Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել Երեւանում գործող Հայ-Ռուսական համալսարանի (ՀՌՀ) գործունեության պայմանների վերաբերյալ համաձայնագրի նախագծին։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ համապատասխան կարգադրությունը եւ համաձայնագրի նախագիծը հրապարակվել են ՌԴ իրավական տեղեկատվության պաշտոնական պորտալում։
Համաձայնագիրը նախատեսված է 10 տարով եւ կարող է ավտոմատ կերպով երկարաձգվել:
Նախագծում նշվում է, որ ՀՌՀ-ի նպատակներից են ռուսաց լեզուն եւ մշակույթը հանրահռչակող կրթական միջոցառումների անցկացումը, ռուսաց լեզվի ուսուցիչների խորացված վերապատրաստման կենտրոնի ստեղծումն ու զարգացումը, կրթական ցուցահանդեսների եւ տոնավաճառների անցկացումը, Հայաստանում հումանիտար եւ գիտատեխնիկական ոլորտներում Ռուսաստանի դերի եւ ազդեցության ամրապնդումը։
Ռուսաստանի կրթության եւ գիտության նախարարությանը հանձնարարվել է բանակցություններ վարել հայկական կողմի հետ եւ Ռուսաստանի կառավարության անունից ստորագրել համաձայնագիրը։
ՀՌՀ ռեկտոր Արմեն Դարբինյանը, ում պաշտոնավարման ժամկետը լրանում է մայիսի 14-ին, հայտարարել է, որ չի առաջադրելու իր թեկնածությունը, քանի որ չունի հայկական եւ ռուսական կողմերի աջակցությունը։

Правительство России одобрило проект соглашения об условиях деятельности РАУ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Правительство России одобрило проект соглашения с Арменией об условиях деятельности Российско-армянского университета в Ереване.
Как сообщает ТАСС, соответствующее распоряжение и проект соглашения опубликованы на официальном портале правовой информации.
Соглашение расчитано на 10 лет и может автоматически продлеваться на последующие 10-летние периоды.
В числе задач РАУ называются проведение просветительских мероприятий для популяризации русского языка и русской культуры, создание и развитие центра повышения квалификации преподавателей русского языка, проведение выставок и ярмарок российского образования, усиление роли и влияния России в Армении в гуманитарной и научно-технической сферах.
Министерству образования и науки РФ поручено провести переговоры с армянской стороной и по достижении договоренности подписать соглашение от имени российского правительства.
Ректор РАУ Армен Дарбинян, срок полномочий которого истекает 14 мая, заявил, что не будет выдвигать свою кандидатуру, поскольку не имеет поддержки армянской и российской сторон.