եվրոպայի քաղաքացիների համար: Մայիսի 22-ից 25-ը նրանք քվեարկելու են նոր Եվրոպական խորհրդարանի ստեղծման համար: Իսկ սա նշանակում է, որ քաղաքացիները հստակ ասելիք ունեն այն հարցի շուրջ, թե որոնք են լինելու ԵՄ-ի առաջնահերթությունները հետագա 5 տարիների համար:
64 տարի առաջ Ռոբերտ Շումանը հստակ քայլեր ձեռնարկեց այն գաղափարի ուղղությամբ, որն այսօր հանդիսանում է Եվրոպական Միություն: Այսօր Եվրոպայի օրը բոլորիս հնարավորություն է տալիս ի մի բերել ձեռքբերումները եւ հայացք ուղղելով ապագային՝ մտորել, թե ինչպես կարող ենք այսօր համատեղ ջանքերով ձեւավորել Եվրոպայի ապագան եւ խթանել խաղաղությունն ու բարեկեցությունը թե ներսում, եւ թե ամբողջ աշխարհում:

Traian Hristea: Recent events in Ukraine show that we cannot take European values for granted - Mediamax.am
9108 views
Traian Hristea: Recent events in Ukraine show that we cannot take European values for granted
May 9 is a Europe Day. Head of EU Delegation to Armenia, Ambassador Traian Hristea prepared an article on this day which Mediamax publishes on exclusive basis.
Europe Day – the anniversary of the Schuman Declaration - is a wonderful occasion to celebrate how in the EU we have overcome age old differences to shape a common future.  On 9 May 1950 Robert Schuman called for unification of Europe to make war on the continent impossible and spread peace and prosperity globally.
Around the globe, whether in Cairo, Kiev or Yerevan, people want what we have in the EU: personal rights and freedoms, democratic governance, rule of law, a strong and vibrant civil society and a decent living.
Recent events in Ukraine show that we cannot take these values for granted. In today’s Europe, we see that democracy is a constant work in progress; we share a responsibility to safeguard and nurture it. And we will stand by those that go to the streets to call for it.
We created a European External Action Service to ensure that when we speak, our voice is heard. And when we engage, our actions make a difference. Our citizens know that in the face of big problems such as fragile states, pandemics, energy security, climate change and migration, we are more effective together.
Over the past years we have built a diplomatic service for the 21st century. Through its work, the EU has become a truly global player, able to promote its values and interests around the world.  We have made human rights the silver thread that runs through EU foreign policy, assisting democratic transitions around the globe and helping oppressed minorities, social groups and NGOs to voice their concerns.
The EU also has an important role to play in bringing together partners around the world to achieve lasting peace and stability. The EU's High Representative for Foreign and Security Policy, Catherine Ashton leads the talks between the EU 3+3 (Germany, France and the United Kingdom as well as U.S., China and Russia) with Iran. They resulted in an interim agreement on Iran's nuclear programme last November - a crucial step towards making this world a safer and more secure place.
In crises around the world, the EU adopts a comprehensive approach that combines all the tools at our disposal: diplomatic, developmental, military and economic. This allows us to address not just the symptoms, but also the causes of the problems we face.
Take the Horn of Africa, where thanks to a combination of political dialogue with the government of Somalia, our naval mission ATALANTA, and targeted development aid and humanitarian assistance, piracy has been reduced by 95%. Today the young boys that manned pirate ships go to school and learn the skills that will help them lead their country towards a more prosperous future.
2014 is a special year for the EU. Ten years ago ten new members joined our Union. The 2004 enlargement was a crucial step towards overcoming decades of division on our continent. Since then three new members have joined our club; a testament to the continuing attraction of closer ties to the EU.
This year is also special for European citizens. From 22-25 May voters will go to the polls to cast their ballot in the elections to the next European Parliament. This means citizens will have a clear say in what should be the EU's priorities for the next five years.
Sixty four years ago Robert Schuman took a decisive step towards what we know as the European Union (EU) today. Today Europe Day is an opportunity for all of us: to commemorate past achievements, but also to look ahead at how we can shape our European future together and promote peace and prosperity at home and in the world.