Կառավարությունը բարեփոխում է «վիրտուալ» Համահայկական բանկը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ազգային Ժողովն այսօր առաջին ընթերցմամբ ընդունել է փոփոխությունները եւ լրացումները «Համահայկական բանկի մասին» օրենքում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, կառավարության կողմից ներկայացված լրացումներն ու փոփոխությունները նախատեսում են, որ Համահայկական բանկի խորհրդի նախագահի եւ/կամ անդամի պաշտոնը կարող է համատեղվել Համահայկական բանկի գլխավոր գործադիր տնօրենի պաշտոնի հետ:
Ներկայացնելով նշված փոփոխությունները` ԿԲ փոխնախագահ Ներսես Երիցյանն ասել է, որ նշված մոտեցումները մշակվել  են` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Համահայկական բանկն ունի յուրահատուկ առաքելություն եւ տրամադրելու է մասնավոր հատվածի մրցունակությունը բարձրացնելու եւ արտահանումը խթանելու համար երկարաժամկետ զարգացման վարկեր կամ ներդրումներ:
Փոփոխությունների համաձայն, «Համահայկական բանկը» կարող է նաեւ պարտատոմսեր եւ դեպոզիտային սերտիֆիկատներ տեղաբաշխել ոչ ռեզիդենտներին հրապարակային առաջարկի հիման վրա, իսկ ռեզիդենտներին` միայն ոչ հրապարակային առաջարկի հիման վրա:
Ընդ որում` պարտատոմսերով եւ դեպոզիտային սերտիֆիկատներով յուրաքանչյուր ռեզիդենտից ներգրավված միջոցների չափը պետք է գերազանցի 100 մլն դրամը:

Правительство реформирует «виртуальный» Всеармянский банк - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Парламент Армении принял сегодня в первом чтении поправки и дополнения в законе «О Всеармянском банке».
Как сообщает Медиамакс, представленные правительством законодательные предложения предполагают, что должность председателя или члена совета банка может совмещаться с должностью его генерального исполнительного директора.
Представляя отмеченные изменения, замглавы ЦБ Армении Нерсес Ерицян сказал, что изменения были разработаны с учетом того обстоятельства, что Всеармянский банк имеет особую миссию и будет предоставлять долгосрочные кредиты и инвестиции с целью повышения конкурентопособности частного сектора и стимулирования экспорта.
Согласно изменениям, Всеармянский банк может методом публичного предложения  размещать облигации и депозитарные сертификаты среди нерезидентов, а среди резидентов - методом закрытой подписки.
При этом размер средств, привлеченных через облигации и депозитарные сертификаты от каждого резидента, должен превышать 100 млн драмов ($‌270 тыс.).