UWC Դիլիջան քոլեջը դռներն է բացել 94 նոր ուսանողի առջեւ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: UWC Dilijan College-ը նոր ուսումնական տարում դռներն է բացել եւս 94 ուսանողի առջեւ, որոնք սկսում են ուսումնառությունը Միջազգային բակալավրիատի (IB Diploma) երկամյա ծրագրով:
2015-2016 ուսումնական տարում քոլեջը կունենա արդեն երկու հոսք՝ ապահովելով զարգացման առաջին փուլի համար նախատեսված կրթական ծրագրի ամբողջականությունը:
Նոր ուսումնական տարում քոլեջում ընդհանուր առմամբ կսովորի 190 ուսանող՝ աշխարհի 64 երկրից: Նրանցից 21-ը Հայաստանից ու Արցախից են, որոնցից 11-ն ընդունվել են այս տարի:
Համալրվել է նաեւ դասախոսական կազմը. հրավիրվել է 17 մասնագետ՝  նոր առարկաների դասավանդման համար:
«Մեր քոլեջի հիմնադիրներին UWC շարժման եւ Միջազգային բակալավրիատի հետ միավորում է այն ընդհանուր համոզմունքը, որ բարձրորակ կրթության մեջ այսօր ներդրում կատարելով՝  ապագայում խաղաղության, արդարության եւ բարեկեցության հասնելու հույս ենք տածում: Այդ իսկ պատճառով ջանքեր, ժամանակ ու միջոցներ ենք ներդնում ինչպես դասարանական, այնպես էլ արտադասարանական ուսուցման մեջ, եւ ակնկալում ենք, որ UWC Dilijan College-ում ձեռք բերված փորձը կվերափոխի բոլորիս ու կոգեշնչի կյանքը նվիրել հանրությանը, սեփական երկրին եւ ողջ աշխարհին ծառայելու գործին»,- ասել է քոլեջի տնօրեն Ջոն Փադըֆութը:
UWC Dilijan College -ի հիմնադիրների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը նշել է, որ կրթությունն ու դպրոցը միայն շենքը չեն:
«Գլխավորը ուսուցիչներն ու ուսանողներն են, ովքեր գալիս են այստեղ: Քոլեջի տնօրեն Ջոն Փադըֆութին հաջողվել է դասախոսների հետաքրքիր թիմ հավաքել, եւ UWC-ի ընդունելության բացառիկ համակարգի շնորհիվ մեզ մոտ ուսանելու են գալիս տաղանդավոր, վառ, յուրահատուկ երեխաներ: Ձեզ սպասվում է շատ հետաքրքիր, թեեւ ոչ հեշտ աշխատանք՝ ստանալ ոչ միայն ակադեմիական գիտելիքներ, այլեւ բազմամշակութային միջավայրում ապրելու փորձ ձեռք բերել, որը, աշուշտ, կվերափոխի ձեր անհատականությունը: Ուրախ եմ, որ այդ աշխատանքը տարվում է ոչ միայն քոլեջում, այլեւ նրա սահմաններից դուրս, քանի որ UWC Dilijan College-ը Դիլիջան քաղաքի անբաժանելի մասն է: Քաղաքի կյանքում արդեն տեսանելի են փոփոխությունները, որոնք տեղի են ունենում ուսանողների եւ տեղի երիտասարդների համագործակցության շնորհիվ եւ, հուսով եմ, այդ արդյունքները կայուն ու երկարատեւ կլինեն»,- ասել է Վերոնիկա Զոնաբենդը:
«Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամի (IDEA) հանրային կապերի բաժնից տեղեկացրել են, որ այս տարի ամբողջությամբ ավարտվել են շինարարական եւ ներքին հարդարման աշխատանքները ուսումնական եւ բնակելի մասնաշենքերում, եւ ստեղծված են միջազգային մակարդակի կրթական հաստատությանը բնորոշ բոլոր պայմանները:
2015թ. UWC Dilijan College-ի շենքը միջազգային մի շարք հեղինակավոր  մրցանակների է արժանացել՝ դառնալով «International Property Awards -2015»  մրցույթի դափնեկիր՝ «Public Services Development»  անվանակարգում  (եվրոպական տարածաշրջանում) եւ IGRA «Green Roof Leadership Awards-2015»-ի դափնեկիր՝ «Trendsetting Architecture» անվանակարգում: Այն դարձել է նաեւ ԱՊՀ տարածքում միակ կրթական հաստատությունը, որն արժանացել է BREEAM-ի հավաստագրի՝ էկոլոգիական շինարարության համար:
«Քոլեջի նոր շենքերն ու հնարավորություններն իսկապես հրաշալի են: Մեր այցելուներից շատերեն են նշում, որ կցանկանային երիտասարդ լինել եւ սովորել այստեղ: Քոլեջը տեղակայված է չքնաղ բնություն ունեցող եւ հյուրընկալ երկրում ու ոչնչով չի զիջում աշխարհի լավագույն նմանատիպ կրթական հաստատություններին: Համոզված եմ, որ մեր ուսանողները ոչ միայն հրաշալի փորձ ձեռք կբերեն, այլեւ բավականություն կստանան ուսումնառությունից ու այստեղ բնակվելուց»,- նշել է Ջոն Փադըֆութը:

Колледж UWC Dilijan открыл двери для 94 новых студентов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В новом учебном году UWC Dilijan открыл свои двери для 94 новых студентов, которые приступили к обучению по программе международного бакалавриата (IB Diploma), рассчитанной на два года.
