Գայանե Ենոքյանը զրուցում է Արմեն Նուրբեկյանի հետ
Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանի կարծիքով՝ յուրաքանչյուր խնդրի լուծման հիմքում կրթությունն է։ Ելնելով սեփական օրինակից՝ նա Մեդիամաքսին պատմել է, թե ինչպես կարող են որակյալ կրթությունը եւ ճիշտ ընտրված կրթական հաստատությունն ապահովել լավ կարիերա եւ շարունակական զարգացում։
Արմեն Նուրբեկյանը սովորել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) գործարար կառավարման մագիստրատուրայում, ինչի շնորհիվ էլ հնարավորություն է ստացել աշխատանքի անցնելու ՀՀ Կենտրոնական բանկում։ Տարիների կարիերայի ընթացքում մի շարք կարեւոր պաշտոններ զբաղեցնելուց հետո՝ նա 2022 թվականի դեկտեմբերին ընտրվել է ԿԲ նախագահի տեղակալ:
Արմեն Նուրբեկյանը նաեւ դասախոսում է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի տնտեսագիտության մագիստրոսական ծրագրում (Master of Science in Economics), որի դասերն անցկացվում են ԿԲ Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնում։
-Պրն Նուրբեկյան, խնդրում եմ պատմեք, թե ինչպիսի ճանապարհ եք անցել մինչեւ ԿԲ նախագահի տեղակալ ընտրվելը, եւ ինչո՞վ է պայմանավորված եղել ֆինանսական ոլորտի ընտրությունը:
- Ես կրթությամբ մաթեմատիկոս եմ: Առաջին կրթությունս ստացել եմ Երեւանի պետական համալսարանի մաթեմատիկայի եւ մեխանիկայի ֆակուլտետում, որտեղ բակալավրի աստիճան ստանալուց հետո շարունակել եմ սովորել մագիստրատուրայում եւ զուգահեռաբար կրթություն ստացել Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի գործարար կառավարման մագիստրոսական ծրագրում (MBA):
Ֆինանսական ոլորտի ընտրությունն ավելի շուտ ինքնաբերաբար է ստացվել: Հավանաբար, բախտս բերել է, որ հանդիպել եմ մարդկանց հնարավորություն ընձեռելու իմաստով պատրաստակամ անհատների, որոնք նաեւ ինձ են օգնել ինքնադրսեւորվել:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում սովորելու երկրորդ տարվա ընթացքում՝ 2010 թվականին, աշխատանքի առաջարկ եմ ստացել ՀՀ Կենտրոնական բանկից: Սկզբնական շրջանում եղել եմ ֆինանսական կայունության վարչությունում, որտեղ հիմնականում զբաղվել եմ բանկերի սթրես-թեստավորման հարցերով:
Մոտ երկու տարի անց մի փոքր փոխել եմ մասնագիտացումս դեպի մակրոտնտեսական հարցեր: Այդ տարիներին ԿԲ-ում ջանքեր էինք գործադրում դրամավարկային քաղաքականության մեջ ներքին որոշումների կայացման համակարգի զարգացման ուղղությամբ, որի համար էլ գործուղվեցի Արժույթի միջազգային հիմնադրամ: Ավելի ուշ նաեւ մեկուկես տարով նորից մեկնեցի Վաշինգտոն՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամում ԿԲ-ի հետ համատեղությամբ աշխատանքի (անգլ.՝ secondment): Այնտեղ իմ աշխատանքը հիմնականում առնչվում էր նավթի գների եւ համաշխարհային տնտեսության զարգացման մոնիթորինգի հետ:
