Ավելի քանի մեկ տարի Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի 76 աշակերտ ունեցող դպրոցում կրթական պրոցեսը նոր մոտեցումներով եւ նախաձեռնություններով է ընթանում: «Իզմիրլյան հիմնադրամը»`որպես «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի Nation-Builders ծրագրի մասնակից, նպաստել է, որ սահմանամերձ գյուղի դպրոցն ունենա ոչ միայն տարրական դասարանի ուսուցիչ-առաջնորդ, այլեւ դպրոցական սարքավորումների լրակազմ եւ դրամաշնորհ՝ աշակերտների նորարարական ծրագրի իրականացման համար:
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի զարգացման գծով պատասխանատու Վիկտորյա Աղաբեկյանն ասում է, որ «Իզմիրլյանի հիմնադրամ»-ի հետ իրենց համագործակցությունը երկար պատմություն ունի, իսկ արդեն 2022 թվականից այն ավելի է ամրապնդվել՝ հիմնադրամը դարձել է «Nation-Builders» ծրագրի հովանավոր:
Nation-Builders-ը «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի՝ դպրոցների հովանավորության ծրագիրն է, որի միջոցով աշխարհի ցանկացած կետից ծրագրին մասնակցելու պատրաստակամություն հայտնած անձինք կարող են իրենց ներդրումն ունենալ կրթության միջոցով Հայաստանի զարգացման գործում: Nation-Builders-ի մասնակիցները հովանավորում են «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի դպրոցական համայնքը եւ դրա դիմաց ստանում ներգրավվածության յուրահատուկ փորձ:
Վիկտորյա Աղաբեկյանը Վիկտորյա Աղաբեկյանը
«Հայաստանում կրթական ոլորտում եւ, մասնավորապես, հանրակրթության մեջ մենք գործ ունենք ահագնացող ճգնաժամի հետ, քանի որ անկում են ապրում ոչ միայն ակադեմիական գիտելիքները, այլեւ տարեցտարի էլ ավելի է մեծանում ուսուցիչների թափուր հաստիքների թիվը: ՀՀ ԿԳՄՍՆ տրամադրած տվյալների համաձայն՝ յուրաքանչյուր տարի ունենում ենք 600-700 թափուր հաստիք: Ուսուցիչների թափուր հաստիքները հատկապես մեծ են գյուղական համայնքներում: Այս բոլոր խնդիրների համատեքստում էլ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ը 2013 թվականից ի վեր սկսել է իր գործունեությունը՝ նպատակ ունենալով ստեղծել հավասար կրթական հնարավորություններ բոլոր երեխաների համար՝ անկախ նրանց սոցիալ-տնտեսական կարգավիճակից կամ աշխարհագրական դիրքից:
Մեր հիմնականը ուսուցիչների առաջնորդության ծրագիրն էր, որի հիման վրա էլ 2021 թվականին առաջացավ Nation- Builders ծրագրի գաղափարը: Այն դպրոցների հովանավորության 2-ամյա ծրագիր է, որի միջոցով հնարավորություն ենք տալիս աշխարհի տարբեր վայրերում գործող կազմակերպություններին եւ/կամ անհատներին ներդրում կատարել Հայաստանի կրթության ոլորտում՝ դրանով իսկ նպաստելով Հայաստանի զարգացմանն ու առաջխաղացմանը»,- մանրամասնում է Վիկտորյա Աղաբեկյանը:
Nation-Builders ծրագրի շահառուներ են Հայաստանի տասը մարզերի այն բոլոր դպրոցները, որոնք գործընկեր են «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ին:
«Ծրագրի միջոցով հնարավորություն ենք տալիս անհատի կամ կազմակերպության, որը ցանկանում է ներդրում կատարել կրթության ոլորտում, ֆինանսավորել մեկ դպրոց: Հովանավորը 2-ամյա ծրագրի համար նվիրաբերում է 10 հազար դոլարին համարժեք դրամ է, ինչը նախատեսված է հավաքագրելու, գտնելու ուսուցիչ-առաջնորդների, վերապատրաստելու եւ ուղարկելու համայնքներ՝ ապրելու եւ աշխատելու»,- ասում է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի զարգացման գծով պատասխանատուն:
Նրա խոսքով՝ ծրագրի դոնորները, հովանավորները շատ ամուր կապեր են ստեղծում համայնքների հետ, քանի որ համագործակցության 2 տարվա ընթացքում համայնքային այցեր են կազմակերպվում նրանց համար, հնարավորություն տալիս հովանավորներին, հատկապես սփյուռքից, որոնք այդքան էլ լավ չեն ճանաչում Հայաստանի համայնքները, բացահայտելու այստեղի ներուժը յուրովի:
