Միայն վարկային միջոցների տոկոսադրույքները իջեցումը չի ապահովի գյուղատնտեսության զարգացման տեմպերը - Mediamax.am
2865 դիտում
Միայն վարկային միջոցների տոկոսադրույքները իջեցումը չի ապահովի գյուղատնտեսության զարգացման տեմպերը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Գալստյանն այսօր ասել է, որ նախորդ տարվա ձախողումները խթան հանդիսացան, որպեսզի կառավարությունը առավել ուշադիր վերաբերվի գյուղատնտեսությանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Սամվել Գալստյանն ասել, որ ընթացիկ տարվա առաջին ամիսներին կառավարությունը նախաձեռնել է մի շարք լուրջ ծրագրեր գյուղատնտեսության ոլորտում: Նա ընդգծել է, որ հատկապես մեծ ուշադրություն է դարձվում գյուղատնտեսության վարկավորման ծրագրին, որի շրջանակում պետությունը սուբսիդավորում է տարեկան 14 %-ի 4%-ը:
Սամվել Գալստյանը նկատել է, որ առեւտրային չորս բանկեր արդեն իրականացնում են գյուղատնտեսության վարկավորում սուբսիդավորման ծրագրի շրջանակներում:
Նա նշել է, որ այն գյուղացիական տնտեսությունները, որոնք գտնվում են անբարենպաստ բնակլիմայական պայմաններ ունեցող շրջաններում, բանկային համակարգից կստանան վարկեր 8% տոկոսադրույքով, եւ պետության կողմից կիրականացվի մոտ 6 % սուբսիդավորում:
«Սակայն միայն վարկային միջոցների տոկոսադրույքները իջեցնելով, մենք չենք կարող ապահովել գյուղատնտեսության զարգացման տեմպերը: Այդ նպատակով վարչապետի մոտ հրավիրվել էր խորհրդակցություն շահագրգիռ բանկերի եւ ոլորտի մասնագետների մասնակցությամբ եւ հանձնարարական է տրվել, որպեսզի մթերող-վերամշակող ձեռնարկությունները կարողանան իրենց ծավալներին համապատասխան մթերում իրականացնել», - ասել է փոխնախարարը:

Только снижение процентных ставок кредитования не обеспечит необходимых темпов развития сельского хозяйства - Mediamax.am
Только снижение процентных ставок кредитования не обеспечит необходимых темпов развития сельского хозяйства
Ереван/Медиамакс/. Замминистра сельского хозяйства Самвел Галстян сказал сегодня, что прошлогодние неудачи стали стимулом, чтобы правительство более внимательно отнеслось к сельскому хозяйству.
Как сообщает Медиамакс, Самвел Галстян сказал, что в течение первых месяцев текущего года правительство инициировало ряд серьезных программ в сфере сельского хозяйства. Он отметил, что большое внимание уделяется программе кредитования сельского хозяйства, в рамках которой правительство субсидирует 4% из годовой процентной ставки в 14%.
Самвел Галстян заметил, что четыре коммерческих банка уже осуществляют кредитование сельского хозяйства в рамках программы субсидирования.
По его словам, сельские хозяйства, находящиеся в районах с неблагоприятными климатическими условиями, получат кредиты с годовой процентной ставкой в 8%, при этом 6% в виде субсидий предоставит государство.
«Однако одним лишь снижением процентных ставок мы не сможем обеспечить темпы развития сельского хозяйства. Поэтому на днях премьер-министр созвал совещание с участием заинтересованных банков и специалистов данной сферы и дал поручение, чтобы закупающие и перерабатывающие предприятия смогли осуществить закупки в соответствии со своими возможностями»,- сказал замминистра.