ԱՄՆ դեսպան. Ընտրություններում նկատվել են «դրական ազդանշաններ»
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերն այսօր ասել է, որ փետրվարի 12-ի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում նկատվել են «որոշակի դրական ազդանշաններ»:
Մեդիամաքսի թղթակցի հետ հարցազրույցում նա ասել է, որ Հրազդանում «նկատվել է ուժեղ քաղաքական քարոզարշավ եւ մրցակցություն, քանի որ այնտեղ առաջադրվել էին երկու ուժեղ թեկնածուներ»:
«Մենք ակնկալում ենք իրական քաղաքական մրցակցություն տեսնել նաեւ մայիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ», - ասել է դեսպանը:
Նա Մեդիամաքսին հայտնել է, որ անձամբ է հետեւել Հրազդանում կայացած ընտրություններին, զրուցել երկու կողմերի, ԿԸՀ ներկայացուցիչների եւ մի շարք դիտորդների հետ:
«Ուրախ էի տեսնելու, որ ընտրատեղամասերը կարգին վիճակում են: Երկու կողմերն էլ հաստատել են, որ  ընտրական գործընթացները թափանցիկ են եղել», - ասել է ամերիկացի դիվանագետը:
Պատասխանելով Մեդիամաքս-ի այն հարցին, որ ՀՀ ԿԸՀ-ն հրաժարվել էր ԱՄՆ-ի դեսպանատան աշխատակիցներին Հրազդանում կայացած ընտրություններում դիտորդի կարգավիճակ տալ, Ջոն Հեֆերնը նշել է, որ «շատ մտահոգված չէ այդ հանգամանքով, իսկ աշխատանքը կշարունակվի մայիսին կայանալիք խորհրդարանական եւ 2013-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին»:
«Միջազգային հանրությունը հետաքրքրված է Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմամբ: Մենք աշխատում ենք ԿԸՀ-ի, կուսակցությունների, քաղաքացիական հասարակության եւ ԶԼՄ-ների հետ համատեղ, որպեսզի այս ընտրություններն անցնեն ազատ եւ արդար», - ասել է Ջոն Հեֆերնը:

Посол США в Армении: на выборах были заметны «позитивные сигналы» - Mediamax.am
Ереван, 14 февраля. /Медиамакс/. Посол США в Армении Джон Хефферн сказал сегодня, что на состоявшихся 12 февраля выборах в органы местного самоуправления были заметны «некоторые хорошие позитивные сигналы».
В беседе с корреспондентом Медиамакс, он сказал, что в Раздане «была замечена сильная политическая кампания и конкуренция, так как там было два сильных кандидата».
«Мы также хотим видеть реальную политическую конкуренцию на предстоящих в мае выборах в парламент», - сказал посол.
Он сообщил Медиамакс, что лично наблюдал за выборами в Раздане, разговаривал с обеими сторонами, представителями ЦИК и некоторыми наблюдателями.
«Я был рад увидеть, что избирательные участки находятся в порядке. Обе стороны подтвердили, что выборные процедуры были проведены прозрачным путем», - сказал американский дипломат.
Отвечая на вопрос Медиамакс об отказе ЦИК Армении наделить сотрудников посольства США полномочиями наблюдателей за выборами в Раздане, Джон Хефферн отметил, что «не очень обеспокоен этим, и работа будет продолжена на предстоящих в мае парламентских выборах и выборах президента в 2013 году».
«Международное сообщество заинтересовано в демократии в Армении. Мы работаем вместе с ЦИК, партиями, гражданским обществом и СМИ для того, чтобы эти выборы были свободными и справедливыми», - сказал Джон Хефферн.