Ինչ վերաբերում է Nation-Builders-ի անուղղակի ազդեցությանը՝ Վիկտորյա Աղաբեկյանն ասում է, որ այն ոչ միայն բարեփոխում է տվյալ դասարանը եւ դպրոցը, այլեւ ողջ համայնքը. «Մեզ համար կարեւորը միայն ուսուցչի թափուր հաստիքը լրացնելը եւ որակյալ կրթություն ապահովելը չէ, այլեւ՝ ուսումնառության մեթոդի շնորհիվ համայնքի կյանքում փոփոխություններ բերելը: Մեր ուսուցիչներն աշխատում են աշակերտների հետ, որոնք ուսումնասիրում են իրենց համայնքը, համայնքի ուժեղ եւ թույլ կողմերը, առաջ են քաշում որեւէ խնդիր եւ փորձում են ծրագրային նախագծեր գրել եւ դրանք ներկայացնել «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ին՝ ֆինանսավորելու եւ կյանքի կոչելու համար: Յուրաքանչյուր տարի այդ ծրագրերից ընտրվում են 30 ուժեղագույնը, որոնք էլ իրականացվում են համայնքներում»:
«Այս ծրագրով դպրոցների աջակցության լավագույն օրինակներից է «Իզմիրլյան հիմնադրամ»-ի հովանավորությունը Չինարիի միջնակարգ դպրոցին: Հիմնադրամը մեր հավատարիմ գործընկերներից է, որի ֆինանսավորմամբ կարողացանք մեր ուսուցիչ-առաջնորդի ֆինանսավորել, վերապատրաստել եւ գործուղել դասավանդելու տարրական դպրոցի աշակերտներին»,- ասում է Վիկտորիան:
Չինարիի դպրոցն այս ծրագրով արդեն երրորդ ուսուցիչ-առաջնորդին է ընդունել: Դպրոցի տնօրեն Էլիզա Բիլյանն ասում է. «Մեզ համար մեծ օգնություն է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի ծրագիրը, որով ոչ միայն դասվար չունենալու հարցն է լուծվել, այլ աշակերտների, դպրոցի ու համայնքի կյանքում նոր գույներ ու տրամադրություն է մտել: Երեխաների շփվելը, հաղորդակցվելն է փոխվել, ավելի անկաշկանդ են դարձել»:
Տնօրենը պատմում է, որ ծրագրով դպրոց գործուղված առաջին դասվարն այնքան է սիրվել եւ ինքն էլ համայնքն այնքան է սիրել, որ չի լքել գյուղը, ամուսնացել է եւ դարձել գյուղի բնակիչ:
«Նրան փոխարինող մեր երկրորդ ուսուցիչ-առաջնորդ Էլիզա Ամիրխանյանը դասվար լինելուց բացի՝ դպրոցում «Մենթալ թվաբանություն» եւ «Տիկնիկային թատրոն» խմբակներ է բացել: Երկու խմբակն էլ աշակերտները շատ են սիրել: Առաջինի շրջանակում երեխաները մրցույթի են մասնակցել եւ առաջին տեղեր գրավել, իսկ «Տիկնիկային թատրոն»-ի շնորհիվ ոչ միայն դպրոցի բեմի համար անհրաժեշտ դեկորացիաներ են ստեղծել, այլեւ իրենց ծրագրով շրջել մոտակա համայնքների դպրոցներում»:
Արդեն վեց ամիս Չինարիի դպրոց գործուղված մյուս ուսուցիչ-առաջնորդը Նելլի Հովհաննիսյանն է: Նելլին Գյումրիից է, մինչեւ դպրոց գործուղվելը երբեք Չինարիում չի եղել, ասում է՝ հեռուստացույցով էր միայն տեսել գյուղը:
««Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի մասին իմացել եմ դեռ ուսանողական տարիներին՝ 2019-20 թվականներին, բայց մինչ այդ էլ արդեն որոշում ունեի, որ համալսարանն ավարտելուց հետո պետք է անպայման գյուղական համայնքի որեւէ դպրոցում աշխատեի: Մինչեւ համալսարան ընդունվելը կամավորական տարբեր աշխատանքներ էի անում: Մի անգամ Շիրակի սահմանամերձ գյուղերից մեկի դպրոցում տիկնիկային ներկայացում ունեինք, այդ ժամանակ իմացա ոչ միայն դպրոցում ուսուցիչների պակասի խնդրի մասին, այլ որ երեխաներն առաջին անգամ են տեսնում տիկնիկային ներկայացում: Հենց սա էլ հետք թողեց ինձ վրա, որ ընտրեմ ուսուցչի մասնագիտությունն ու որեւէ համայնքում դասավանդեմ: Երեւի, քաղաքացիական պատասխանատվության զգացում էր»,- պատմում է Նելլին:
