Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանն այսօր ասել է, որ մայրաքաղաքի դպրոցներում շախմատ առարկան կուսուցանվի միայն 2-4-րդ դասարաններում շաբաթական երկու դասաժամով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում Գայանե Սողոմոնյանն ասել է, որ մայրաքաղաքի բոլոր դպրոցներում արդեն կան շախմատի ուսուցիչներ, որոնք նախապես վերապատրաստվել են եւ վկայագրվել:
«Հանրապետության նախագահը կարեւորում է շախմատի` որպես ուսումնական առարկայի մուտքը դպրոց»,- ասել է հանրակրթության վարչության պետը եւ հավելել, որ այն նաեւ կնպաստի աշակերտների տրամաբանության զարգացմանը:
Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ դպրոցներում ստեղծվում են շախմատի առանձին կաբինետներ համապատասխան գույքով եւ ապահովվում են 5 անուն դասագրքերով:

Ереван/Медиамакс/. Начальник управления общего образования мэрии Еревана Гаяне Согомонян заявила сегодня, что в ереванских школах шахматы будут преподаваться в 2-4 классах по два занятия в неделю.
Как сообщает Медиамакс, Гаяне Согомонян сказала на пресс-конференции, что во всех столичных школах уже есть учителя, которые прошли предварительную подготовку и получили сертификаты.
«Глава государства придает важность обучению шахматам в школах»,- сказала начальник управления и добавила, что это будет содействовать развитию логики и мышления учеников.
Она сообщила также, что в школах создаются отдельные кабинеты для шахмат, которые будут обеспечены соответствующим оборудованием и пятью наименованиями книг.