Դիլիջանի միջազգային դպրոցի ընդունելությունը կմեկնարկի նոյեմբերի 1-ից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միացյալ Համաշխարհային Քոլեջներ (United World Colleges-UWC) կրթական ցանցի տնօրենների խորհուրդը հայտարարել է, որ Դիլիջանի միջազգային դպրոցը (DIS) դարձել է UWC-ի լիիրավ անդամ եւ կկոչվի UWC Dilijan:
Աշակերտների ընդունելությունը կմեկնարկի նոյեմբերի 1-ից` 140 երկրներում գործող UWC Ազգային կոմիտեների միջոցով:
«Դիլիջանի միջազգային դպրոցն ուրախ է տեղեկացնել UWC-ին իր անդամակցության մասին: Այն երեխաները, ովքեր ցանկանում են 2014 թվականի սեպտեմբերից դառնալ մեր աշակերտները, կարող են դիմել UWC-ի Ազգային կոմիտեներ, որոնց տվյալները հասանելի են www.uwc.org կայքում: UWC Dilijan-ը մտադիր է 2014 թ-ի սեպտեմբերին ընդունել ավելի քան 90 աշակերտների 45 երկրներից», - ասել է DIS-ի ղեկավար Ջոն Պադեֆութը:
Ջոն Պադեֆութը եղել է Մեծ Բրիտանիայի Իթոն քոլեջի փոխտնօրենը եւ Հնդկաստանի Հայդարաբադ քաղաքում հիմնադրել է Ագա Խանի Ակադեմիան:
«Մենք ոգեւորված ենք Միացյալ Համաշխարհային Քոլեջների ցանցին Դիլիջանի միջազգային դպրոցի միանալու փաստով», - ասել է UWC միջազգային գրասենյակի գործադիր տնօրեն Քեյթ Քլարքը: «Տեղակայումը Արեւելքի եւ Արեւմուտքի խաչմերուկում եւ հարուստ պատմությունը Հայաստանը կատարյալ վայր են դարձնում UWC դպրոցի համար: Իսկ այն դերը, որը դպրոցը կխաղա Դիլիջանի զարգացման հարցում, նրան հատուկ տեղ եւ նշանակություն է տալիս UWC ընտանիքում», - ընդգծել է Քեյթ Քլարքը:
«Ընտրությունը UWC-ի դպրոցներում կատարվում է բացառապես մրցակցային հիմունքներով, եւ առավելությունը տրվում է տաղանդավոր ու սոցիալապես ակտիվ երիտասարդներին՝ անկախ նրանից, թե ի՞նչ ծագում ունեն: Ընտրության այդպիսի համակարգը թեկնածուներին ընձեռում է հավասար հնարավորություններ՝ անկախ նրանց ազգությունից, դավանանքից, լեզվից ու ծնողների ֆինանսական կարողությունից, եւ թույլ է տալիս մեկ վայրում հավաքել հետաքրքիր, ոչ ստանդարտ մտածելակերպ ունեցող եւ ստեղծագործ մարդկանց, որոնք ներկայացնում են տարբեր մշակույթներ»- - ասել է Դիլիջանի միջազգային դպրոցի գործընկեր-հիմնադիր եւ Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը:
Եվրոպական միության կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերով հանձնակատար Անդրուլա Վասիլիուն վերջերս հաջողություն էր մաղթել Դիլիջանի միջազգային դպրոցին` նշելով, որ « United World Colleges-ի առաքելություններից է աջակցել միջազգային եւ միջմշակութային փոխըմբռնմանը, ինչը հանդիսանում է ԵՄ կրթական քաղաքականության հիմքը»:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցը լայնածավալ բարեգործական նախաձեռնություն է, որի շնորհիվ Հայաստանը ներկայացված կլինի համաշխարհային կրթական քարտեզի վրա: Դպրոցն իր դռները կբացի 2014 թ. սեպտեմբերից: 2023-ին դպրոցում կուսանեն 650 աշակերտներ 60 երկրներից: Աշակերտների 90 տոկոսը կսովորեն նվիրատուների կողմից հատկացված կրթաթոշակներով:

Дилижанская международная школа стала членом сети UWC; прием учеников начнется 1 ноября - Mediamax.am
11580 просмотров
Дилижанская международная школа стала членом сети UWC; прием учеников начнется 1 ноября
Ереван/Медиамакс/. Совет директоров образовательной сети Объединенные колледжи мира (United World Colleges-UWC) объявил, что Дилижанская международная школа (DIS) стала полноправным членом UWC и будет именоваться UWC Dilijan.
Прием учеников стартует 1 ноября посредством Национальных комитетов UWC, действующих в 140 странах.
«Дилижанская международная школа рада сообщить о своем членстве в UWC. Дети, которые хотят стать нашими учениками в сентябре 2014 года, могут обращаться в Национальные комитеты UWC, контактные данные которых доступны на сайте www.uwc.org. UWC Dilijan планирует принять в сентябре 2014 года более 90 студентов из более чем 45 стран», - сказал глава DIS Джон Падефут.
Джон Падефут был заместителем руководителя Итон-колледж в Великобритании и основал Академию Ага Хана в индийском городе Хайдарабад.
«Мы очень воодушевлены вступлением Дилижанской международной школы в Объединенные колледжи мира», - сказал исполнительный директор международного офиса UWC Кит Кларк. «Расположение Армении на стыке востока и запада и ее история делают страну идеальным местом для школы UWC. Та роль, которую будет играть школа в развитии Дилижана, придает ей особый характер и место в UWC», - подчеркнул Кит Кларк.
«Отбор в школы UWC происходит исключительно на конкурсной основе, и приоритет отдается талантливым и социально активным молодым людям, кем бы они ни были и откуда бы ни происходили. Такая система отбора предоставляет кандидатам равные возможности вне зависимости от их расы, вероисповедания, языка и финансового положения их родителей и позволяет собрать вместе удивительных, нестандартно мыслящих и творческих людей, представляющих разные культуры», - сказала соучредитель и председатель Совета попечителей Дилижанской международной школы Вероника Зонабенд.
Комиссар Европейского Союза по вопросам образования, культуры и молодежи Андрулла Вассилиу недавно пожелала больших успехов Дилижанской международной школе, отметив, что «одной из миссий United World Colleges является подержка международного и межкультурного взаимопонимания, заложенного в основу образовательной политики ЕС».
Дилижанская международная школа является масштабной благотворительной инициативой, благодаря которой Армения будет представлена на мировой образовательной карте. Школа откроет свои двери в сентябре 2014 года. В 2023 году в школе будет 650 учеников из 60 стран. 90 процентов учеников будут получать образование за счет стипендий, выделяемых донорами.