Երբ 2015 թվականին վերադարձա Հայաստան, կարիերաս շարունակվեց Կենտրոնական բանկի հետազոտությունների վարչությունում: Երկու տարի ղեկավարեցի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնը, զուգահեռաբար նաեւ մակրոտնտեսական վարչության տնօրենն էի, մինչեւ արդեն 2022 թվականի դեկտեմբերին Ազգային Ժողովի կողմից ընտրվեցի ԿԲ նախագահի տեղակալ:
-Ի՞նչ է Ձեզ տվել Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում ուսանելը, եւ ինչ ազդեցություն է այն ունեցել Ձեր մասնագիտական աճի վրա:
- Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանն առանձնանում է նրանով, որ այն ուսանողներին լայն հնարավորություններ է ընձեռում եւ օգնում ընդլայնել մտքի սահմանները: Երբ ես իմ մաթեմատիկական չոր գիտելիքներով եկա ՀԱՀ-ում սովորելու, այստեղի մոտեցումներն ինձ օգնեցին կոտրել մասնագիտությանս առանձնահատկություններից բխող սահմանափակումները: Կարող եմ մի պարզ օրինակ բերել այն մասին, թե ինչպես է դա տեղի ունենում:
Համալսարանի բոլոր մագիստրոսական ծրագրերում կա շրջակա միջավայրին առնչվող առարկա, որին մասնակցելն անհրաժեշտ է կրեդիտ ստանալու համար: Առաջարկվող մի քանի տարբերակներից ես ընտրեցի թռչնաբանությունը, որի դասերի շրջանակում գնում էինք Սեւանա լիճ ու այնտեղ ուսումնասիրում թռչուններին: Այս եւ նմանատիպ այլ փորձառություններ, որ տալիս է համալսարանն ուսանողներին, մեծ դրական ազդեցություն են թողնում մտածելակերպի եւ աշխարհայացքի վրա:
ՀԱՀ-ում նաեւ շատ հաճախ են ուսանողները հանդիպումներ ունենում աշխարհահռչակ մարդկանց հետ: Իմ սովորելու տարիներից լավ տպավորվել է Ալեքսիս Օհանյանի դասախոսությունը: Նման մարդկանց հետ հանդիպումներն օգնում են անհասանելին տեսնել որպես հնարավոր, որը նորից կոտրում է մեր ներքին սահմանափակումները:
- Ինչպիսի՞ դեր ուներ ՀԱՀ-ի մագիստրոսական ծրագրում ստացած կրթությունը Ձեր հետագա կարիերայում:
-  MBA-ի պարագայում ամենակարեւորը հենց կապերի հաստատումն է, իսկ այս իմաստով Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը մեծ հնարավորություններ է տալիս ինչպես միջազգային կապերի առկայությամբ, այնպես էլ քեզ հետ նույն կուրսում սովորող մյուս ուսանողների շնորհիվ, որոնք սովորաբար արդեն իսկ կայացած կառավարիչներ են:
Ինչ վերաբերում է իմ կարիերային, դրա մեկնարկը հենց համալսարանում է տրվել, եւ իմ օրինակը հրաշալիորեն բնութագրում է այն, ինչ արդեն ակնարկեցի՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը հնարավորությունների վայր է:
Կենտրոնական բանկից աշխատանքի առաջարկը ստացել եմ ՀԱՀ-ի իմ դասախոսներից մեկի շնորհիվ, որն այնտեղ էր աշխատում եմ, եւ ինձանում պոտենցիալ տեսնելով՝ կապող օղակ դարձավ իմ ու ԿԲ-ի միջեւ: Հենց այս առաջարկով էլ կարծես ինքնաբերաբար հարթվեց իմ հետագա կարիերային ճանապարհը:
- Տեղյակ եմ, որ ուսումն ավարտելուց հետո շարունակել եք դասավանդել ՀԱՀ-ի MBA ծրագրում, իսկ հետագայում դասախոսել եք նաեւ համալսարանի տնտեսագիտության մագիստրոսական ծրագրում (Master of Science in Economics): Ի՞նչ խնդիր է լուծում այս կրթական ծրագիրը:
