Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանն այսօր ասել է, որ մայրաքաղաքի դպրոցներում շախմատ առարկան կուսուցանվի միայն 2-4-րդ դասարաններում շաբաթական երկու դասաժամով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում Գայանե Սողոմոնյանն ասել է, որ մայրաքաղաքի բոլոր դպրոցներում արդեն կան շախմատի ուսուցիչներ, որոնք նախապես վերապատրաստվել են եւ վկայագրվել:
«Հանրապետության նախագահը կարեւորում է շախմատի` որպես ուսումնական առարկայի մուտքը դպրոց»,- ասել է հանրակրթության վարչության պետը եւ հավելել, որ այն նաեւ կնպաստի աշակերտների տրամաբանության զարգացմանը:
Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ դպրոցներում ստեղծվում են շախմատի առանձին կաբինետներ համապատասխան գույքով եւ ապահովվում են 5 անուն դասագրքերով:

Chess to be taught only in primary school in Yerevan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Head of the Department of General Education of Yerevan Mayor’s Office Gayane Soghomonyan stated today that chess classes will be taught in Yerevan schools in 2-4 grades twice a week.
Addressing the press conference, Gayane Soghomonyan said that all the capital’s schools have teachers who have undergone preliminary training and received certificates, Mediamax reports.
“The head of state attaches a great importance to teaching chess in schools”, said the head of the Department and added that it will contribute to developing pupils’ logic and thinking.
She also stated that separate rooms for chess classes are being established in schools which will be supplied with relevant equipment and five titles of books.