ԿԳՆ-ն կոռուպցիայի դեմ պայքարում «որեւէ դրամաշնորհ չի վերցնի»
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ասել է, որ «կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար որեւէ դրամաշնորհ որեւէ միջազգային կառույցից չեն վերցնելու»։
ԿԳՆ փոխանցմամբ՝ այս մասին նախարարն ասել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) հայաստանյան գրասենյակի կրթության ոլորտի միջազգային գործընկեր կառույցների հետ հանդիպմանը։
«Տարիներ շարունակ տարբեր կազմակերպություններ խոշոր վարկեր եւ դրամաշնորհներ են հատկացրել կոռուպցիայի դեմ պայքարի նպատակով: Ու չնայած այս առումով նկատելի արդյունքներ չեն եղել, մեր որոշ միջազգային գործընկերներ շարունակել են նման միջոցների տրամադրումը,  ինչը զարմանալի էր:
Ես ուզում եմ ընդգծել, որ մենք կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար որեւէ դրամաշնորհ որեւէ միջազգային կառույցից չենք վերցնելու, որովհետեւ գտնում ենք, որ կոռուպցիան վերացնելու  համար առաջին հերթին անհրաժեշտ է քաղաքական կամք, իսկ այդ կամքը նոր կառավարությունն ունի»,- հայտարարել է Արայիկ Հարությունյանը:

Photo: Press srvice of Ministery of Education and Science
Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan has said that “the Ministry will take no grants to support the fight against corruption from any international organization”.
He has made that statement at the meeting with international partner organizations of Asian Development Bank (ADB) Country Office in Armenia.
“Various organizations have been giving large credits and grants to support the fight against corruption for years. Some of our international partners carry on with that policy despite lack of tangible results, which is surprising.
I would like to emphasize that we will take no grants supporting the fight against corruption from any international organization, because we find that eliminating corruption requires political will firstly, and the new government has that will,” said Arayik Harutyunyan.