- ՀԱՀ-ի տնտեսագիտության մագիստրոսական ծրագիրը (MSE)մեկնարկել է 2013 թվականից եւ իրականացվում է Դիլիջանում՝ Կենտրոնական բանկի հետ համագործակցությամբ:
Կենտրոնական բանկը՝ որպես գործատու, շատ կարեւորում է բարձրակարգ մասնագետների դերը, եւ նման ռեսուրսի ձեւավորման համար ներդրումներ է իրականացնում։ Այս իմաստով Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հետ համագործակցությունը շատ բնական է, որովհետեւ երկու կողմերն էլ անզիջում են, երբ հարցը վերաբերում է բարձրորակ կրթությանը։
Վստահաբար կարող եմ ասել, որ կրթական ծրագիրը լիովին արդարացնում է այն նպատակը, որը դրված է եղել դրա մեկնարկի հիմքում: Բոլոր շրջանավարտները շատ արագ լավ աշխատանք են գտնում եւ լրացնում որակյալ մասնագետների պահանջարկը:
Ըստ Կենտրոնական բանկի եւ ՀԱՀ-ի համաձայնության՝ համալսարանը առաջիկայում տնտեագիտության ոլորտում կունենա նաեւ դոկտորական ծրագրեր (Ph.D.), որը եւս մեծ ներդրում կլինի ոլորտի կրթական բացը լրացնելու համար:
- Ովքե՞ր կարող են դիմել ՀԱՀ-ի տնտեսագիտության մագիստրոսական ծրագրին, եւ ի՞նչ կարող են ակնկալել դիմորդները:
- Այս կրթական ծրագիրն այն դիմորդների համար է, որոնք ցանկանում են տնտեսագիտության ոլորտում որակյալ կրթություն ստանալ՝ ձեռք բերել ինչպես կոշտ, այնպես էլ փափուկ հմտություններ, սովորել ճիշտ մտածել եւ ունակ լինել վերլուծելու գրեթե բոլոր խնդիրները: Սրա շնորհիվ էլ ծրագրի ընձեռած կարիերային հնարավորությունները բազմազան են եւ չեն սահմանափակվում միայն ֆինանսական շուկայով: Մեր շատ շրջանավարտներ այսօր իրենց հրաշալի դրսեւորում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ռիսկերի կառավարման, տվյալագիտության եւ այլ ոլորտներում:
Այս մագիստրոսական ծրագիրը հրաշալի լրացում է բակալավրի կրթությանը, որովհետեւ եթե վերջինիս պարագայում ուսանողը կենտրոնացած է բազային գիտելիքներ ստանալու ուղղությամբ, մագիստրատուրայում այդ գիտելիքները դառնում են կիրառական: Միեւնույն ժամանակ MSE-ն տալիս է փորձարկումներ կատարելու, ծրագրեր իրականացնելու ու նոր հարցերի հետամուտ լինելու հնարավորություններ, ինչն իհարկե, անհրաժեշտ պայման է իրական զարգացման համար:
Մեր ժամանակներում տեխնիկական լայն հնարավորությունների առկայությունը նաեւ մի ակնհայտ վտանգ ունի. եթե մարդուն տաս տեխնիկական հնարավորություն նախքան նրան մտածել սովորեցնելը, մարդը կորցնում է մտածելու ունակությունը կամ առնվազն այլեւս այն չի զարգացնում: Այս իմաստով MSE ծրագրում մտածել սովորեցնելու ու տեխնիկական հնարավորությունների հավասարակշռությունը հստակ պահպանված է:
- Այժմ այսպիսի միտում է նկատվում ամբողջ աշխարհում. մարդիկ սկսել են ավելի քիչ դիմել մագիստրոսական ծրագրերի, բակալավրի կրթությունը եւս փորձ է արվում «փոխարինելու» կարճ դասընթացներով, որոնց վերջում սերտիֆիկատներ են տրվում: Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ է տալիս համալսարանը, որը հնարավոր չէ ստանալ «սերտիֆիկատային» կրթությամբ:
