Երեւան, Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր ասել է, որ այս տարվա ընթացքում դասախոսների աշխատավարձերը չեն բարձրացվի:
Այս մասին Արմեն Աշոտյանն ասել է` պատասխանելով Մեդիամաքս-ի այն հարցին, թե բարձր գնաճի պայմաններում չեն բարձրացվելու արդյո՞ք ուսուցիչների եւ դասախոսների աշխատավարձերը:
“Դասախոսների աշխատավարձը գոյանում է վճարովի ծառայության ֆոնդից: Այս առումով 2011-ը ճգնաժամային է, քանի որ շրջանավարտներ չեն լինելու եւ ընդունելության քանակը լավագույն դեպքում նվազելու է երեք անգամ: Սա աշխատավարձերը բարձրացնելու լավագույն տարին չէ: Իսկ ուսուցիչներին 5 տարվա ընթացքում ատեստավորման արդյունքում կշնորհվեն տարակարգեր, եւ բարձր տարակարգ ունեցող ուսուցիչները կստանան հավելավճարներ”,-ասել է նա:
Անդրադառնալով տնօրենների հավաստագրման գործընթացին` ԿԳ նախարարն ասել է, որ «գործընթացը չի կարելի վարկաբեկել կամ կատարյալ համարել» եւ հավելել, որ ի հայտ եկած թերությունները շտկվում են:

В этом году зарплаты преподавателей вузов не повысятся - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр образования и науки Армении Армен Ашотян заявил сегодня, что в течение этого года зарплаты преподавателей не повысятся.
Об этом Армен Ашотян заявил в ответ на вопрос Медиамакс, не планируется ли повысить зарплаты учителям и преподавателям вузов в условиях высокой инфляции.
«Заработные платы преподавателей формируются из фонда платных услуг. С этой точки зрения 2011 год - кризисный, так как выпускников не будет, и в лучшем случае количество поступлений в вузы сократится в три раза. Это не лучший год с точки зрения повышения зарплат. А учителям в течение 5 лет в результате аттестации будут выданы сертификаты и учителя, имеющие высокую сертификацию, получат надбавки»,- заявил министр.
Комментируя процесс аттестации директоров школ, министр образования и науки заявил, что «не нужно данный процесс компрометировать либо считать его совершенным», и добавил, что выявленные недостатки исправляются.