Համալսարանն ավարտելուց հետո Նելլին պիտի որոշեր՝ կամ շարունակել սովորել մագիստրատուրայում, կամ դիմել «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ին, եւ... արդեն Չինարում է. «Մինչեւ համայնք գործուղվելը օնլայն դասընթացների եւ վերապատրաստման մի քանի փուլ ենք անցել, նոր միայն վերջում իմացել, թե ով որ համայնք է գնալու: Երբ իմացա, զանգեցի մորս, ասացի՝ Տավուշի մարզ, գյուղ Չինարի: Նրա արձագանքը երբեք չեմ մոռանա՝ «Նելլի, դու էլ ուրիշ խաղ գիտեիր մեր գլխին խաղալու, դու գոնե գիտե՞ս այդ գյուղը որտեղ է»: Իրականում ոչ միայն ինքդ պետք է պատրաստ լինես այս որոշմանը, այլեւ ընտանիքդ, որ երկու տարով գնում ես բոլորովին այլ միջավայրում ապրելու եւ աշխատելու»:
Ուսուցչուհին պատմում է, որ համայնքի կյանքին եւ կենցաղային խնդիրներին հեշտ է հարմարվել:
«Սա իմ որոշումն է: Այս ծրագիրը որքան դպրոցի, աշակերտների ու համայնքի կյանքում է փոփոխություն բերում, նույնքան էլ՝ մեր: Աճում ենք թե՛ որպես անձ, թե՛ որպես մասնագետ: «Դասավանդի՛ր»-ը շատ լավ տերմին ունի՝ ուսուցիչ-առաջնորդ, այսինքն՝ որքանով երեխաների մոտ զարգացնում ենք ակադեմիական գիտելիքներ, այնքանով էլ՝ առաջնորդական կարողություններ, օգնում ենք նրանց ճանաչել իրենց հույզերը, ապրումները, բացահայտել իրենց եւ իրենց ներուժը, բարձրացնել համայնքային խնդիրները: Չորրորդ դասարանի աշակերտների հետ «Ես եւ շրջակա» միջավայրը առարկայի շրջանակում առողջության թեման ուսումնասիրելիս եկանք վերհանեցինք այն խնդիրը, որ համայնքում շատ է ծխախոտի, էներգետիկ ըմպելիքների եւ ալկոհոլի սպառումը, ինչը վնասում է մարդկանց առողջությունը: Հիմա աշակերտների հետ համայնքային ծրագիր ենք նախաձեռնել, փոքրիկ ֆիլմ ենք նկարել, բյուջե կազմել եւ ուղարկել ֆինանսավորման»,- պատմում է ուսուցչուհին եւ նշում, որ նման ծրագրերը մեծ հնարավորություն են համայնքներում ապրող երեխաների համար:
«Իզմիրլյան հիմնադրամ»-ի աջակցությամբ ուսուցիչ-առաջնորդներ են գործուղել նաեւ Արմավիրի Վանանդ, Լոռու Լորուտ, Արցախի Առաջաձոր, Տավուշի Նորաշեն եւ Չորաթան համայնքների դպրոցներ:

For over a year, the school in the village of Chinari, Tavush province, hosting 76 students, has adopted new approaches and initiatives in the educational processes. As a donor to Teach For Armenia's Nation-Builders program, the Izmirlian Foundation has supported this border village school by making it possible for the school to not only have a primary school Teacher-Leader but also a set of school equipment and a grant for implementing students' innovative projects.
Teach For Armenia's Development Manager, Victoria Aghabekyan, notes that their collaboration with the Izmirlian Foundation has a long-standing history. Since 2022, this partnership has been further strengthened, with the foundation becoming a sponsor of the Nation-Builders program.
Teach For Armenia’s Nation-Builders program is an opportunity for committed individuals from around the world to invest in the development of Armenia through education. Through the program, donors sponsor Teach For Armenia’s school community and receive a unique engagement experience.
Victoria Aghabekyan Photo: Mediamax
In Armenia, there is a deepening crisis in the field of education, particularly in public education, characterized by a decline in academic knowledge and an increasing number of vacant teaching positions. According to data from the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports, there are 600-700 vacancies annually, with rural communities experiencing particularly high teacher vacancy rates. Teach For Armenia was founded in 2013 in response to these challenges, with the goal of creating equal educational opportunities for all children, regardless of their socio-economic status or geographical location.
