Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ֆինանսական կազմակերպությունները 2010թ. ընթացքում թույլ են տվել 1043 օրենսդրական խախտումներ, որոնց շուրջ կեսը բաժին է ընկնում բանկերին:
Ինչպես տեղեկացնում է Մեդիամաքս-ը վկայակոչելով ՀՀ Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) կողմից մայիսի 4-ին հրապարակված “Հայաստանի ֆինանսական համակարգը. Զարգացումը, կարգավորումը, վերահսկողությունը” զեկույցը, բանկերի կողմից անցած տարի ընդհանուր առմամբ թույլ է տրվել 697 խախտում, որոնցից 509-ը` օրենսդրական, 2-ը` նորմատիվային, 31-ը` հաշվապահական հաշվառման, 99-ը`անարժանահավատ տվյալների տրամադրման, 32-ը` վարկային ռեգիստրի, 10-ը` ակտիվների դասակարգման կարգի, 8-ը` հաշվետվությունների ուշացման եւ 6-ը` հանձնարարականների չկատարման պատճառով:
Վարկային կազմակերպությունների կողմից թույլ տրված խախտումների թիվը 126 է, ապահովագրական ընկերություններինը` 417: Գրավատներն անցած տարի թույլ են տվել 285 խախտումներ, իսկ վճարահաշվարկային կազմակերպությունները` 4:
2010թ. ընթացքում Կենտրոնական բանկի կողմից առեւտրային բանկերի նկատմամբ կիրառվել է 587 նախազգուշացում, 488 տուգանք, 7 տուգանք բանկերի ղեկավարների նկատմամբ, ինչպես նաեւ 1 տույժ:
Վարկային կազմակերպությունների եւ ապահովագրական ընկերությունների նկատմամբ 2010թ. կիրառված տուգանքների քանակը կազմել է համապատասխանաբար 58 եւ 223, իսկ նախազգուշացումները թիվը` համապատասխանաբար 92 եւ 243: Ընդ որում, վարկային կազմակերպություններից մեկի ղեկավարին ԿԲ-ն խախտման համար զրկել է մասնագիտական որակավորման վկայականից:

Банки Армении в 2010г. допустили около 700 нарушений - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Финансовые организации Армении в течение 2010г. допустили 1043 законодательных нарушений, около половины которых приходится на банки.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на доклад ЦБ «Финансовая система Армении. Развития, регулирование, контроль», банки Армении в 2010г. допустили в общей сложности 697 нарушений, 509 из которых законодательные, 2 - нормативные, 31 - нарушения в финансовых отчетностях, 99 - случаи предоставления недостоверных данных, 32 - нарушения в кредитном регистре, 10 - в порядке классификации активов, 8 - по причине задержек с предоставлением отчетов и 6 - из-за невыполнения поручений.
Кредитные организации в прошлом году допустили 126 нарушений, а страховые компании - 417. Ломбарды в прошлом году допустили 285 нарушений, а платежно-расчетные организации - 4.
В 2010г. ЦБ делал банкам Армении 587 предупреждений, 489 раз предпринимал штрафные санкции, 7 раз штрафовал руководителей банков.
Число штрафных санкций по отношению к кредитным организациям и страховым компаниям составило соответственно 58 и 223,  а число предупреждений - соответственно 92 и 243. При этом одного из руководителей кредитных оргнизаций за допущенные нарушения ЦБ лишил профессионального квалификационного свидетельства.