-Այո´, ընդհանուր առմամբ այսօր ֆորմալ կրթությունը հարցականի տակ է առնվում: Ձեր նշած ժամանակակից կրթական հնարավորություններն, իհարկե, դրական գործոն են, բայց պետք է տարբերակել, թե ինչ է տալիս հիմնաքարային կրթությունը:
Ինձ համար որակյալ կրթության ամենալավ օրինակներից է Նոբելյան մրցանակակիր, ամերիկացի ֆիզիկոս Ռիչարդ Ֆեյնմանի դասախոսությունների շարքը Քորնելի համալսարանում: Նա պարզապես սեւ գրատախտակի վրա կավիճով շատ բարդ բաներ է գրում, եւ անկախ ամեն ինչից, սա այսօր էլ մնում է իրական լավ կրթություն, հիմա բացատրեմ՝ ինչու:
Լավ կրթությունն արկածի նման է, որտեղ քեզ ուղղություն ցույց տվողը դասախոսի դերում է, իսկ քեզ հետ սովորողներն ուղեկիցներդ են, ում հետ միասին հաղթահարում ես կրթական բարդ ճանապարհորդությունը: Իրարից սովորելով եւ ունենալով որակյալ ուղեկցորդ, որին հարցեր եք տալիս ու հետեւում նրա ցույց տված ուղղությանը՝ կրթությունը դառնում է դինամիկ եւ ինտերակտիվ գործընթաց: Կա որոշակի դժվարություն, որը հաղթահարելով ես սովորում, մինչդեռ հեշտ լինելու պարագայում լավ արդյունք ակնկալել պետք չէ: Միեւնույն ժամանակ ունես ուղեկիցներ ու առաջնորդ, որոնք թույլ չեն տա հուսահատվել ու հետ կանգնել ճանապարհից:
«Սերտիֆիկատային» կրթության պարագայում մի կողմից ամեն ինչ կարծես շատ հեշտ է, մյուս կողմից էլ չկա դինամիկ եւ ինտերակտիվ փոխգործակցություն դասախոսի եւ կուրսընկերների հետ: Սա է պատճառը, որ նման դասընթացներ սկսող մարդկանցից շատ քչերն են հասնում դասընթացի ավարտին:
-Հիմնվելով Ձեր ուսանողական փորձառության վրա՝ ի՞նչ խորհուրդ կտաք Ամերիկյան համալսարանի այսօրվա ուսանողներին, որպեսզի նրանք կարողանան լավագույնս օգտագործել իրենց ժամանակը:
- ՀԱՀ-ում սովորելու տարիներից հիշում եմ, որ մշտապես մեծ հաճույքով եմ մասնակցել դասերին: Միջազգային կապերն ու արտերկրից հրավիրված դասախոսներն առավելագույնս նպաստում էին նրան, որ համալսարանում ձանձրանալ, մեղմ ասած, հնարավոր չէր: Հիմա էլ ինչքան շփվում եմ ուսանողների հետ, տեսնում եմ, որ այս իմաստով ոչինչ չի փոխվել:
Որպես համալսարանի հիմնական բնորոշում կցանկանամ ընդգծել նաեւ այն, որ այն ուսանողին փոխանցում է այնքան գիտելիք եւ հմտություններ, որքան ուսանողը պատրաստ է վերցնել: Ուսանողների տեսանկյունից շատ կարեւոր է ընձեռվող հնարավորություններից չվախենալն ու ունենալ նորը փորձելու ձգտում։
Գայանե Ենոքյանը զրուցում է Արմեն Նուրբեկյանի հետ Գայանե Ենոքյանը զրուցում է Արմեն Նուրբեկյանի հետ
Մյուս կողմից մեր ժամանակների մարտահրավերներից է նաեւ հենց հնարավորությունների բազմազանության պատրանքայնությունը․ երբ փորձում ես գնալ արտաքին դաշտում երեւացող բոլոր հնարավորությունների հետեւից, հավանական է, որ այդպես էլ ոչնչի չհասնես։ Այս պարագայում կարեւոր է հավասարակշռության պահպանումը․ փորձելով այն ամենը, ինչ հետաքրքիր է, պետք է ի վերջո կենտրոնանաս որոշակի ուղղության վրա, որպեսզի կարողանաս հավելյալ արժեք ստեղծել: Որպես լավ լուր ասեմ, որ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը նորը փորձելու, նաեւ սխալներ թույլ տալու իմաստով պատժիչ միջավայր չէ:
- Ձեր կարծիքով, Հայաստանի առաջ այսօր կանգնած տնտեսական մարտահրավերների հաղթահարման հարցում ի՞նչ դեր ունեն MSE-ի նման կրթական ծրագրերը:
- Գաղտնիք չէ, որ մենք շատ անկայուն միջավայրում ենք ապրում, եւ հարց է առաջանում, թե ինչպես պետք է կենտրոնական բանկը այս անկայունության ու ճգնաժամերի մեջ հետեւի իր առաքելությանը, այն է՝ ապահովել կայունություն: Երբ հետ հայացք եմ գցում տարբեր ժամանակներում բարդ որոշումների կայացմանը, պարզ է դառնում, որ ինչի մասին էլ խոսենք ու հետո փորձենք մեկ կամ երկու քայլ ավելի խորը գնալ, կհանգենք կրթությանը:
Ճգնաժամային իրավիճակներում մարդու՝ որոշումների կայացման հորիզոնը կարճանում է։ Նա սկսում է կարճաժամկետ լուծումներ փնտրել, հեռուն այլեւս չի նայում, ինչը վախի հետեւանք է։ Թեեւ օբյեկտիվ վախը կարեւոր բան է, միեւնույն ժամանակ տարածված խնդիր է դառնում երկրի զարգացման համար երկարաժամկետ որոշումների անտեսումը:
Իմ կարծիքով, վախը բխում է գիտելիքի բացակայությունից։ Վախենում ես այն ժամանակ, երբ անորոշություն է եւ խնդիրը հասկանալ չես կարողանում: Մինչդեռ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր լուրջ խնդիրները պահանջում են երկարաժամկետ լուծումներ եւ երկարաժամկետ ներդրումներ։
Եթե վերլուծենք համաշխարհային տնտեսական աճը, կնկատենք, որ ֆիզիկական կապիտալի սղության խնդիր չկա, եւ միեւնույն ժամանակ ամեն նոր ստեղծված միավոր արժեքի մեջ գիտելիքն ու մարդկային կապիտալն ավելի մեծ դեր ունեն, այսինքն՝ երկարաժամկետ լուծումների տեսանկյունից կրթությունն ամենակարեւորն է:
Եթե վերցնենք, օրինակ, Հայաստանի տնտեսության ՏՏ ոլորտը, կտեսնենք, որ խնդիրը ոչ թե մեր ՏՏ արտադրանքի նկատմամբ աշխարհում պահանջարկի ձեւավորումն է, այլ այն, որ կրթությունը պետք է այդ առաջընթացի հետեւից հասնի: Այս տեսանկյունից MSE-ն եւ համանման կրթական ծրագրերը առանցքային նշանակություն ունեն եւ շատ անելիք։ ՀՀ-ում անորոշություններն ավելի շատ են, ուստի մենք պարտավոր ենք առավելագույնս որակյալ որոշումներ կայացնել:

Gaiane Yenokian talks to Armen Nurbekyan
Armen Nurbekyan, Deputy Governor of the Central Bank of Armenia, believes that education is the basis for solving every problem. Drawing from his personal experience, he shared with Mediamax how quality education and the right educational institution can ensure a successful career and continuous growth.
Armen Nurbekyan pursued his master’s in business administration at the American University of Armenia (AUA), which opened the door for him to join the Central Bank of Armenia. After holding various significant positions over the course of his career, he was elected deputy governor of the Central Bank in December 2022.
