Երեւանի պետական համալսարանի Սարգիս եւ Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանի 503 ընթերցասրահում մինչեւ երեկոյան 21:00-ն ուսանողների կարելի է հանդիպել: Հիմնանորոգումից հետո ընթերցասրահի լուսավոր ու ժամանակակից միջավայրը նպաստել է նրանց հոսքի ավելացմանը:
Ճշգրիտ գիտությունների ընթերցասրահի հիմնանորոգումն իրականացրել է «Իզմիրլյան» հիմնադրամը՝ գրադարանի ենթակառուցվածքների բարելավում ծրագրի շրջանակում:
«Սա իսկապես հիմնանորոգում էր, քանի որ ընթերցասրահից, այսպես ասած, մնացել էր ընդամենը չորս պատ: Այժմ այն ամբողջությամբ նորոգված է, փոխվել են էլեկտրական հոսանքի գծերն ու հատակը, տեղադրվել է նոր օդափոխության եւ ջերմափոխության համակարգ, ինչը մեզ հնարավորություն տվեց ընթերցասրահն ավելի երկար աշխատեցնել՝ մինչեւ ուշ երեկո: Հիմնանորոգումից բացի՝ ընթերցասրահի գույքն ամբողջությամբ փոխվել է ԵՊՀ միջոցներով»,- ասում է գրադարանի տնօրեն Եզնիկ Միրզոյանը:
Եզնիկ Միրզոյանը Լուսանկարը` Մեդիամաքս
Այս ընթերցասրահը սպասարկում է ԵՊՀ ճշգրիտ գիտությունների ֆակուլտետների ուսանողներին, դասախոսներին, հետազոտողներին, բայց այստեղ են գալիս նաեւ ԵՊՀ այլ ուսանողներ, ինչպես նաեւ այլ համալսարանների, ինստիտուտների ուսանողներ:
«503 ընթերցասրահը ապակեպատ երեք սրահ ունի՝ տարբեր քննարկումների համար նախատեսված: Դրանցից ամենամեծը 30 հոգանոց է, որը, տնօրենի խոսքով, գրեթե օրվա բոլոր ժամերին զբաղված է: Քննարկումներից զատ՝ այդտեղ տեղադրված մոնիտորը թույլ է տալիս հեռակապով միանալ տարբեր երկրների մասնագետների եւ դասախոսությունների»,- նշում է Եզնիկ Միրզոյանը:
Ընթերցասրահի ակտիվ այցելուներից է Ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանող Ենոք Մարտիրոսյանը:
«Մինչեւ ընթերցասրահի հիմնանորոգումն այնտեղ շատ անմխիթար վիճակ էր: Մթնոլորտը չէր տրամադրում գնալ, ընթերցել, դաս անել: Մինչեւ հիմնանորոգումը գրադարանի 5-րդ, 6-րդ հարկերի միջանցքային հատվածներում կամ տանն էի դաս անում, բայց թարմացվելուց հետո ամեն ինչ ավելի տրամադրող է դարձել, հանգիստ, ազատ նստում, դասերս անում եմ, հետո գնում տուն: Դիզայնը, գույները շատ գրավիչ են եւ, այսպես ասած, գրադարանային: Աշխատողներն էլ շատ ուշադիր եւ բարեհամբյուր են: Հետաքրքրվում են, թե ուսանողին ինչպես է հարմար, օրինակ, օդորակիչ միացնե՞ն, թե՞ պետք չէ»,- ասում է Ենոքը:
503-ում առանձին սրահներ կան, որոնք շատ հարմար են խմբային դասեր կան ինչ-որ քննարկումներ անելու համար. «Վերջերս այդ սրահներում նաեւ օնլայն գրատախտակներ տեղադրեցին (clever touch), որոնք մաթեմատիկա սովորելու համար ամենահարմարն է, քանի որ վիզուալիզացիան շատ է օգնում ինչ-որ բաներ ավելի լավ ընկալել եւ պատկերացնել, քան կավիճով գրատախտակի վրա»:
Նույն ֆակուլտետի առաջին կուրսի ուսանողուհի Հասմիկ Խուրշուդյանը, ի տարբերություն Ենոքի, ընթերցասրահի նախկին վիճակը չի տեսել, միայն բարձր կուրսեցիներից լսածով է համեմատում եւ ասում՝ «իր բախտը բերել է», եկել է միանգամից հիմնանորոգված ընթերցասրահ:
«Գրադարանից շատ հաճախ եմ օգտվում: Եվ դասերի ընթացքում ունեցած ազատ ժամերին եմ այստեղ լինում, եւ դասերից հետո: Օրը գրեթե 3-4 ժամ ընթերցասրահում եմ լինում: Շատ հարմար եւ տրամադրող միջավայր է, որտեղ կարող ես ոչ միայն գրականությունից օգտվել, այլեւ դասերին պատրաստվել, քննարկումներ կազմակերպել: Ամեն ինչ արված է, որ ուսանողի ժամանակն արդյունավետ անցնի: Սիրում եմ լռության մեջ դաս անել եւ 503 ընթերցասրահն ինձ համար հենց այդ վայրն է»:
Գրադարանի տնօրենը հիշեցնում է, որ «Իզմիրլյան» հիմնադրամը 2019 թվականին նույն կերպ հիմնանորոգել էր գրադարանի 501 ընթերցասրահը:
«Երբ ծրագրի առաջին փուլով հիմնանորոգեցինք 501 ընթերցասրահը, ուսանողների մեծ հոսք գրանցվեց, այսինքն՝ բոլորն էլ գերադասում են լավ միջավայրում ընթերցել, գնում իրենց գրքերը վերցնում էին տարբեր ընթերցասրահներից եւ գալիս 501: Հիմա նույնը նաեւ 503-ում է: Այսօր մեր երկու նորոգված ընթերցասրահների պահմանները ոչնչով չեն զիջում դրսի առաջատար բուհերի ընթերցասրահներին»,- նշում է նա:
Գրադարանի պատշգամբներում եւս վերանարգման աշխատանքներ են տարվել, սեղաններ են տեղադրվել:
«Անգամ այն մարդիկ, որոնք ժամանակին նշում էին, թե գրադարանում քիչ այցելու կա, արդեն ֆիքսում են, որ հոսքն ավելացել է: Փորձը ցույց տվեց, որ լավ միջավայրը գրավում է բոլորին: Ուսանողներից ստացած արձագանքն էլ շատ դրական է: Երբ հիմնանորոգումն ընթացքի մեջ էր, իրենք պարբերաբար գալիս էին, կողքից հայացք նետում, հետաքրքրվում, թե ինչ կստանանք նորոգումից հետո: Ուսանողները նորոգված ընթերցասրահը սկսեցին գովազդել սոցիալական հարթակներում՝ ներկայացնելով, թե գրադարանում ինչպիսի միջավայր է: Դրանից հետո արդեն մյուս ֆակուլտետների ուսանողներն էին հետաքրքրվում, թե իրենց ֆակուլտետի գրադարանը երբ է վերանորոգվելու»:
Եզնիկ Միրզոյանի խոսքով՝ ուսանողների կարծիքը ոգեւորող է եղել նաեւ «Իզմիրլյան» հիմնադրամի համար.
«Տարիներ առաջ, երբ այս երկու ընթերցասրահները դեռ հիմնանորոգված չէին, միայն պատշգամբային հատվածներն էին վերանորոգվել, հիմնադրամի ներկայացուցիչը գրադարանում շրջելիս հարկերից մեկում մոտեցավ ուսանողներին եւ կարծիք հարցրեց միջանցքային հատվածներում արված վերանորոգման հետ կապված: Նրանց կարծիքը հաշվի առնելով՝ հիմնանորոգվեցին նաեւ ընթերցասրահները: Ամեն անգամ այդպես է, երբ հիմնադրամից ներկայացուցիչ է գալիս, անպայման զրուցում է ուսանողների հետ, լսում նրանց արձագանքը, քանի որ հիմնադրամը նպատակ է դրել ուսանողների համար ստեղծել լավ միջավայր»:
ԵՊՀ Սարգիս եւ Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանը չորս ընթերցասրահ ունի, որոնք սպասարկում են ուսանողներին եւ դասախոսներին, կա եւս մեկը, որը հիմնականում ատենախոսությունների, ամսագրերի համար է նախատեսված: Տնօրենը հույս է հայտնում, որ ապագայում այսպիսի պայմաններ կունենան նաեւ մյուս ընթերցասրահները եւ ամբողջ գրադարանը:
«ԵՊՀ-ի եւ «Իզմիրլյան» հիմնադրամի համագործակցության արդյունքում մեր ուսանողները շատ են շահում: Վստահ ենք, որ այս համագործակցությունը շարունակվելու է: Մենք երախտապարտ ենք «Իզմիրլյան» հիմնադրամին տասնամյակների աջակցության և մեր ուսանողների վրա ունեցած ազդեցության համար»,- ասում է գրադարանի տնօրենը:

Modern and full of light: YSU Sarkis and Mary Izmirlian Library now has another fully renovated reading hall - Mediamax.am
5787 views
Modern and full of light: YSU Sarkis and Mary Izmirlian Library now has another fully renovated reading hall
Yeznik Mirzoyan
In reading hall 503 of Sarkis and Marie Izmirlian Library of Yerevan State University, students linger until 9:00 p.m. The bright and modern environment of the reading hall after the major renovation played a crucial role in increasing student flow.
