Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը եւ Եվրոպական hանձնաժողովի հետազոտությունների, գիտության եւ նորարարությունների հարցերով հանձնակատար Կառլոս Մոյդաշը քննարկել են «Հորիզոն-2020» ցանցի պահանջներին համապատասխան Հայաստանում գիտական նոր ծրագրերի ներդրումը:
ԿԳՆ-ում նշել են, որ Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ Հայաստանում հատուկ գրասենյակի ձեւավորման հետ կապված հարցեր:
Նախարարը կարեւորել է նման գրասենյակի ստեղծումը՝ որպես «Հորիզոն-2020» ծրագրի պահանջներին Հայաստանի գիտական հանրությանը նախապատրաստելու եւ համապատասխան խորհրդատվություն տրամադրելու կարեւոր միջոց:
ԵՄ «Հորիզոն-2020» շրջանակային ծրագիրն իրականացվում է 2014-ից եւ շարունակվելու է մինչեւ 2020թ.:
Ակնկալվում է, որ ծրագրին ՀՀ մասնակցությունը կնպաստի գիտական կազմակերպություններում եւ բուհերում գործող գիտական խմբերի՝ հետազոտությունների եվրոպական տարածք ինտեգրվելուն, համաշխարհային մակարդակի գիտական հետազոտություններում անմիջական մասնակից դառնալուն, ինչպես նաեւ ժամանակակից մարտահրավերների լուծմանն ուղղված հետազոտություններում եւ մշակումներում իրենց ակտիվ դերակատարությամբ հանդես գալուն:

A Horizon 2020 office to open in Yerevan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Minister of Education and Science of Armenia Levon Mkrtchyan and European Commissioner for Science, Research and Innovation Carlos Moedas discussed introduction of new scientific programs in Armenia as part of Horizon 2020 requirements.
The Ministry of Education informed that the meeting in Brussels also included talks on opening a Horizon 2020 office in Armenia.
Minister Mkrtchyan attached importance to creating the office as an important way to prepare Armenia’s scientific society for requirements of Horizon 2020 and provide corresponding consultations.
The EU Horizon 2020 Framework Programme was launched in Armenia in 2014 and will continue until 2020.