Armen Nurbekyan is also lecturing in the Master of Science in Economics program at AUA. These classes take place at the Central Bank’s Dilijan Training and Research Center.
- Mr. Nurbekyan, could you share the journey that led you to your position as deputy governor of the Central Bank? What motivated you to pursue a career in the financial sector?
- I have a background in mathematics. I completed my undergraduate studies in the Faculty of Mathematics and Mechanics at Yerevan State University, where I continued on to pursue a master’s degree. Concurrently, I enrolled in the Master of Business Administration (MBA) program at AUA.
My transition into the financial sector felt almost natural. I consider myself fortunate to have met individuals willing to give people opportunities and who have also helped me express myself.
In my second year at AUA in 2010, I was offered a position at the Central Bank of Armenia. Initially, I joined the financial stability department, focusing primarily on stress-testing issues of banks.
Around two years later, I shifted my focus toward macroeconomic issues. During this time at the Central Bank, we dedicated efforts to enhancing our internal decision-making processes in monetary policy. This led to my assignment to the International Monetary Fund (IMF). Later, I left for Washington again for a 1.5-year secondment at the IMF. My responsibilities there centered on monitoring oil prices and analyzing global economic developments.
Upon my return to Armenia in 2015, I continued my career at the Research Department of the Central Bank. Over the following years, I served as the head of the Dilijan Training and  Research Center of the Central Bank for two years and held the position of director of the Macroeconomic Department. In December 2022, I was elected deputy governor of the Central Bank by the National Assembly.
- What did studying at the AUA give you? How did it contribute to your professional growth?
- AUA stands out by providing students with extensive opportunities and expanding the boundaries of their thinking. When I enrolled at AUA with my background in mathematics, the educational approaches there helped me break the limitations inherent in my field. I can give a simple example of how this happens.
In all of the University’s master’s programs, there is a mandatory environmental course. I opted for the ornithology option, which led us to Lake Sevan to study birds. Such experiences, along with others offered by the University, profoundly shape students’ thinking and worldview in a positive manner.
At AUA, students frequently have the opportunity to meet with renowned individuals. Alexis Ohanian’s lecture left a lasting impression on me during my time there. Interactions with such figures inspire us to perceive the seemingly unattainable as achievable, thus dismantling our internal barriers once more.
-  How did the education you received in the master’s program at AUA shape your future career?
-  In the case of the MBA, networking is paramount. In this regard, AUA provides great opportunities, facilitated by its international connections and fellow students who are usually already seasoned managers.
As for my career, it began right at the University, and my example perfectly characterizes what I already hinted at: AUA is a place of opportunity.
I received a job offer from the Central Bank thanks to one of my professors at AUA. Seeing my potential, he became a link between me and the Central Bank. This offer paved the way for my future career.
- I know that after finishing your studies, you continued to teach in the MBA program of AUA, and later you also lectured in the University’s Master of Science in Economics (MSE) program. What particular issue does this educational program address?
- The MSE program at AUA started in 2013 and is implemented in Dilijan in collaboration with the Central Bank.
As an employer, the Central Bank attaches great importance to the role of high-quality specialists and invests in the formation of such a resource. In this sense, cooperation with AUAA is a natural fit, as both parties are uncompromising when it comes to high-quality education.
I can confidently say that the educational program fully justifies the goals set at its inception. All graduates find good jobs very quickly, effectively meeting the demand for skilled professionals.
Under the agreement between the Central Bank and AUA, the University will soon introduce doctoral programs (Ph.D.) in economics. This initiative will significantly contribute to bridging the educational gap in the field.
- Who can apply for AUA’s MSE program, and what can applicants anticipate from it?
- This educational program is for applicants seeking quality education in economics — acquiring both hard and soft skills, learning to think right, and analyzing a wide array of problems. Thanks to this, the career opportunities offered by the program are diverse and not limited to the financial market. Many alumni are doing a great job in information technology, risk management, data science, and other fields.