"Our main focus was the Teacher Leadership program, which laid the foundation for the Nation-Builders program in 2021. It is a two-year school sponsorship initiative, allowing organizations and individuals from around the world to invest in Armenia's education sector, thereby contributing to the country's development and advancement," Victoria Aghabekyan explains.
The beneficiaries of the Nation-Builders program are all the schools in ten provinces of Armenia that are partners of Teach For Armenia.
"Through the program, we enable individuals or organizations interested in investing in education to finance one school. The sponsor donates the equivalent of $10,000 for the two-year program, which is used to recruit, find and train Teacher-Leaders to be placed in communities where they will live and work," Teach For Armenia's Development Manager explains.
According to her, the donors and sponsors of the program develop strong ties with the communities. Over the two years of cooperation, community visits are organized for them. These visits give sponsors, especially those from the diaspora who may not be familiar with Armenia's communities, the opportunity to discover the potential here in their own way.
Regarding the indirect impact of Nation-Builders, Victoria Aghabekyan emphasizes that it not only reforms the given class and school but also the entire community. "For us, it is important not only to fill vacant teacher positions and provide quality education, but also to bring about changes in the community through our teaching approach. Our teachers work with students who explore their community, its strengths and weaknesses, identify issues facing the community, and attempt to draw up projects and submit them to Teach For Armenia for funding and implementation. Every year, 30 of the strongest projects are selected for implementation in the communities."
"One of the best examples of supporting schools under this program is the sponsorship of Chinari secondary school by the Izmirlian Foundation. The foundation, one of our loyal partners, provided funding that allowed us to finance, train, and send our Teacher-Leader to teach elementary school students," says Victoria.
Chinari school has already welcomed its third Teacher-Leader under this program. School Director Eliza Bilyan says, "The Teach For Armenia program has been a tremendous help for us. Not only has it addressed the issue of teacher shortages, but it has also brought new life and energy to the students, the school, and the community. The way the children interact has changed; they have become more outspoken and confident."
The director recounts that the first teacher sent to the school by the program grew to love the community so much and was so beloved by the community that she decided not to leave the village. She got married and settled there permanently.
Eliza Amirkhanyan, our second Teacher-Leader who replaced her, not only taught classes but also established Mental Arithmetic and Puppet Theater extracurricular clubs in the school. Both clubs were very popular among the students. The Mental Arithmetic students participated in a competition and won first place, while the Puppet Theater students not only made decorations for the school stage but also toured the schools of nearby communities with their puppet shows.
Photo: TFA
Nelly Hovhannisyan is another Teacher-Leader who was sent to Chinari school six months ago. Nelly is from Gyumri, and she had never been to Chinari before. She says she had only seen the village on TV.
"I learned about Teach For Armenia back in my student years, in 2019-2020, but even before that, I had already decided that after graduating from university, I would definitely work in a school in a rural community. Before entering university, I did various volunteer work. One time, we staged a puppet show at a school in one of the border villages of Shirak. It was then that I learned not only about the problem of the lack of teachers in the school, but also that the children were seeing a puppet show for the first time. This experience left a mark on me, inspiring me to choose the profession of a teacher and teach in a community. Perhaps, it was a sense of civic responsibility," says Nelly.
After graduating from university, Nelly had to decide whether to continue studying for a master's degree or apply to Teach For Armenia. Now, she is in Chinari. "Before being placed in a community, we went through several stages of online courses and training. Only at the end did we learn who would be placed in which community. When I found out, I called my mother and said, 'Chinari village, Tavush province.' I will never forget her reaction: 'Nelly, is there anything else you’re going to pull on us? Do you even know where that village is?' In reality, not only you but also your family should be ready for the decision that you are going to live and work in a completely different environment for two years."
The teacher says that she had adapted to community life and living conditions easily.
"This is my decision. This program brings change to the lives of the school, students, and the community, as well as our own, helping us grow both personally and professionally. Teach For Armenia uses a very apt term: Teacher-Leader, which implies that, alongside improving children’s academic knowledge, we also foster their leadership abilities, help them recognize their emotions and feelings, discover themselves and their potential, and address community issues. For example, while studying the topic of health during “The Environment and Me” class with the fourth-grade students, we discussed the problem of excessive consumption of cigarettes, energy drinks, and alcohol in the community, which harms people's health. We have now initiated a community project with the students, made a short film, drawn up a budget, and submitted it for financing," says the teacher. She notes that such programs are a great opportunity for children living in communities.
With the support of the Izmirlian Foundation, Teacher-Leaders were also sent to schools in the Vanand community in Armavir province, the Lorut community in Lori province, the Arajadzor community in Artsakh, and the Norashen and Choratan communities in Tavush province.