The renovation of the Exact Sciences reading hall was carried out by the Izmirlian Foundation under the library infrastructure improvement project.
“This was indeed a major renovation, because only four walls were left of the reading hall, so to speak. Now it is fully renovated. The power cables and the floor have been replaced; a new heating and ventilation system have been installed, enabling us to extend the working hours of the reading hall until late in the evening. Along with the major renovation, the reading hall was fully furnished with the YSU funds,” says the director of the library, Yeznik Mirzoyan.
The reading hall serves the needs of students, professors, and researchers from YSU Exact Sciences faculties. However, other YSU students, as well as students from other universities and institutes, also benefit.
Yeznik Mirzoyan Yeznik Mirzoyan
“Reading hall 503 has three glass-paned areas designed for various group meetings and discussions. The largest one can host up to 30 people, and according to the director is occupied throughout the day. Apart from holding discussions, the monitor installed in the reading hall allows connecting with professors from different countries for remote learning,” Yeznik Mirzoyan says.
Yenok Martirosyan, a second-year student at the Faculty of Informatics and Applied Mathematics, is one of the active visitors of the reading hall. “Before the major renovation, the reading hall was in a very poor physical condition. The environment was not conducive to reading or studying. Before the renovation, I used to study either in the corridors in the library’s 5th and 6th floors or at home, but after the upgrade, the environment has become more welcoming. I can sit and study in quiet and then go home. The design and colors are very appealing and appropriate for a library. The staff is also very attentive and welcoming. They care about the students’ comfort, for example, whether the student would like the air conditioner to be turned on or off,” Yenok says.
According to him, there are separate rooms in 503, which are very suitable for group classes and discussions. “Recently, the rooms were equipped with online Clevertouch whiteboards, which are ideal for learning mathematics, since visualization really helps with better understanding and formation of a mental image of things than on a blackboard with chalk.”
Unlike Yenok, Hasmik Khurshudyan, a first-year student at the same faculty, has not seen the physical condition of the reading hall before renovation. She can only do imaginary comparison from what she has heard from senior students and says she is lucky enough to able to study in a fully renovated reading right from the the very beginning.
“I use the library very often. I am here in my free time, both during and after classes. I spend almost three to four hours per day in the reading hall. It’s a very comfortable and welcoming environment where you can not only use the books, but also prepare for classes and hold discussions. Everything has been done to make sure the students make use of their time efficiently. I like to study in silence, and reading hall 503 is exactly that place for me.”
The director of the library reminds us that in 2019, the Izmirlian Foundation carried out similar renovations in reading hall 501.
“When we renovated reading hall 501 in the first phase of the project, there was a large flow of students. Of course, everyone prefers to study in a good environment. The students started taking their books from different reading halls only to come to 501 to read. Now the situation is the same with 503. Today, our two renovated reading halls adhere to standards of  those in leading international universities,” he says.
Renovation was also carried out in the balconies of the library, where tables were placed.
“Even those claiming that the library had few visitors , now say that the flow to the library has increased. Evidence shows that quality environment attracts everyone. The feedback from students is also very positive. When the renovation was in progress, they used to come regularly to take a look and were wondering what it will eventually look like. The students started actively promoting the renovated reading hall on social media, showing what the environment looked like in the library. After that, students from other faculties started inquiring when the reading halls of their faculty would be renovated.”
According to Yeznik Mirzoyan, the students’ feedback was also encouraging for the Izmirlian Foundation. “Years ago, when these two reading halls had not yet been fully renovated, and repairs had only been carried out in the balconies, the Foundation representative approached the students on one of the floors while walking  in the library and asked for their opinion regarding the repairs made in the corridors. Based on the feedback received, major renovation works of the reading halls commenced. This is the case for every visit by a representative from the Foundation. They always talk to the students, listen to their feedback, since the ultimate goal of the Foundation is to create a quality and safe environment for the students.”
Sarkis and Mari Izmirlian Library of YSU has four reading halls that serve students and professors. There is also another one that is mainly intended for dissertations and journals. The director is hopefull that the remaining reading halls, as well as the entire library, will have similar physical condition in the future.
“Our students benefit immensely from the cooperation between YSU and the Izmirlian Foundation. We are confident that it will continue. We are grateful to the Izmirlian Foundation for its decades of support and for the transformative effect they have had on our students,” the director of the library says.