This master’s program is an excellent complement to undergraduate education, because while the bachelor’s studies focus on acquiring fundamental knowledge, the master’s degree applies this knowledge practically. At the same time, MSE provides opportunities for experimentation, program implementation, and exploration of new issues, which are essential for real development.
In our time, wide technical possibilities also pose a clear danger. Granting technical abilities before teaching critical thinking can make the person lose the ability to think, or at least stop developing it. In this sense, the MSE program ensures a balance between teaching thinking and providing technical opportunities.
- There is a global trend of decreasing applications for master’s programs, and an attempt to “replace” bachelor’s education with short courses that offer certificates upon completion. What benefits does a university education provide that a “certificate” education cannot?
- Indeed, formal education is being questioned today. The modern educational opportunities you mentioned are undoubtedly beneficial, but it is necessary to differentiate what the foundational education provides.
To me, one of the finest examples of quality education is the lecture series delivered by Nobel Prize-winning American physicist Richard Feynman at Cornell University. His method, simply writing complex concepts with chalk on a blackboard, continues to embody genuine education today, and let me explain why.
A quality education is like an adventure, where the professor is your guide and fellow students are companions with whom you overcome the difficult educational journey. Learning from one another and having a knowledgeable mentor to ask questions and provide guidance makes education dynamic and interactive. There are things you learn only by overcoming some difficulty: if you are not challenged, your results may not be as good. At the same time, you have companions and a leader who keep spirits high and prevent deviation from the path.
In the case of “certificate” education, everything may appear straightforward at first glance, but there is no dynamic and interactive engagement with the lecturer and classmates. This lack of interaction often makes people who start such courses leave halfway through them.
- Based on your own experience as a student, what advice would you give to today’s American University students to help them make the best use of their time?
- I remember from the years of studying at AUA that I always enjoyed taking part in the classes. International connections and visiting professors from abroad made it impossible to get bored at the University. Even now, as I interact with students, I observe that nothing has changed in this sense.
Gaiane Yenokian talks to Armen Nurbekyan Gaiane Yenokian talks to Armen Nurbekyan
I would also like to emphasize a key characteristic of the University: it provides students with as much knowledge and skills as they are willing to embrace. It is crucial for students not to be afraid of seizing opportunities and to maintain a desire to try something new.
On the other hand, one of the challenges of our times is the illusion of endless opportunities: pursuing every opportunity that appears can lead to achieving nothing substantial. Therefore, maintaining balance is critical: while exploring various interests is important, eventually, focusing on a specific direction is necessary to create additional value.
The good news is that AUA is not a punishing environment in the sense of trying something new and making mistakes.
- What role do educational programs like MSE play, in your view, in addressing the economic challenges currently facing Armenia?
- It is no secret that we live in a very unstable environment, and the question arises as to how the Central Bank should follow its mission to ensure stability. Reflecting on the tough decisions made at various times, it becomes evident that education underpins much of our discussions and actions.
In crisis situations, a person’s decision-making horizon shortens. The person starts searching for short-term solutions, not looking to the long-term anymore out of fear. While objective fear has a role, at the same time, neglecting long-term decisions for the country’s development is becoming a common problem.
In my view, fear often arises from a lack of knowledge. You are afraid when there is uncertainty, and you cannot understand the problem. However, the significant issues facing Armenia demand long-term solutions and investments.
If we analyze global economic growth, we will notice that there is no problem of lack of physical capital, and at the same time, the value of each newly created unit increasingly hinges on knowledge and human capital — that is, from the point of view of long-term solutions, education emerges as paramount.
If we look at Armenia’s IT sector, we will find that the problem is not generating demand for our products globally, but ensuring that education keeps pace with this progress. In this regard, MSE and similar educational programs play a pivotal role, and there is much work to be done in this direction. Given the uncertainties in Armenia, it is imperative that we make the highest quality decisions.