Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Հայաստանի ողջ տարածում 25 հազ. ընտրողների շրջանում իրականացվող exit poll-ի ընթացքում գրանցվել են որոշակի տեխնիկական խնդիրներ:
Այս մասին Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ասել է Հայաստանում Gallup International Association ընկերության ներկայացուցչության տնօրեն Արամ Նավասարդյանը:
«Տեխնիկական խնդիրները պայմանավորված են նրանով, որ այս տեսակի հարցում Հայաստանում իրականացվում է առաջին անգամ: Հարցազրուցավարները որոշ ընտրատեղամասերում դիտորդների, ընտրողների կողմից արժանացել են ոչ ադեկվատ վերաբերմունքի», - ասել է նա:
Միաժամանակ Արամ Նավասարդյանն ասել է, որ վերոնշյալ «խնդիրները հնարավոր է եղել հարթել, եւ հարցումները իրենց հունով ընթանում են»:
«Նման բան սպասելի էր, եւ մենք դա հաշվարկել էինք: Ընտրանքի չափը`25 հազար հարցվող, բավականին մեծ է: Նույնիսկ այն երկրները, որտեղ բազմիցս անցկացվել են exit poll-եր, նույնպես բախվում նման խնդիրների»,-ասել է նա:
Նա նաեւ նշել է, որ շատ է մերժումների քանակը, սակայն դա չի ազդի վերջնական արդյունքների վրա: «Հարցման արդյունքները կբացահայտեն ընտրությունների ընդհանուր դինամիկան»,-վստահեցրել է նա:
Մինչեւ ժամը 16:00-ը ստացված հարցման արդյունքները կտրամադրվեն հարցման պատվիրատուին` Արմենիա հեռուստաընկերությանը, ժամը 20:00-ին:

Exit-poll Gallup продолжается, несмотря на некоторые технические проблемы
Ереван/Медиамакс/. В ходе проведения exit-poll-а среди армянских избирателей были зафиксированы некоторые технические проблемы.
Об этом в беседе с Медиамакс сказал директор представительства Gallup International Association в Армении Арам Навасардян.
«Технические проблемы обусловлены тем, что подобный опрос проводится в Армении впервые. Интервьюеры на некоторых избирательных участках столкнулись   с неадекватным отношением наблюдателей и избирателей»,- сказал он.
В то же время Арам Навасардян отметил, что «эти проблемы удалось разрешить, и опросы продолжаются».
«Подобное было ожидаемо, и мы просчитали этот вариант. Число опрашиваемых - 25 тысяч человек - достаточно большое. Даже в тех странах, в которых многократно проводились exit-poll-ы, также бывают такие проблемы»,- заметил он.
Арам Навасардян отметил также, что число отказов велико, однако это не скажется на окончательных результатах. «Результаты опроса раскроют общую динамику выборов»,- заверил он.