В 2015-2016 учебном году в UWC Dilijan будут обучаться уже два студенческих потока, что обеспечит полную комплектацию образовательной программы на первой стадии развития колледжа.
В целом в новом учебном году в UWC Dilijan будут обучаться 190 студентов из 64 стран мира. Cтуденты из Армении и Арцаха получили 21 место, из них 11 были приняты в колледж в этом году.
Пополнился также преподавательский состав – для преподавания новых предметов приглашены 17 новых педагогов, которые расширили методические объединения колледжа.
«Основателей нашего колледжа связывает с движением UWC и Организацией международного бакалавриата общее убеждение, что, инвестируя в качественное образование сегодня, мы надеемся на достижение справедливости, мира и процветания в будущем. Именно поэтому мы вкладываем наши средства, время и усилия как в классную работу, так и во внеклассное обучение и рассчитываем, что опыт, приобретенный в UWC Dilijan College, преобразует всех нас и вдохновит на то, чтобы посвятить свою жизнь служению обществу, своей стране и всему миру», сказал директор колледжа UWC Dilijan Джон Паддифут.
Председатель Совета управляющих UWC Dilijan College Вероника Зонабенд отметила, что понятия образования и школы не ограничиваются только лишь зданием.
«Главное – это учителя, а также дети, которые приезжают сюда учиться, – подчеркнула она. – Директору нашего колледжа Джону Паддифуту удалось собрать очень интересный коллектив преподавателей, и благодаря уникальной системе отбора UWC к нам попали яркие, неординарные, талантливые ребята с активной жизненной позицией. Вам предстоит очень интересная, хотя и непростая работа – не только получить академические знания, но и опыт жизни в мультикультурной среде, который, несомненно, преобразует вашу личность. Я рада, что эта работа ведется не только в школе, но и за ее пределами, поскольку UWC Dilijan – неотъемлемая часть города Дилижана. Уже видны изменения в жизни города, которые происходят благодаря взаимодействию студентов и местной молодежи, и я надеюсь, что эти результаты будут устойчивыми и долгосрочными», сказала Вероника Зонабенд.
Пресс-служба «Инициативы развития Армении» (IDEA) сообщает, что в этом году полностью завершены строительные и отделочные работы в учебных и жилых корпусах первой очереди строительства и созданы все условия, соответствующие образовательному учреждению мирового уровня.
В 2015 году UWC Dilijan College стал обладателем ряда престижных международных наград: лауреатом премий International Property Awards 2015 в номинации Public Services Development (европейский регион) и IGRA Green Roof Leadership Awards-2015 в категории «Архитектура, задающая тренд», а также стал единственным образовательным учреждением на территории СНГ, сертифицированным по стандартам экологического строительства BREEAM.
«UWC Dilijan производит прекрасное впечатление на всех, кто сюда приезжает, и многие посетители в конце экскурсии по школе говорят о том, что хотели бы вновь стать подростками, чтобы учиться здесь. Наш колледж находится в стране, славящейся необычайной красотой природы и традициями гостеприимства, и ни в чем не уступает лучшим школам в других странах мира. Я уверен, что наши студенты получат не только замечательный опыт, но и удовольствие от обучения и проживания здесь», – сказал Джон Паддифут.